Nedelja Jezusovega krsta (leto C), 9. januarja 2022
»Jaz vas krščujem v vodi, pride pa močnejši od mene, on vas bo krstil v Svetem Duhu in ognju« (Lk 3,16).
1. berilo
Glejte, moj služabnik, ki se ga veseli moja duša
Berilo iz knjige preroka Izaija (Iz 42,1-4.6-7)
To govorí Gospod: »Glejte, moj služabnik, ki ga podpiram, moj izvoljeni, ki se ga veseli moja duša. Polóžil sem nanj svojega duha. Narodom bo delil pravico. Ne bo vpil, ne bo kričal in ne dal slišati svojega glasu po ulicah. Nalomljenega trsa ne bo zlômil in tlečega stenja ne ugásil. Zvesto bo delil pravico. Ne bo opešal in ne klônil, dokler ne bo vzpostavil pravice na zemlji in dokler otoki ne bodo dočakali njegove postave. Jaz, Gospod, sem te poklical po pravici in te prijel za roko, varujem te in te postavljam za zavezo ljudstvu in za luč narodom, da odpreš slepe oči in izpelješ jetnike iz zapôra, iz ječe tiste, ki sedijo v temi.«
Psalm 29
Odpev: »Gospod bo blagoslôvil svoje ljudstvo.«
Dajte Gospodu, Božji sinovi,
dajte Gospodu moč in slavo!
Dajte Gospodu slavo njegovega imena,
pádite na kolena pred Gospodom v svetem okrasju!
Odpev: »Gospod bo blagoslôvil svoje ljudstvo.«
Glas Gospodov je nad vodami,
Gospod je nad silnimi vodami.
Glas Gospodov je v moči,
glas Gospodov je v sijaju.
Odpev: »Gospod bo blagoslôvil svoje ljudstvo.«
Ko zagrmí Bog veličastva,
v njegovem templju vse kliče: »Slava!«
Gospod je prestoloval nad potopom,
Gospod prestoluje kot kralj na veke.
Odpev: »Gospod bo blagoslôvil svoje ljudstvo.«
2. berilo
Gospod je mazilil Jezusa s Svetim Duhom
Berilo iz apostolskih del (Apd 10,34-38)
Tiste dni je Peter spregovóril: »Zdaj v resnici razumem, da Bog ne gleda na osebo, temveč mu je v vsakem narodu všeč tisti, ki se ga boji in pravično ravna. Izraelovim sinovom je poslal besedo in jim sporóčil evangelij miru po Jezusu Kristusu, ki je Gospod vsega. Veste, kaj se je dogajalo po vsej Judeji, začenši v Galileji, po krstu, ki ga je oznanjal Janez: Veste o Jezusu iz Nazareta, ki ga je Bog mazilil s Svetim Duhom in z močjo; hodil je iz kraja v kraj ter delal dobra dela in ozdravljal vse, ki so bili pod hudičevo oblastjo; zakaj Bog je bil z njim.«
Aleluja. Prihaja močnejši od mene, je rekel Janez, on vas bo krstil s Svetim Duhom in ognjem. Aleluja.
Evangelij
Oče pričuje o Sinu
Iz svetega evangelija po Luku (Lk 3,15-16.21-22)
Tisti čas je ljudstvo živelo v pričakovanju in so se v srcu vsi spraševali o Janezu, če ni morda on Mesija. Janez pa je vsem odgovóril: »Jaz vas krščujem z vodo, pride pa močnejši od mene, in jaz nisem vreden, da bi mu odvezal jermen njegovih sandal; on vas bo krstil s Svetim Duhom in ognjem. Ko je vse ljudstvo prejemalo krst in je bil tudi Jezus krščen ter je molil, se je odprlo nebo. Sveti Duh je prišel nadenj v telesni podobi kakor golob in zaslišal se je glas iz neba: »Ti si moj ljubljeni Sin, nad teboj imam veselje.«
Sveti Duh je prišel nadenj
Ljudstvo je živelo v pričakovanju in vsi so se glede Janeza spraševali, če ni on Kristus. Takšni smo, bitja želja in pričakovanj, nosimo v sebi, v svojem srcu to “težiti-k”, strastno in pozorno, saj sedanjost ne zadošča nikomur. Pričakovanje je tako močno, da rojeva pota, in ljudje hočejo ven, na pot. Zapuščajo tempelj in Jeruzalem iz lepih kamnov, da si poiščejo peščeni kraj z vodo, na desetine kilometrov daleč, kjer se je dvigal glas sproščen kakor puščavski veter.
Si ti Mesija? In Janez stopi dol z oltarja pričakovanj mnogih ljudi, da bo rekel: »Ne, nisem jaz. Za menoj pride tisti, ki je močnejši od mene.« V čem je njegova moč? On je najmočnejši, ker ima ogenj, ker govori srcu ljudi, kakor je prerokoval Ozej: popeljem jo v puščavo in ji spregovorim na srce. Samo dve vrstici poročata o Jezusovem krstu, skorajda vrinjen stavek, v katerem je veliki protagonist Sveti Duh.
Nebeška golobica išče nad Jordanom svoje gnezdo, in njeno gnezdo je Jezus. Duh še danes išče svoje gnezdo, in vsakdo od nas je gnezdo za Božjo golobico.
Jezus je molil in nebo se je odprlo. Prelep je ta dinamizem vzrok-učinek. Jezus je v molitvi, in prečudoviti odgovor Boga je, da odpre nebo. In ni prazno in ne nemo. Za vsako našo molitev je vedno ista dinamika: špranja, razpoka, ki se odpre v zaprtem nebu in se spusti polet besed: Ti si moj ljubljeni Sin, v tebi je moje veselje.
Vsaka molitev ni nič drugega kot eno samo ponavljanje: Spregovori mi / moje meso odprto čaka / da mi govoriš./ Nismo tu, da bi živeli / ampak zato, ker nam nekdo mora / spregovoriti (Franco Arminio).
In prva beseda je “Sin”. “Beseda” se spusti v puščavo in tu postane “sin”. Bog je moč rojevanja, ki kot vsako bitje rojeva po svoji vrsti. Smo vrsta njegove vrste, imamo Boga v krvi in v pljučih. Beseda “sin” je prva, postavljena na začetek, ker je tudi na koncu vsega.
“Ti si ljubljeni” je druga beseda. Z nezasluženo ljubeznijo, neenako, enosmerno, brezpogojno. V tem je temelj vse postave. “Ti si ljubljen” je temelj; “ti boš ljubil” je izpolnitev. Kdor stopi ven iz tega, bo ljubil, kar nasprotuje življenju.
Moja radost je tretja beseda, zadnja. Izraz, ki nanj nismo navajeni, in vendar sijoča beseda, utripajoča: v Bogu je utripanje radosti, srh všečnosti. Ni hladno in brezosebno bitje, brez čustev, ampak Oče, ki odpira nebesa, srečen, da je oče, praznično razpoložen spričo vsakega od svojih otrok.
E. Ronchi
OZNANILA
Godovi ta teden: jutri Gregor Niški, škof, cerkveni učitelj, v torek Pavlin Oglejski, škof, v sredo Tatjana (Tanja), mučenka, v četrtek Hilarij (Radovan), škof, cerkveni učitelj, v soboto Pavel, puščavnik, nedelja je druga nedelja med letom, nedelja verskega tiska.
V nedeljo danes teden (16.1.) boste lahko v zakristiji (ali v dvorani pod cerkvijo) po maši poravnali naročnino za DRUŽINO – 130 EUR in OGNJIŠČE – 35 EUR; če ste naročeni na oboje – 165 EUR. Komplet petih knjig redne zbirke Mohorjeve družbe v prednaročilu do konca februarja 51 EUR, samo Mohorjev koledar 20 EUR. Marijanski koledarji so pošli, na razpolago je še Vincencijev koledar.
Veroučna ura za vse veroukarje bo pri nedeljski sveti maši. Dobrodošli.
Tudi letos bo v Žireh potekal tečaj priprave na zakon in sicer 22., 23., 29. in 30. januarja, vsakokrat ob 19.00. Tečaj bo potekal po aplikaciji zoom. Prijave do 20. januarja sprejema Andrej Jemec, župnik v Žireh, na elektronski naslov:
andrej.jemec@rkc.si ali na telefon: 040 395 979.
Bog povrni za ofer za Božič in prejšnjo nedeljo!
Po namenu + Ane Dolenec z Gabrške gore so darovali pogrebci – sosedje 200 EUR za cerkev na Gabrški gori. Bog povrni!
Bog lonaj vsem, ki ste sodelovali v letošnji trikraljevski akciji in s tem podprli delo naših misijonarjev po svetu!
SVETE MAŠE
PO 10. 1. 17,00: + Janez Potočnik (po namenu I. Plestenjaka)
TO 11. 1. 17,00: + Janez Čadež, 7. dan
SR 12. 1. 8,00: Po namenu za mlade družine
ČE 13. 1. 8,00: Na čast nadangelu Rafaelu po namenu
PE 14. 1. 17,00: + Slavko Debeljak, obl.
SO 15. 1. 17,00: ++ Frančiška in Franc Jelovčan, Mlačanovi
NE 16. 1. 8,00: Za župljane
10,00: + Slavko Šink, obl.
Papeževo pismo zakoncem: En “midva” v občestvu ljubezni z Jezusom
Na praznik svete družine (26.12.) se je papež na zakonce obrnil s pismom, v katerem jih spodbuja, naj živijo poslanstvo, ki jim ga je zaupal Jezus. “Poklicanost v zakon je poklicanost h krmarjenju nestabilnega, a varnega čolna po včasih razburkanem morju. Jezus je po zakramentu zakonske zveze navzoč v tem čolnu. Pomembno je, da skupaj uperite pogled v Jezusa. Tako boste imeli mir, premagali boste konflikte in našli rešitve za mnoge vaše težave.”
Pismo zakoncem, ki ga je papež napisal v okviru leta družine Amoris laetitia, je izraz njegove »bližine in naklonjenosti«, je njegovo »božično darilo« zakoncem, kot je dejal med opoldanskim nagovorom na praznik svete družine, 26. decembra 2021, ko je pismo tudi podpisal.
Leto družine Amoris laetitia se je začelo 19. marca letos, ob peti obletnici izdaje posinodalne apostolske spodbude o ljubezni v družini, in se bo sklenilo 26. junija 2022, ob 10. svetovnem srečanju družin, ki bo potekalo v Rimu. Sedaj se sveti oče na zakonce obrača še s pismom ter se želi »s ponižnostjo, naklonjenostjo in sprejemanjem približati vsaki osebi, vsakemu zakonskemu paru in vsaki družini v razmerah, v katerih živi«, še posebej v tem težkem času pandemije. Kot zapiše, »smo doživeli negotovost, osamljenost in izgubo ljubljene osebe« ter »bili prisiljeni zapustiti svojo gotovost, svoj prostor “nadzora”, svoje načine delovanja, svoje ambicije, da bi se zanimali ne le za dobro svoje družine, temveč tudi za dobro družbe, ki je prav tako odvisna od našega osebnega ravnanja«.
Zapustita svojo deželo. Nista sama!
Kakor Abraham, ki je zapustil svojo deželo in se podal v neznano, »vsak zakonec zapusti svojo deželo v trenutku, ko začuti poklicanost v zakonsko ljubezen in se odloči brez zadržkov darovati se drugemu«. »Tako zaroka že pomeni, da je treba zapustiti svojo deželo, saj je treba skupaj prehoditi pot, ki vodi k poroki. Različne življenjske situacije – minevanje dni, prihod otrok, delo, bolezen – so okoliščine, v katerih medsebojna zveza predpostavlja, da vsak opusti svoje navade, gotovosti, mirne prostore in se poda proti deželi, ki jo obljublja Bog: biti dva v Kristusu, dva v enem. Eno življenje, en “midva” v občestvu ljubezni z Jezusom, ki je živ in navzoč v vsakem trenutku vajinega življenja. Bog vaju spremlja in brezpogojno ljubi. Nista sama!«
Otroci so vedno dar
Papež izpostavi, da otroci starše pozorno opazujejo in v njih iščejo »pričevanje o močni in zanesljivi ljubezni«. »Otroci so vedno dar, spremenijo zgodovino vsake družine. Žejni so ljubezni, priznanja, spoštovanja in zaupanja. Očetovstvo in materinstvo vas kličeta k rodovitnosti, da bi svojim otrokom dali veselje ob spoznanju, da so Božji otroci, otroci Očeta, ki jih od prvega trenutka nežno ljubi in jih vsak dan vodi za roko. To odkritje lahko vašim otrokom omogoči vero in sposobnost zaupanja v Boga.«
Prvo vzgojno okolje vedno ostaja družina, v majhnih dejanjih, ki so zgovornejša od besed, poudarja papež. »Vzgajati pomeni predvsem spremljati procese rasti, biti prisotni na različne načine, da se otroci lahko v vsakem trenutku zanesejo na svoje starše. Vzgojitelj je oseba, ki “rojeva” v duhovnem smislu, predvsem pa “tvega” z vzpostavljanjem odnosa. Pomembno je, da kot očetje in matere vstopate v odnos z otroki na podlagi avtoritete, ki se dosega iz dneva v dan. Potrebujejo varnost, ki jim bo pomagala doživeti zaupanje vase, v lepoto njihovega življenja, v gotovost, da niso nikoli sami, naj se zgodi karkoli.«
Družina kot graditeljica mostov med generacijami
Zakonci so spodbujeni, naj aktivno sodelujejo v Cerkvi, predvsem v družinski pastorali. Družina je temeljna celica družbe in zakon je »dejansko načrt izgradnje kulture srečanja«. »Zato je pred družine postavljen izziv, da gradijo mostove med generacijami in posredujejo vrednote, ki gradijo človeštvo. Potrebna je nova ustvarjalnost, da bi v sedanjih izzivih izrazili vrednote, ki nas oblikujejo kot ljudstvo v naših družbah in v Cerkvi, Božjem ljudstvu.«
Jezus je z vama v čolnu
»Poklicanost v zakon je poklicanost h krmarjenju nestabilnega čolna – a varnega zaradi resničnosti zakramenta – po včasih razburkanem morju,« nadaljuje sveti oče. Kolikokrat bi zakonci želeli reči ali celo zakričati: »Učitelj, ti ni mar, da smo izgubljeni?« »Ne pozabimo, da je Jezus po zakramentu zakonske zveze navzoč v tem čolnu. Skrbi za vas, ves čas je z vami, v zibanju čolna, ki ga premetavajo vode. Pomembno je, da skupaj uperite pogled v Jezusa. Le tako boste imeli mir, premagali boste konflikte in našli rešitve za mnoge vaše težave. Ne zato, ker bi izginili, ampak zato, ker jih boste videli z drugega vidika.«
Ni lahko biti ves čas skupaj
Sveti oče ne pozabi na »težave in priložnosti, ki so jih družine živele v tem času pandemije«. Več skupaj preživetega časa je bila edinstvena priložnost za pogovor v družini, kar pa je seveda zahtevalo tudi veliko potrpežljivosti. »Ni lahko biti skupaj ves dan, ko je v isti hiši treba delati, se učiti, se razvedriti in počivati. Ne dopustite, da bi zmagala utrujenost; moč ljubezni vas dela sposobne gledati bolj na druge – na zakonca, na otroke – kot na svoj napor.«
Če bo ljubezen navdihovala njihova dejanja in odločitve, biti skupaj ne bo pokora, ampak zavetje sredi nevihte. »Naj je družina kraj sprejemanja in razumevanja,« spodbuja papež in zakonce vabi, naj v srcu hranijo tri besede, ki jih je svetoval že velikokrat: smem, hvala in oprosti. In ko pride do konflikta, »nikoli končati dneva, ne da bi se prej pomirili«. »Naj vaju ni sram skupaj poklekniti pred Jezusa v evharistiji, da bi našla trenutke miru in pogled, ki je poln nežnosti in dobrote. Ali pa primi za roko drugega, ko je nekoliko jezen, ter mu izsili zarotniški nasmeh. Morda zvečer pred spanjem skupaj glasno izrečeta kratko molitev z Jezusom, ki je navzoč med vama.«
Ko zveza razpade
A svojo bližino in naklonjenost sveti oče izrazi tudi vsem parom, ki jim je bilo zelo težko živeti skupaj v času karantene. Že obstoječi problemi so se še zaostrili, kar je povzročilo konflikte, ki so v mnogih primerih postali skoraj neznosni. Pri mnogih je celo prišlo do razpada razmerja, v katerem se je pokazala kriza, ki je niso znali ali mogli premagati. »Razpad zakonske zveze povzroči veliko trpljenja zaradi neuresničenih pričakovanj; pomanjkanje razumevanja povzroči prepire in rane, ki jih ni lahko premagati. Tudi otrokom ni prihranjena bolečina, ko vidijo, da njihovi starši niso več skupaj. Tudi v teh primerih ne prenehajte iskati pomoči, da bi lahko nekako premagali konflikte in ne povzročili nadaljnjega trpljenja med vami in vašim otrokom. Gospod Jezus vas bo v svojem neskončnem usmiljenju navdihnil, da boste sredi številnih težav in žalosti šli dalje. Ne nehajte ga klicati in v njem iskati zatočišče, luč na poti, v skupnosti pa očetovski dom, kjer je prostor za vsakega človeka z njegovim težkim življenjem.«
»Ne pozabite, da odpuščanje ozdravi vsako rano,« nadaljuje Frančišek. »Odpuščanje drug drugemu je rezultat notranje odločitve, ki zori v molitvi, v odnosu z Bogom, je dar, ki izvira iz milosti, s katero Kristus napolni zakonca, ko mu dovolita delovati, ko se obrneta nanj. Kristus “prebiva” v vajinem zakonu in čaka, da mu odpreta svoji srci, da vaju bo lahko podpiral z močjo svoje ljubezni, tako kot učence v čolnu. Naša človeška ljubezen je slabotna, potrebuje moč Jezusove zveste ljubezni. Z njim lahko zares zgradita “hišo na skali” (Mt 7,24).«
Tvoj zakonec potrebuje tvoj nasmeh
Papež Frančišek se ob koncu pisma obrne še na zaročence in jih spodbudi, naj vedno zaupajo v Božjo previdnost, ter spomni na stare starše, ki so živi spomin človeštva. Sklene s prošnjo k svetemu Jožefu in Mariji: »Naj sveti Jožef v vseh družinah navdihuje ustvarjalni pogum, ki je tako potreben v tej spreminjajoči se dobi, ki jo živimo, in naj Devica Marija v vašem zakonskem življenju spremlja rast kulture srečanja, ki je tako nujna za premagovanje težav in nasprotij, ki zaznamujejo naš čas. Številni izzivi ne morejo oropati veselja tistih, ki vedo, da hodijo z Gospodom. Intenzivno živite svojo poklicanost. Ne dovolite, da žalost spremeni vaše obraze. Vaš zakonec potrebuje vaš nasmeh. Vaši otroci potrebujejo vaše spodbudne poglede. Pastirji in druge družine potrebujejo vašo navzočnost in vaše veselje: veselje, ki prihaja od Gospoda!«
OBDAJMO SLOVENIJO Z MOLITVIJO
V preteklih mesecih smo lahko jasno začutili: Ne le Evropa, tudi Slovenija potrebuje molitev.
Če hočemo, da se kaj spremeni, potem je potrebno moliti! Veliko moliti! Zato v pripravi na volitve, ki so pred nami, goreče kličimo: Pridi, Sveti Duh! Pridi, razlij svoje darove na vso Slovenijo!
Pridi na naše državne voditelje, na tiste v naši domovini, ki sprejemajo kakršnekoli odločitve. Podeli jim pravo modrost in razsodnost, podeli jim svojo luč in moč za prave odločitve …
Za odločitve, ki bodo gradile, ne rušile, ki bodo zedinjale, ne razdvajale, ki bodo v blagor vsega ljudstva, ne le privilegiranih posameznikov.
Pridi, Sveti Duh na vse prebivalce Slovenije, da bomo živeli kot bratje in sestre, ki se med seboj sprejemajo in spoštujejo. Osvobodi nas vsake brezbrižnosti in prelaganja odgovornosti na druge. Osvobodi nas posploševanja in izgovarjanja, in vsakega medsebojnega nagajanja.
Zbudi v nas čut, da smo za našo zemeljsko domovino in njen napredek vsi odgovorni. Ni res, da se nič ne da. Pomagaj nam, da vsak prevzame in uresniči svoj del odgovornosti. Daj nam srce, ki bo odprto za tvoje navdihe; daj nam duha razločevanja, da bomo razumeli in izbirali, kar nam je v mir, kar prinaša resnično življenje, kar povezuje in gradi.
Dragi bratje in sestre, ponovno začnimo z molitvijo, z vso gorečnostjo, ki jo premoremo. Za Slovenijo gre! Molitvena pobuda za Slovenijo bo trajala od 1. januarja do 24. maja 2022, vpeta med praznik Božje Matere Marije, in slovesni praznik Marije Pomočnice kristjanov, Marije Pomagaj, zavetnice Slovencev.
Prijavi se lahko vsak, ki je pripravljen vsak dan zmoliti naslednje:
1. Vzklik: Pridi, Sveti Duh, na vse prebivalce Slovenije, zlasti na naše voditelje. Pridi, po mogočni priprošnji brezmadežnega Srca Marije, tvoje preljube neveste. Amen.
2. Desetko rožnega venca: KI JE SVETEGA DUHA POSLAL.
3. Vzklik: Marija Pomagaj, Kraljica Slovencev, prosi za nas!
S prijavo se zaveže, da bo molitvi zvest in bo tako našo domovino, državne voditelje in vse prebivalce obdajal z molitvijo, v veri in zaupanju klical nanjo Božji blagoslov in jo izročal v Božje varstvo, po Mariji.
Prijave: facebook Štefka Klemen, ali stefka.klemen@rkc.si