Sproščenost | (foto: Fuu / Unsplash)
18.08.2020
»Pogoj za sproščenost je osvoboditev. Celo od lastnega uspeha, kariere in veljave,« pravi Anselm Grün v eni od svojih misli v knjigi Sreča v sproščenosti, ob kateri smo se ustavili v tokratni oddaji Sol in luč.
Nekaj njegovih misli:
»Sproščenosti si želimo prav vsi. Z njo povezujemo dobro voljo, ob kateri nas skoraj nič ne more razburiti. Osvobojen sem občutka, da moram vse narediti odlično. Sproščenost pomeni notranjo svobodo.«
»Pogoj za sproščenost je osvoboditev. Modreci vseh časov nam priporočajo, da se odrečemo svoji navezanosti na stvari. Tudi svoj uspeh, svojo osredotočenost na kariero in veljavo pri drugih ljudeh opustimo.«
»Sproščenost doseže le tisti, ki se je sposoben osvoboditi lastnega jaza. Naš jaz se vmešava v vse, kar počnemo. Jaz nikoli ne najde miru. Vedno hoče blesteti, vedno določati, vedno imeti vse. Zato je trdo delo, da na svoj jaz vedno znova ‘pozabimo’. Pri tem ne gre za to, da ga zlomimo. Kajti brez jaza ne moremo živeti. Le tisti, ki mu uspe svoj jaz, prepoln iluzij, umiriti, postane resnično sproščen. Postane notranje svoboden.«
Tadej Sadar