Na današnji dan pred 70. leti, 7. maja 1952, je na Goriškem izšla prva številka tednika Družina. Za dolgo in ustvarjalno pot so se nekdanji in sedanji sodelavci slovenskega katoliškega tednika skupaj z bralci in naročniki sinoči zahvalili s sveto mašo, ki jo je v ljubljanski stolnici ob somaševanju duhovnikom daroval ljubljanski pomožni škof, ki je tudi odgovoren za medije pri SŠK Anton Jamnik. Zahvalo je ob sklepu maše izrekel direktor Družine Tone Rode.
Praznovanje 70-let delovanja Družine je včeraj doseglo svoj vrh. Med osrednjimi dogodki je bila že januarska avdienca za sodelavce pri papežu Frančišku, na poti jih je spremljalo kar pet avtobusov romarjev, romanje pa je vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore . Odgovorni urednik Družine Boštjan Debevec je takrat z naslednjimi besedami strnil občutke: »Ja, eno veliko veselje srečati papeža v živo, se rokovati z njim. Čutim ta sprejem kot en blagoslov za naše delo, za delo katoliških novinarjev, predvsem pa tudi blagoslov za vse naše bralce, blagoslov za Družino, za vse, ki nas berejo, ki nas berete.«
Zbrani ob oltarju© ARO
Sinočnje praznovanje pa je predstavljalo osrednje dogajanje v Sloveniji. Ustvarjalcem tednika Družina se je škof Anton Jamnik uvodoma zahvalil za »bogato in ustvarjalno pot« in »srčno poslanstvo« ter hkrati izrazil željo, da bi s »pogumom, močno vero in velikim upanjem gledali tudi v prihodnost.« Ob tem se je spomnil svoje »učne ure« pri dr. Rafku Klemenčiču in dr. Janezu Grilu (oba sta se praznovanja tudi udeležila), kamor ga je kot tajnika in tiskovnega predstavnika Slovenske škofovske konference (SŠK) poslal pokojni ljubljanski nadškof dr. Alojzij Šuštar. »Prepričan sem, da ste vsi ustvarjalci tednika Družine vesele in žive priče evangelija, saj vaše besede nagovarjajo krščanska občestva, mnoge, ki iščejo smisel življenja, mnoge iskalce, od ‘vagabundov do romarjev’.«
V nagovoru se je škof Jamnik dotaknil poslanstva katoliškega novinarja, ki naj bo priča resnice in upanja. Kot enega temeljnih izzivov »nas vseh« pa omenil učiti ljudi, da bi spoznali, kako je razmišljanje del zaznavanja Božjega razodetja. »Dialog in nestrinjanje, razprava in debata, vse to so načini, kako na ljubeč način sprejemamo resnico, ki nam je dana od Boga. Zdi se, da je v Cerkvi danes preveč prestrašenosti. In veliko tega strahu je bojazen pred razmišljanjem, strah pred različnimi mnenji. Mislim, da se moramo vsi potruditi, da se ne bomo bali razprave, saj to sodi k približevanju skrivnosti.«
Sodelavcem Družine ob tem jubileju iskreno čestitamo iz želimo Božjega blagoslova tudi sodelavci Radia Ognjišče.
Soočenje z različnimi mnenji je učenje, je dejal škof Jamnik ter spodbudil, naj bodo naša občestva prostor, kjer imajo vsi pogum izraziti svoje mnenje, tudi drugačno.
Za 70 prehojenih let se je ob sklepu maše zahvalil tudi direktor Družine Tone Rode: »Ob zaključku te svete maše se s hvaležnostjo spomnimo vseh, ki so v teh sedmih desetletjih oplemenitili Družino, da je iz tiskanega občasnika prerasla v časopisno in digitalno medijsko hišo, v revijalno in knjižno založbo, v turistično-romarsko in trgovsko družbo.«
direktor Družine Tone Rode© ARO
Svete maše so se poleg mnogih duhovnikov, sodelavcev in bralcev Družine udeležili tudi predsednik državnega sveta Alojz Kovšca, predsednik Svetovnega slovenskega kongresa Boris Pleskovič, evropska poslanka Ljudmila Novak in tudi nekateri člani diplomatskega zbora ter predstavniki drugih medijskih hiš, ki so se nato udeležili še sprejema v Klubu Cankarjevega doma, kjer so si lahko ogledali priložnostno razstavo o zgodovini Družine.
Vir: Družina.si