Boris Pahor | (foto: STA)
V 109. letu starosti je umrl tržaški pisatelj Boris Pahor, poročajo mediji. Pahor je vse življenje opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam.
Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri je opisal taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Bil je prejemnik številnih priznanj.
Boris Pahor med pariškimi Slovenci© Arhiv Društva Slovencev v Parizu
Slavnostni govornik Boris Pahor© Izidor Šček
Boris Pahor na Dragi 2013© Slomedia.it
Boris Pahor, Bernarda Fink Inzko in dr. Valentin Inzko© Matjaž Merljak
Pahorjev govor na slovesnosti ob dnevu spomina na žrtve totalitarizmov leta 2013
Na podelitvi Tishlerjeve nagrade je med drugim izpostavil odnos do slovenščine in narodne zavesti.
Pahor se je rodil leta 1913 v slovenski družini v Trstu, še v času v Avstro-Ogrske in leto pred začetkom prve svetovne vojne. Kot otrok je bil priča fašističnemu požigu Narodnega doma v Trstu.
V medvojnem obdobju je v Trstu sodeloval s slovenskimi antifašističnimi intelektualci in tigrovci. Leta 1940 je bil vpoklican v italijansko vojsko in poslan v Libijo, od koder je bil kot vojaški prevajalec premeščen v taborišče za ujete častnike jugoslovanske vojske v Bogliacu pri Gardskem jezeru.
Po kapitulaciji Italije se je leta 1943 vrnil v Trst in se pridružil osvobodilni fronti, januarja 1944 pa so ga prijeli domobranci in ga predali nemškim oblastem. Konec februarja so ga poslali v nacistično koncentracijsko taborišče Natzweiler-Struthof. Kasneje so ga prestavili še v druga taborišča, nazadnje v Bergen-Belsen, ki so ga aprila 1945 osvobodili.
Leta 1966 je skupaj s somišljeniki ustanovil revijo Zaliv, v kateri je zagovarjal tradicionalno demokratično politiko proti enopartijskemu sistemu nekdanje Jugoslavije.
Bil je prejemnik številnih priznanj, med njimi Prešernove nagrade, srebrnega častnega znaka RS in francoskega reda legije časti.
Rok Mihevc Radio Ognjišče
Sožalje slovenskih škofov ob smrti pisatelja Borisa Pahorja
Prenesite zvočno datoteko: Sozalje skofov ob smrti Borisa Pahorja.mp3
Slovenski škofje ob smrti velikega pisatelja Borisa Pahorja izrekamo sožalje njegovi družini ter se ga v molitvi spominjamo.
Pahor je bil pomemben pričevalec 20. stoletja, ki je preko svojega literarnega ustvarjanja opozoril na grozote vseh treh totalitarizmov. Posebej je izpostavil tiste totalitarne razsežnosti, ki so Slovenkam in Slovencem jemale temeljno dostojanstvo in človekove pravice ter hotele uničiti slovenskega človeka in njegov materni jezik. Z osebno zavzetostjo in angažiranostjo, je v tistih težkih časih ohranjal slovensko besedo. Del svojega študijskega obdobja je preživel v koprskem bogoslovnem semenišču in tam pridobil klasično znanje, ki mu je pomagalo, da je lahko preživel težko obdobje v koncentracijskih taboriščih.
V svojih delih je obravnaval odnos do poslednjega vprašanja vsakega človeka, ki je smrt. Zanj smrt ni več samo neznan prehod, o katerem se kot literat sprašuje, ampak je prag, ki ga je že prestopil. Ob njegovem odhodu v večnost prosimo Gospodarja življenja in smrti, naj bo pokojnemu pisatelju Borisu Pahorju bogat plačnik ter naj mu nakloni večni mir in pokoj.
Msgr. dr. Andrej Saje, Predsednik SŠK