Nadškof Visvaldas Kulbokas, apostolski nuncij v Ukrajini, je v pogovoru za papeško ustanovo »Pomoč Cerkvi, ki trpi« opisal trenutno situacijo v Kijevu. Poudaril je, da bo vsaka pomoč še naprej dobrodošla, saj so in bodo potrebe izredno velike.
Od 24. februarja vsak dan in vsako noč napadi na Kijev
Dejal je, da od 24. februarja dalje vsak dan in noč potekajo raketni napadi na različnih koncih mesta. Nunciatura se ne nahaja v središču mesta, tako da do sedaj še niso videli bombnih napadov od blizu. V drugih mestih, kot je Harkov, so bila močno prizadeta stanovanjska območja. »Kijev je v nekaterih pogledih relativno miren v primerjavi z drugimi mesti kot so Irpinj, ki je predmestje Kijeva, Harkov, Černigov ali Mariupol … Zaenkrat je še povezan z zunanjim svetom, vendar je humanitarna kriza tukaj in v nekaterih drugih ukrajinskih mestih zelo resna,« je poudaril nuncij in dodal, da so bili na začetku vojne manj organizirani. Po njegovih besedah so zdaj bolje pripravljeni. Zdi se, da se ruska vojska približuje mestu, zato so humanitarne organizacije v teh dneh še bolj dejavne.«
Pomanjkanje hrane in vode
Glede zalog hrane in vode je msgr. Kulbokas dejal, da so na nunciaturi pred začetkom vojne poskrbeli za zalogo. Nekatere družine, ki jih tudi osebno pozna, pa je situacija presenetila in so bile preskrbljene samo dva ali tri dni. Pred nekaj dnevi je tudi do Kijeva prišla pomoč v obliki osnovnih potrebščin, vendar pa je težko vedeti za vsako izmed družin, kako je in koliko časa lahko vzdržijo. Po nuncijevih besedah je humanitarna kriza zelo huda. Kliče ga veliko ljudi, ki prosijo za humanitarno pomoč, ki pa jo je v takšni situaciji težko organizirati. V Kijevu ljudje lahko hodijo po ulicah, čeprav je nevarno. Prostovoljci delijo pomoč tistim, ki jo najbolj potrebujejo. Težko se je premikati z enega konca na drugega, ker so na vsakih nekaj metrov postavljene barikade. Ob 20h je policijska ura, tako da zvečer skoraj nihče ne gre ven.
Zlo te vojne lahko premagamo le skupaj
Ljudje, ki jih pozna, so zelo zaskrbljeni, vendar pa so pogumni. Čutijo, da je ta vojna tragedija, ki jo morajo soočiti skupaj; da si morajo medsebojno pomagati in veliko moliti. Kljub strašnim tragedijam se v mnogih ljudeh, posebej duhovnikih in redovnikih, vidi optimizem. Ob tem nuncij doda, da je zagotovo takšen optimizem težko najti med bolniki, nosečnicami ali ženami z otroki. »Naše glavno orožje so ponižnost, popolna izročenost Bogu, solidarnost in ljubezen. Če smo tukaj drug za drugega, če smo blizu Bogu, če smo zvesti, bo On poskrbel za nas. Zlo te vojne lahko premagamo le skupaj, po vsem svetu, s postom, molitvijo, veliko ponižnosti in ljubezni,« je prepričan nadškof Kulbokas.
Ni res, da imajo vzroki za vojno versko ozadje
V nadaljevanju je zavrnil trditve tistih, ki pravijo, da imajo nekateri izmed vzrokov za vojno tudi versko razsežnost. Pojasnil je, da obstaja Svet Cerkva in verskih organizacij v Ukrajini, ki je zelo enoten in je v tem trenutku zelo blizu ljudem. »To ne pomeni, da so se vse težave končale, saj je bilo v preteklosti očitno nekaj medverskih nesporazumov. Vendar pa se trenutne vojne ne more upravičiti na ta način, saj je treba težave v medverskih odnosih reševati na drugačen način.« Nuncij je izrazil svoje presenečenje nad dejstvom, da so se težave, ki jih je prej opazil v Ukrajini, zdaj zmanjšale. Zdi se, da ta tragedija združuje ukrajinsko ljudstvo. To še ne pomeni, da bo ta enotnost ostala tudi kasneje,« vendar pa gre po njegovih besedah vseeno za »zelo pozitivno znamenje.«
Papež dela, kar more, da bi se vojna končala
Glede papeževe podpore pa je msgr. Kulbokas dejal, da sveti oče dela vse, kar je v njegovi moči, da bi se ta vojna končala. In ne samo z besedami, išče vse možne poti tako duhovne kot diplomatske. Jasno znamenje njegovega prizadevanja je tudi bližina, ki jo kaže s tem, ko je na Poljsko, v Ukrajino in na Madžarsko poslal kardinala Krajewskega in Czernyja.
Vsaka pomoč dobrodošla
Ustanova »Pomoč Cerkvi, ki trpi« je namenila 1,3 milijona evrov za pomoč najbolj prizadetim škofijam v Ukrajini. Nuncij je dejal, da je zaenkrat težko reči, kakšne bodo potrebe, saj je uničenih in poškodovanih veliko zgradb. Veliko stvari bo potrebno urediti na ravni organizacije, pomenljiv pa bo predvsem vidik humanitarne pomoči, saj je uničenih na stotine šol, bolnišnic in hiš. »Potrebe bodo izredno velike, zato bo vsaka pomoč zelo dobrodošla,« je sklenil pogovor nuncij v Ukrajini.
Vir: Vatican News Foto: Vatican News Obj. M. B.