4. velikonočna nedelja – nedelja dobrega pastirja, svetovni molitveni dan za duhovne poklice (leto A), 3. maja 2020
»Jaz sem vrata. Kdor stopi skozme, se bo rešil; hodil bo noter in ven in bo našel pašo.« (Jn 10,9)
1. berilo
Bog je naredil Jezusa za Gospoda in Mesija
Berilo iz apostolskih del (Apd 2,14.36-41)
Na binkoštni dan je vstal Peter z enajstérimi, povzdignil glas in spregovóril: »Zagotovo naj vé vsa Izraelova hiša: tega Jezusa, ki ste ga vi križali, je Bog narédil za Gospoda in Mesija.« Ko so to slišali, jih je do srca pretreslo. Rekli so Petru in drugim apostolom: »Bratje, kaj naj storimo?« Peter jim je odgovoril: »Spreobrníte se! Vsak izmed vas naj se dá v imenu Jezusa Kristusa krstiti v odpuščanje svojih grehov in prejeli boste dar Svetega Duha. Zakaj obljuba velja vam in vašim otrokom in vsem, ki so daleč, kolikor jih bo k sebi poklical Gospod, naš Bog.« Prepričeval jih je še z mnogimi drugimi besedami in jih opominjal in jim govóril: »Rešíte se iz tega pokvarjenega rodu!« Tisti, ki so sprejeli njegovo besedo, so se dali krstiti; in tega dne se jim je pridružilo približno tri tisoč ljudi.
Psalm 23
Odpev: »Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka.«
Ps 23,1-6
Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka;
na zelenih pašnikih mi daje ležišča.
K vodam počitka me vodi;
mojo dušo poživlja.
Odpev: »Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka.«
Vodi me po pravih potih zaradi svojega imena.
Tudi če bi hodil v temni dolini,
ne bom se bal hudega, ker si ti z menoj:
tvoja gorjača in tvoja palica sta mi v tolažbo.
Odpev: »Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka.«
Pogrinjaš mi mizo
vpričo mojih nasprotnikov;
z oljem mi glavo maziliš,
moj kelih je zvrhan.
Odpev: »Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka.«
Dobrotljivost in milost mi sledita
vse dni mojega življenja;
in v Gospodovi hiši bom prebival
vse dni življenja.
Odpev: »Gospod je moj pastir, nič mi ne manjka.«
2. berilo
Obrnili smo se k pravemu pastirju
Berilo iz 1. pisma apostola Petra (1 Pt 2,20-25)
Preljubi, pred Bogom je hvalevredno, če delate dobro in če potrpežljivo prenašate bridkost. Saj ste bili vendar za to poklicani. Saj je tudi Kristus trpél za vas in vam zapústil zgled, da bi hodili po njegovih stopinjah. On ni storil greha in ni bilo zvijače v njegovih ustih. Ko so ga sramotili, ni vračal sramotenja. Ko je trpel, ni grozil, ampak je vse prepuščal njemu, ki sodi pravično. Sam je na svojem telesu ponesel naše grehe na les, da bi mi grehom odmrli in živeli za pravičnost. Po njegovih ranah ste bili ozdravljeni. Kakor ovce ste namreč blodili, zdaj pa ste se vrnili k pastirju in varuhu svojih duš.
Aleluja. Jaz sem dobri pastir, govorí Gospod, in poznam svoje ovce in moje poznajo mene. Aleluja.
Evangelij
Jezus je pastir in vrata k ovcam
Iz svetega evangelija po Janezu (Jn 10,1-10)
Tisti čas je rekel Jezus: »Resnično, resnično, povem vam: Kdor ne vstopi v ovčjo stajo skozi vrata, ampak se splazi vanjo drugod, je tat in ropar. Kdor pa pride skozi vrata, je pastir ovac. Njemu vratar odpre in ovce poslušajo njegov glas in svoje ovce kliče po imenu in jih vodi iz staje. Ko vse svoje spusti ven, hodi pred njimi in ovce gredo za njim, ker poznajo njegov glas. Za tujcem pa ne bodo šle, ampak bodo bežale pred njim, ker ne poznajo glasu tujcev.«
Jezus jim je povedal to priliko, pa niso razumeli, kaj jim je govóril. Jezus je znova spregovóril: »Resnično, resnično, povem vam: Jaz sem vrata za ovce. Vsi, ki so prišli pred menoj, so tatovi in roparji, toda ovce jih niso poslušale. Jaz sem vrata. Kdor vstopi skozme, se bo rešil; hodil bo noter in hodil bo ven in bo našel pašo. Tat prihaja samo zato, da krade, kólje in uničuje. Jaz sem prišel, da bi imeli življenje in da bi ga imeli v obilju.«
Pastir, ki kliče vsako ovco po imenu
Zvečer so pastirji imeli navado voditi svojo čredo v ograjen prostor za čez noč, ena sama takšna ograda je bila namenjena več čredam. Zjutraj je vsak pastir zaklical s svojim znakom in njegove ovce so prepoznale njegov glas in mu sledile. Na to domačo podlago Jezus postavi svojo veliko vizijo, svoj pogled na človeštvo; podrobnosti, ki se zdijo pretirane, v resnici pa so razodevajoče: kliče svoje ovce po imenu, vsako po imenu. Kateri pastir pozna stotine ovac svoje črede po imenu in vsako posebej kliče k sebi? Za Jezusa vsaka ovca ima svoje ime, vsaka je edinstvena, neponovljiva; hoče tebe takšnega, kot si, za to, kar si. In jih vodi ven. Celo jih poriva ven. Ni Bog zagrajenih prostorov, ampak takšen, ki odpira še večje prostore, pastir svobode in ne strahov. Ki spodbuja na pogumno pot ven iz staj in zavetij, k odkrivanju novih obzorij na področju vere, misli, življenja. Ovce, ki se ne morejo vračati na včerajšnje pašnike, četudi so lačne, ampak “čreda usmerjena ven”, na pot, ki zaupa pastirju in tudi zgodovini, čeprav je temna zaradi roparjev in puščav, a svetla zaradi potov in izvirov. Pastir hodi pred ovcami. Nimamo pastirja obrambnih vrst, ampak vodjo, ki odpira pota. Ne pastirja za hrbtom, ki vpije ali preti s palico, ampak nekoga, ki gre spredaj in s svojim mirnim korakom zagotavlja, da je pot gotova. Ovce poslušajo njegov glas. In gredo za njim. Dovolj je glas, ni treba ukazov, ker mu zaupajo in se zaupajo. Zakaj mu sledijo? Preprosto zato, da preživijo, da ne umrejo. Tisti, ki hodi spredaj, ki kliče po imenu vsakega posebej, ni ropar sreče ali svobode: vsakdo bo vstopil, šel ven in našel pašo. Našel bo prihodnost. Jaz sem vrata: ne zid ali stara ograda, kjer se vse vrti in znova vrti in se vrača po svojih krogih. Kristus je odprta vrata, odprtina v mreži, prehod, tranzit, po katerem gre in pride Božje življenje.
Prišel sem, da bi imeli življenje, v izobilju. To je tisti evangelij, ki me mika in me prenovi vsakič, ko ga poslušam: tu je za polnost mojega življenja, za obilje, moč, za »stokratno« življenje, kakor bo rekel Petru. Zadnji dokaz, da je krščanska vera dobra, je v zmožnosti, da daje življenje, polnost človeškosti, prihodnost; in da v nas ustvarja željo za še večjim življenjem, za večnim življenjem, za neuničljivo količino, kjer živiš stvari, ki so vredne, da nikoli ne umrejo. Ermes Ronchi
OZNANILA
Godovi ta teden: jutri Florijan (Cvetko), mučenec, zavetnik gasilcev, v sredo Dominik Savio, dijak, zavetnik ministrantov, v petek obletnica posvetitve ljubljanske stolnice, nedelja je 5. velikonočna, goduje Job, svetopisemski mož.
Odpoved javnega maševanja je preklicana.
Jutri ob 17,30 bo sv. maša na Volči, nato ob 19h v farni cerkvi. Ostale dneve bodo sv. maše vsak dan ob 19h v farni cerkvi.
Upoštevajte navodila, ki so jih poslali naši škofje. Udeležba je dovoljena samo zdravim osebam, ki nimajo simptomov okužbe dihal, ne kašljajo in nimajo povišane telesne temperature. V cerkvi mora vsak vernik nositi svojo zaščitno masko oz. temu primerno zaščito (šal, ruto ipd.). Pri vhodu v cerkev si mora vernik razkužiti roke z ustreznim razkužilnim sredstvom. Verniki morajo v cerkvi in v klopeh ohranjati medsebojno varnostno razdaljo vsaj 1,5 metra, kar pomeni, da mora biti vsaj vsaka druga vrsta prazna. Te omejitve ne veljajo za družine oz. osebe, ki živijo v istem gospodinjstvu. V cerkvi ali drugem zaprtem prostoru je lahko naenkrat največ toliko oseb, kolikor jih prostor lahko sprejme ob upoštevanju varnostne razdalje 1,5 metra.
Maske nosijo vsi sodelavci pri bogoslužju, razen duhovnika. Pokrižanje z blagoslovljeno vodo bomo nadomestili s kropljenjem vernikov od oltarja na začetku svete maše. Dovoljeno je ljudsko petje. Na koru so lahko organist in solist ali družina, ki živi v istem gospodinjstvu in poje cerkvene pesmi, ob upoštevanju ustrezne razdalje 1,5 metra. Sodelovanje pevskega zbora med sveto mašo ni dovoljeno zaradi bližine med pevci in možnosti okužbe. Ko verniki prihajajo v cerkev in odhajajo iz nje, naj upoštevajo medsebojno razdaljo 1,5 metra. Ob koncu svete maše naj se k vratom pomikajo najprej verniki, ki so bližje izhodu, ter se čim prej oddaljijo od vrat, da ostalim omogočijo nemoten prehod. Za navzočnost pri sv. maši izkoristite tudi kapelo za oltarjem. Notri se vse sliši. Na razpolago bo tudi prostor ob zvoniku na vrhu stopnišča, ki bo ozvočen. Škofje ordinariji do preklica dovoljujejo, da verniki dolžnost nedeljske svete maše izpolnijo tako, da se udeležijo svete maše enkrat v tednu na kateri koli dan. Bolniki in ostareli, ki ne morejo v cerkev, ter drugi zdravstveno ogroženi naj sveto mašo spremljajo po medijih, prejmejo duhovno obhajilo ter darujejo Bogu svoje molitve in trpljenje.
Do preklica po župnijah ni verouka in drugih oblik izobraževanja ter župnijskih srečanj (sestanki ŽPS in ŽGS, izobraževanja, duhovni seminarji, kulturna srečanja, razstave, koncerti, proslave itd.).
Branje šmarnic za odrasle lahko poteka po cerkvah v okviru rednih svetih maš oziroma po kapelah in hišah ob upoštevanju državnih navodil. Šmarnice za otroke v cerkvah letos odpadejo. Otroci in odrasli so povabljeni, da prisluhnejo spletnim prenosom šmarnične pobožnosti (Radio Ognjišče, TV Exodus in drugi spletni prenosi). Gradivo za otroke in odrasle je objavljeno tudi na spletni strani Slovenskega katehetskega urada.
Posamično podeljevanje zakramenta svetega krsta je dovoljeno ob navzočnosti najožjih sorodnikov oz. največ 15 oseb, ki med seboj ohranjajo ustrezno in obredu primerno razdaljo ter nosijo zaščitne maske.
Župnijsko prvo sveto obhajilo ne more biti z maskami, zato bo takrat, ko bodo razmere dopuščale. Najbrž jeseni.
Podeljevanje zakramenta birme je zaradi osebnega stika med birmancem in birmovalcem prav tako preloženo na jesenski čas oz. čas po začetku novega veroučnega leta. Nove termine birm bodo posamezne škofije uskladile z župniki.
Podeljevanje zakramenta svetega zakona je dovoljeno ob navzočnosti najožjih sorodnikov oz. največ 15 oseb, ki med seboj ohranjajo ustrezno razdaljo ter nosijo zaščitne maske.
Spovedovanje v spovednicah in spovednih kabinetih ni dovoljeno.
Vsi verniki naj upoštevajo splošno higieno kihanja in kašljanja v robec oz. zgornji del rokava, medosebno razdaljo vsaj 1,5 metra, redno umivanje rok ter nošenje ustreznih zaščitnih sredstev. Obraza (oči, nosu in ust) naj se ne dotikajo z nečistimi/neumitimi rokami. Izogibajo naj se tesnih stikov z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
Škofje vabijo vse vernike, duhovnike, redovnice, redovnike ter katoliška laiška gibanja, da v zahtevnem času epidemije nadaljujejo molitev za zdravje in blagoslov našega naroda. V mesecu maju naj okrepijo pobožnosti v čast devici Mariji. Prav tako naj se slovenska katoliška občestva pridružijo molitvi papeža Frančiška in vsak dan zmolijo rožni venec za prenehanje epidemije.
Sprejeti ukrepi veljajo do preklica. Če bo prišlo do poslabšanja stanja in zaostrovanja državnih navodil, bodo škofje sprejeli dodatne omejitve na področju verskega oz. bogoslužnega življenja naših skupnosti.
Podrobnosti lahko preberete na župnijski spletni strani.
SVETE MAŠE
PO 4. 5. 17,30 VOLČA: Na čast sv. Florijanu, da bi nas obvaroval ognja in peklenskega ognja
19,00: Za blagoslov v podjetju
TO 5. 5. 19,00:+ Cilka Končan, maša zadušnica
SR 6. 5. 19,00: + Marija Peternelj
ČE 7. 5. 19,00: + Jože Šifrar, 10. obl.
PE 8. 5. 19,00: ++ Alojzija in Gabrijel Rant, obl.
SO 9. 5. 19,00: + Antonija Prosen
NE 10. 5. 7,00: Za župljane
10,00: + Janez Debeljak – Žagarjev, obl.