Marko Juhant | (foto: Rok Mihevc)
Starši imajo individualno več težav z otroki. V korona obdobju se je pokazalo, kaj pri njihovi vzgoji ne deluje. Ves čas se učimo, spoznavamo sebe, bližnje in svoje otroke. V času korona izolacije so bile družine, ki jih je izkušnja še bolj povezala, kot med se je cedilo, je opisoval Marko Juhant slikovit opis enega od staršev. Kjer so bile razpoke, pa so se te poglobile in ustvarile velik prepad.
Neposlušnost
»Največja težava je bila v neposlušnosti, otroci niso sledili navodilom. Tudi, če otrok ne uboga, je domačo nalogo treba narediti. Otroci pa se niso uklonili in so iskali poti, ob katerih so starši popustili. Otrokom je veter v jadra dajal občutek, da starši nimajo moči.«
Pri vzgoji je pomembno, kakšne so naše vrednote.
»Po katerih vrednotah vzgajamo in iščemo poti za svojega otroka, se vključujemo v otrokovo življenje, odločamo zanj sami in o vsem. Danes so že skoraj za vsakim vogalom strokovnjaki za vzgojo. Zakonodaja ni jasna. Starši pogosto begajo do enega do drugega, vse preizkusijo in nič ne pomaga. Ne glede na to, kateri tip vzgoje izberejo, so na koncu pristali pri permisivni vzgoji. Otroku so dovolili vse. Niso imeli časa, ni bilo dovolj znanja in ne volje za vztrajanje. Otrok se jim je upiral na nenavadne načine, saj so zelo inovativni. Cenim možnosti različnih izbir. Na hrib lahko pridemo po več poteh, a katero bomo izbrali? Najtežjo, ki bo od nas zahtevala nekaj napora, izzivov? No, odločitev je na naši strani.«
Pri vzgoji je pomembno, kakšne so naše vrednote© pixabay
Pri vzgoji imamo določene ukrepe, ki jih uresničimo ob neposlušnosti otrok.
»Toda, otroci jih ne bodo upoštevali, če starši nismo dosledni. Ima otrok izbiro pri umivanju zob? Ne. Da otrok ne naredi naloge, pa je kar sprejemljivo. Tudi domačo nalogo je treba narediti. To je doslednost in s tem se gradi odgovornost in odnos do tega, kaj in kar je treba.«
Kako motivirati otroke za domača opravila?
»Brez odvzema, kar jim je drago, gotovo ne bo šlo. Telefon, priročno. Učna samostojnost še ni samostojnost za življenje. Za šolo je dovolj, da se otrok nauči, zna in to ob priložnosti pokaže. Delovne navade, življenjske spretnosti, ki omogočajo samostojnost, kuhanje in ostalo, pa so nujne, če želimo pozneje odgovorno poskrbeti zase.«
Matematiki so potrdili, da pri ljudeh ni različnih bioritmov. Gre za oblikovanje navad. Vsako telo se v nekaj tednih navadi, da gre spat ob isti uri. Zdrave navade vpeljujmo v svoja in v življenja otrok. Ste vedeli, da so današnje generacije otrok najmanj neprespane v celotni zgodovini človeštva?
Zadnja, nova knjiga Marka Juhanta© cmrl.biz
Poslušajte oddajo v celoti, saj Marko Juhant ob marsikaterem vzgojnem vprašanju preseneti. Njegova zadnja knjiga VARUH DOLŽNOSTI STARŠEV je na voljo na spletnih straneh, kjer lahko pridete v kontakt z njim: cmrl.biz
Vir: https://radio.ognjisce.si/sl/228/oddaje/31764/marko-juhant-generacija-danasnjih-otrok-je-najbolj-neprespana-v-zgodovini-clovestva.htm