Vilma in Dani Siter – ustanovitelja DiŽ | (foto: Igor Dečman)
Pred jutrišnjim dnevom starih staršev smo se pogovarjali z ustanoviteljema društva Družina in življenja Vilmo in Danijem Siterjem. Povprašali smo ju o tem, kako doživljata svoje poslanstvo kot stara starša, pa tudi, kako sta se odzvala odločitev ustavnega sodišča glede družinskega zakonika.
Dani Siter pravi, da je zanj privilegij biti stari starš, saj je bil samo nezakonski otrok in edinec. Danes pa ima veliko vnukov. Žena Vilma pa dodaja, da je pomembnno biti na razpolago staršem, kadar to želijo in če imata tudi stara starša čas. »Najbolj pomembno je dogovarjanje o vsem.« Stari starši lahko po njenih besedah tudi malo ublažijo hiter tempo življenja, ki ga danes živijo družine.
Papež frančišek v poslanici za drugi svetovni dan starih staršev govori o sadovih, ki jih ljudje prinašajo tudi v starosti. In k čemu nas vabi? Dani odgovarja: »Želi da mi postajamo nosilci duhovne revolucije nežnosti. To pomeni gledati na vse ljudi, ki nas obdajajo na vsakem koraku, skozi take oči, kot gledamo svoje vnuke, se pravi nežno in prizanesljivo. In seveda papež posebej poudarja, kako pomemben je pri tem oseben človekov odnos z Bogom.« To pa vključuje redno prebiranje Božje besede, molitev, življenje iz zakramentov.
Vilma pa dodaja, da lahko po papeževih besedah stari starši prinašajo v svet veselo novico. Tega pa ne zmorejo, če ostajajo v starih zamerah. »Vidim da mnogi ostajajo v svojih zamerah in ne odpuščanju. In ko več ne zmorejo tega, kar so zmogli nekdaj, ostajajo sami sebi breme in tudi mislijo, da so breme vsem drugim. Zdi se mi, da tudi če človek ne zmore nič drugega, pa če je še vedno utemeljen v molitvi, lahko prinaša velik blagoslov vsem okrog sebe.« Po njenih besedah naj bi se z vsemi močmi borili proti kulturi odpadkov, »da vidimo, da smo ni blagoslov, tako kot so otroci blagoslov, da so tudi starejši člani družbe ena polna modrosti, če se seveda dela na tem, da se stvari predeluje skozi življenje, da se daš oblikovati življenju, da znaš nekako trkat iz svojih lastnih izkustev modrost, ki jo potem lahko predajaš drugim in je ta modrost blagoslov tistim, ki še nimajo izkušenj življenja.«
Kar zadeva odnos z vnuki pa Vilma Siter poleg osebnega odnosa z vsakim izmed njim izpostavlja tudi molitev zanje. Dani pa dodaja, kako pomemben je zgled njunega odnosa ta ko za otroke, kot tudi za vnuke. »Zgled medsebojne pripadnosti, zgled potrpežljivosti, zgled naklonjenosti drug drugemu, učljivosti. Tudi ko smo starejši tega učenja ne moremo kar preskočiti.«
Kako pa sta se Vilma in Dani Siter odzvala na odločitev ustavnega sodišča, ki istospolnim parom omogoča sklenitev zakonske zveze in posvojitve otrok?
Dani: »Mene je šokiralo dejstvo, da se šest ustavnih sodnikov postavi tako visoko nad stroko. Jasno je tudi, da gre za duhovni boj, ki se ne bije proti krvi in mesu. Ti ljudje se morda se niti ne zavedajo, kaj so storili, bi rekel profesor Krašovec. Niso vstopili v duhovno sfero, niso vstopili v razumevanje, da je Bog človeka ustvaril po svoji podobi. Moškega in žensko je ustvaril.«
Bog je možu in ženi preko stvariteljskega naboja ponudil ohranjanje življenja na tem planetu. »Tudi ustavni sodniki se niso rodili iz moža in moža ali žene in žene, ampak so se rodili iz očeta in mame in tega ne moremo pozabiti,« pravi Dani Siter in dodaja: »Zgrozim se pa še ob misli, da če se kateremu od najinih otrok karkoli zgodi, da bi mogoče prišlo do takšne uzurpacije oblasti, da bi moje vnuke lahko posvojil en homoseksualni par. Jaz vem, da bi se boril z vsemi sredstvi, da bi do tega ne prišlo.«
Vilma Siter poudarja, da v vsaki družbi prihaja do deviacij. »Problem je takrat, kadar se to uzakonja in kadar to nekdo sili v ospredje, tako daleč, da je uzakonjeno tisto, kar ni naravno tisto, kar ne pelje naprej družbo tisto, kar ne pelje v noben napredek, ampak pelje v propad tako družbe kot vsakršnega napredka civilizacije.« Po njenih besedah je bila pri odločitvi Ustavnega sodišča povožena tudi volja velikega dela ljudstva.
V čem je po njunem mnenju posebnost zakonske zveze moškega in ženske, pa prisluhnite v včerajšnjem Mozaiku dneva v avdio arhivu.
Marjana Debevec, Radio Ognjišče