Velika sobota
Uvod
Velika sobota je dan, ko Jezusa običajno počastimo v Božjem grobu, duhovniki pa zgodaj zjutraj blagoslavljajo ogenj in vodo, preko dneva pa velikonočna jedila. Letos to ne bo mogoče. Lahko pa se v družini spomnimo na to, da je bil Jezus na veliko soboto v grobu.
Jedila, ki jih bomo skupaj pripravili, nas še posebno spominjajo na njegovo trpljenje, s katerim nam je podaril novo življenje. Zvečer se prične velikonočna vigilija, ki je najbolj slovesno bogoslužje celotnega cerkvenega leta. Z njim se začne praznovanje Kristusove zmage nad smrtjo.
Današnja Božja beseda
Pojdite na hozana.si, kjer najdete besedila Božje besede za veliko soboto.
Dejavnost, ki spodbuja izkušnjo vere
Na veliko soboto se spomnimo Jezusa, ki leži v grobu. Otroci lahko narišejo mrtvega Jezusa, grob, velik kamen, cvetlice … , ki jih izrežemo, nalepimo na trši karton in postavimo v molitveni kotiček. Nato preberemo svetopisemsko zgodbo o Jezusovem pogrebu, kako je Nikodem priskrbel grob za Jezusa in kako so ga vanj položili. Otroke povabimo, da Jezusu, ki je sedaj v grobu, povemo, kar nosimo v svojem srcu. Lahko zapojemo postno pesem.
Nato pripravimo velikonočna jedila. Danes jih bomo blagoslovili, zaužili pa jih bomo šele pri velikonočnem zajtrku.
Velikonočna jedila imajo poseben pomen: šunka predstavlja Kristusovo telo, hren žeblje, s katerimi je bil Kristus pribit na križ. Rdeči pirhi simbolizirajo kaplje Kristusove krvi, pa tudi novo življenje, ki se prebije iz lupine – kamnitega groba. Okrogla potica nas spominja na trnovo krono. Bodimo pozorni na to, da otrokom ob njihovi pripravi razložimo njihov pomen.
Ob 15.00 ali ob 17.00 spremljajte blagoslov velikonočnih jedil na Pastoralnem portalu Pridi in poglej in tudi sami blagoslovite jedila, ki ste jih pripravili.
Ob 18.00 spremljajte sveto mašo na Pastoralnem portalu Pridi in poglej.
Ko se stemni, v župnijah potekajo slovesne velikonočne vigilije. Če so otroci še premajhni, ob večerni molitvi preberimo naslednje svetopisemske zgodbe: Stvarjenje, Bog preizkuša Abrahama, Po suhem čez morje in Prazen grob. Pred zadnjo svetopisemsko zgodbo zapojemo Alelujo!
Spodbuda za pogovor
Kaj se je včeraj zgodilo z Jezusom? Kje pa je zdaj?
Današnja molitev
Gospod, tvoje mrtvo telo počiva v Božjem grobu. A v nas že tli upanje. Premagal boš smrt in nas rešil njenih vezi!
Pripravila: Mojca Bertoncel
Foto: Matevž Trdan