Spoštovani novinar, gospod Aleksander Brudar!
Ko sem videl naslovnico Slovenskih novic od petka, 27. marca, sem najprej pogledal, kdo je avtor napovedanega prispevka. Škoda, da si zmanjšujete ugled dobrega časnikarja s takšnim naslovom, ki veliko obeta, pa malo pove.
Najprej me moti izraz »farji«. Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je to slabšalni izraz za duhovnika, kar pomeni, da izraža zaničljiv, prezirljiv odnos do koga ali česa. Kulturen človek običajno pazi, kako govori ali piše, kar je znamenje spoštovanja, tolerance in sožitja ne glede na lastno versko prepričanje ali prepričanje drugega. Brez spoštovanja in sprejemanja drugačnosti nas bo pobralo tudi brez korona virusa.
Omenjate prazne cerkve. V resnici so po navodilu Slovenske škofovske konference do nadaljnjega zaprte. Kako naj se torej napolnijo, saj je praznina nasprotje polnosti.
Bankrot pomeni ustavitev izplačil. Trenutno so ustavljena vplačila oziroma darovi vernikov v nedeljsko pušico. Ne vem, če bo sploh prišlo do bankrota, ko že v podnaslovu zapišete, da škofje prosijo vernike, naj nakažejo darove. Kako potem bankrot? Sicer pa »Cerkev je bogata«, kako lahko bankrotira?
Ko smo že pri naslovnici, kakšno povezavo ima fotografija »oranta«(sklenjenih rok z rožnim vencem) z napovedano vsebino? Mislim, da v teh »korona časih«nima glavnega pomena denar oziroma po Vašem darovi, saj človek nima samo žepa niti ne samo ust.
Ni slabo, če novinarji vsaj kdaj uporabite tri Sokratova sita: sito resnice, sito dobronamernosti in sito nujnosti – ali je res potrebno pisati karkoli in kakorkoli za ljubi kruhek?
S spoštovanjem! Jože Stržaj
Hvala gospodu župniku Stržaju za odprto pismo! Sicer skoraj ne berem Slovenskih novic, zato le bolj načelno o tem.
Znano je, da ljudi najbolj vabijo časopisi, ki prinašajo vznemirljive, pogosto nepreverjene vesti. Žal je med bralci Novic tudi veliko ljudi, ki so blizu Cerkvi in prav ti bi lahko poskrbeli za strmoglav padec naklade. Pa tudi oni uživajo v tovrstnem branju. Verjetno naj bi novinarji povsod, tudi v Novicah, sledili osnovnim standardom resnice, in je žalostno, da so plačani tudi ko pišejo lažnive stvari. Zagotovo bi pri premisleku, kaj pisati, pomagalo, če bi jih doletela visoka denarna kazen. Seveda, za lažniv zapis bi morala najprej biti vložena prijava.
Očitno tudi A. Brudarja še ni doletela nobena kazen. Upam, da se njegov domet izboljša in poišče teme za kakovostno pisanje, in ne ostane le pri ‘nakladanju’ za večanje naklade.
Majda Debeljak
Beseda bankrot izhaja iz italijanske besedne zveze »banca rotta – razbita miza«, ker so včasih nepoštenim bančnikom razbijali mize, danes pa je to sinonim za denarni in gospodarski polom.
Ker cerkev in njeni predstojniki niso denarna inštitucija, oziroma pravni gospodarski subjekt, pri katerih velja za gonilo ustvarjanje dodane vrednosti, kjer je vse prevečkrat ciljno v ospredje postavljen le dobiček, izražen na koncu poslovnega leta v denarni valuti, ne oziraje se na vse ostale spremljajoče dejavnike in stranske posledice (tu mislim med drugim na okolje in vsakršno nemoralno izkoriščanje), se ni potrebno niti bati, niti naslajati, niti vseliti komurkoli, da bi župniki bankrotirali.
Ker je temelj vsakemu župniku in cerkvi kristusov nauk – Evangelij, lahko torej tu pride vedno in izključno le do evangelizacije, ki pa je v tem času še kako potrebna svetu v katerem živimo.
Vesoljna cerkev je vedno polna, bogoslužni objekti pa so sedaj zaradi pandemije prazni, kar je povsem logično in pravilno. Popolnoma zmotno bi bilo komurkoli, na osnovi zadevnega članka zaključiti, da je virus prijatelj tistih, ki želijo da bi bili sakralni objekti prazni. Enako bi bilo zmotno veselje nad praznimi Dražgošami, v kolikor bi virus udaril mesec dni prej.
Če bi avtor članka kdaj slučajno bankrotiral, naj se spomni da je v Nebeškem kraljestvu na veke vekov dovolj prostora, le luč ki sveti v temi je potrebno poiskati in sprejeti, kar slehernemu iz vsega srca želim.
Za konec pa še zanimiva misel, ki sem jo danes prebral na spletu in pravi, da noben virus ne more narediti toliko škode, kot jo lahko naredijo oprani možgani.
Močno si želim, da bi v teh težkih časih ostali in postali zdravi, Roman Dolenec
Pa kak bankrot? Iz Ljubljane naj gospoda malo nakažejo na deželo pa bo. Ali pa naj vam od tistih prisojenih milijonov zaradi blejskega otoka in triglavskega parka dajo…
Vaš bog zagotovo ne potrebuje tega denarja.