Gasilci | (foto: Rok Mihevc)
Med svetniki, ki se jim ljudje pogosto priporočajo in ga tudi zelo dobro poznajo, je današnji godovnjak sv. Florijan. Po vsem svetu so ga vzeli za svojega zavetnika, zato je danes tudi mednarodni dan gasilstva. V številnih cerkvah po Sloveniji so v zahvalo in v priprošnjo bile svete maše že v nedeljo, ponekod bodo danes in tudi prihodnji konec tedna. Pri nas je v to organizacijo, ki je nedavno praznovala 150 let, včlanjenih več kot 180 tisoč ljudi, samo lani pa so posredovali kar 28 tisoč krat. Ob današnjem mednarodnem dnevu gasilcev je gasilkam in gasilcem čestitko izrekel tudi obrambni minister Matej Tonin. Po njegovih besedah je slovensko gasilstvo gotovo ena od dejavnosti, na katero smo Slovenci lahko ponosni, zaradi nje pa smo deležni velikega ugleda v mednarodnem okolju. Slovenski sistem spajanja poklicnega in profesionalnega gasilstva je označil za enega najboljših na svetu.
Skoraj ni vasi v Sloveniji, ki ne bi imela svojega gasilskega društva. Predsednika Gasilske zveze Slovenije Janka Cerkvenika zato veseli, da se vse več ljudi odloča za včlanitev v eno najstarejših organizacij v Sloveniji. »Skozi ta medgeneracijski dialog, ki ga krepimo, dosegamo tisto, kar si želimo in postavljamo našo organizacijo na pravo mesto. Naj samo spomnim, da je v naši organizaciji 188.501 član. Da imamo letni prirast okoli 4.000 mladih pomeni, da delamo prav in smo na pravi poti.
Požari na objektih in v naravi, pomoč ob prometnih nesrečah in naravnih ujmah, pa tudi v času epidemije gasilkam in gasilcem ni tuja. »Epidemija je taka, da moramo vsi sodelovati če se je hočemo znebiti na dolgi rok. Tudi naši fantje in punce so to z veseljem opravljali,« je povedal Cerkvenik, ki ocenjuje, da je položaj gasilk in gasilcev v Sloveniji relativno dober. »Če lahko kaj naredimo na bolje je to, da izboljšamo naše medsebojne odnose. In vsi smo poklicani za to, da k temu čim več pripomoremo. Da v teh kriznih časih stopimo skupaj in se zavedamo naših vrednot iz katerih izvira vsa naša tradicija.« Med izzivi za v prihodnje je izpostavil dodatno potrebo po usposabljanjih. »Tu smo imeli velik zaostanek, a upam, da bomo vse skupaj nadoknadili.«
Cerkvenika veseli dobra opremljenost slovenskih gasilskih društev, kar je ključno za kakovostno opravljanje dela. To pa se je posebej izkazalo pri soočanju s posledicami žleda. »V tistem času je sodelovalo preko 40.000 gasilcev. Lahko smo hvaležni in veseli, da smo s tem dokazali, da smo zelo dobro usposobljeni, da najprej poskrbimo za lastno varnost in naših sodržavljanov. Prepričan sem, da je Nekdo poskrbel, da ni prišlo do kakšnih smrtnih primerov.«
Zavetnika gasilcev sv. Florijana pogosto vidimo kot podobo ali kip rimskega častnika s čelado ter vedrom, ko gasi gorečo hišo ali vas pod seboj. »Všeč in ponos mi je, da znamo in zmoremo tudi to, da je na nek način naš zavetnik tudi priprošnjik za vse tegobe in nelagodno situacijo, ob katerih se znajdemo v naših intervencijah. Lansko leto smo imeli 28.000 intervencij in vsaka taka pomeni, da izpostavljamo svoje življenje in ne vemo v kakšnem stanju se bomo vrnili domov. Zahvala tudi vsem članom družin, ki trepetajo ob vsaki intervenciji in zahvala našemu patronu, ki danes goduje.«