Trg in bazilika sv. Petra (AFP or licensors)
Od 25. do 27. aprila je v Vatikanu potekalo 41. srečanje sveta kardinalov. Šlo je za prvo zasedanje po izidu apostolske konstitucije »Praedicate evangelium«, kateri so sicer kardinali skupaj s svetim očetom posvetili večino preteklih srečanj. Tokrat so govorili o vojni v Ukrajini, podnebnih spremembah, vlogi žensk v Cerkvi ter o situaciji v najrevnejših državah.
Poleg papeža Frančiška so se srečanja udeležili kardinali Giuseppe Bertello, Oscar A. Rodriguez Maradiaga SDB, Reinhard Marx, Sean Patrick O’Malley OFMCap, Oswald Gracias in Frido Ambongo Besungu OFMCap; kardinal Pietro Parolin je bil odsoten zaradi obiska v Mehiki.
Vojna in situacija na različnih celinah
Prvi dan je bila v središču pogovorov kriza zaradi vojne v Ukrajini ter njene posledice na družbenopolitičnem, cerkvenem in ekumenskem področju. Sveti oče je kardinale seznanil z različnimi pobudami, ki jih je sprejel skupaj z državnim tajnikom in tajništvom v prizadevanju za mir. Člani sveta so izrazili podporo in spodbudo papežu pri njegovih neutrudnih prizadevanjih za rešitev trenutnih spopadov. V nadaljevanju je beseda tekla o situaciji na različnih celinah, ki jih zastopajo posamezni kardinali. Vsak izmed njih je predstavil teme, povezane z vprašanjem miru, zdravja, revščine, krhkih političnih situacij ter pastoralnih izzivov krajevnih Cerkva.
Cerkev in varovanje stvarstva
V torek, 26. aprila, so spregovorili o podnebnih spremembah: tako o pričakovanjih ob koncu konference COP26 v Glasgowu, pa tudi v pripravi na naslednje tovrstno srečanje (COP27), ki bo novembra letos potekalo v Egiptu. Razpravljali so o naslednjem vprašanju: »Ali lahko mi, kot Cerkev, skupaj z drugimi veroizpovedmi in verstvi, izrazimo te skrbi?« Kardinal Ambongo Besungu je v svoji analizi svetovnih razmer izpostavil zaskrbljenost revnih držav Azije, Latinske Amerike, Afrike in Oceanije. Popoldan so obravnavali vlogo žensk v Cerkvi. Sestra Laura Vicuña, avtohtona frančiškanska redovnica s področja brazilske Amazonije, je predstavila predavanje s pastoralnega vidika, ki je bilo izhodišče za nadaljnji pogovor.
Diplomatska služba in nova apostolska konstitucija
Zadnji dan srečanja je kardinal Gracias uvedel v razmišljanje o diplomatski službi Svetega sedeža ter o vlogi in dejavnostih apostolskih nuncijev. Tema, s katero se je zaključilo tokratno srečanje sveta kardinalov, pa je bila apostolska konstitucija Praedicate evangelium o rimski kuriji. Spregovorili so o možnem postopku dejanj, ki naj bi spremljala izvajanje nove zakonodaje, vključno z oceno storjenih korakov ter izzivov, s katerimi se je treba soočiti. Naslednje srečanje je predvideno junija letos.
s. Leonida Zamuda SL – Vatikan