1. BERILO
Elizej postane učenec preroka Elija
Berilo iz 1. knjige kraljev (1 Kr 19,16.19-21)
Tiste dni je Gospod rekel Elíju: »Šafátovega sina Elizeja iz Abél Mehóle mazili za preroka namesto sebe!« Ko je šel Elíja od tam, je našel Šafátovega sina Elizeja, ki je oral. Pred njim je bilo dvanajst parov volov, sam pa je bil pri dvanajstem. Ko je šel mimo njega, je vrgel nanj svoj plašč. In zapustil je vole, stekel za Elíjem in rekel: »Rad bi še poljubil očeta in mater, potem grem za teboj.« Rekel mu je: »Pojdi, vrni se, kaj imam s teboj še opraviti?« In Elizej je šel od njega spet nazaj, vzel par volov in ju zaklal. Z volovskim jarmom je skuhal njuno meso in ga dal ljudem jesti. Nato je vstal, šel za Elíjem in mu stregel.
PSALM 16
Odpev: »Gospod, ti si delež moje dediščine.«
Varuj me, o Bog, saj se k tebi zatekam.
Gospodu pravim: »Ti si moj Gospod,
delež moje dediščine in moja čaša,
ti imaš v rokah mojo usodo.«
Odpev: »Gospod, ti si delež moje dediščine.«
Slavim Gospoda, ki mi svetúje,
tudi ponoči me moje srce opominja.
Vedno imam pred očmi Gospoda;
ker je na moji desnici, ne bom omahnil.
Odpev: »Gospod, ti si delež moje dediščine.«
Zato se moje srce veselí, moja duša se raduje;
tudi moje telo bo prebivalo varno.
Zakaj moje duše ne boš prepústil podzemlju,
svojemu zvestemu ne boš dal videti trohnobe.
Odpev: »Gospod, ti si delež moje dediščine.«
Daješ mi spoznati pot življenja,
polnost veselja pred tvojim obličjem,
večne radosti na tvoji desnici,
večne radosti na tvoji desnici.
Odpev: »Gospod, ti si delež moje dediščine.«
2. BERILO
Kristus nas je poklical k svobodi
Berilo iz pisma apostola Pavla Galačanom (Gal 5,1.13-18)
Bratje in sestre, za svobodo nas je Kristus osvobódil. Zato stojte trdno in se ne dajte ponovno vpreči v jarem sužnosti. Vi ste bili namreč poklicani k svobodi, bratje. Glejte le, da vam svoboda ne bo pretveza za mesenost, temveč služíte drug drugemu v ljubezni. Saj je celotna postava izpolnjena v eni zapovedi, namreč: ›Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe.‹ Če pa se med seboj grizete in obžirate, glejte, da se med seboj ne pokončate. Pravim torej: dajte se voditi duhu in nikar ne strezite poželenju mesa. Kajti meso si želi, kar je zoper duha, duh pa, kar je zoper meso. Ta dva si namreč nasprotujeta, da ne bi delali tega, kar hočete. Toda če se daste voditi duhu, niste pod postavo.
EVANGELIJ
Aleluja
Aleluja. Govôri, Gospod, kajti tvoj hlapec posluša. Ti imaš besede večnega življenja. Aleluja.
Jezusove zahteve do učencev
Iz svetega evangelija po Luku (Lk 9,51-62)
Ko so se dopolnjevali dnevi, v katerih naj bi bil Jezus vzet v nebesa, se je tudi sam odločil iti v Jeruzalem. Pred seboj je poslal svoje glasnike, ki so spotoma prišli v neko samarijsko vas, da bi vse pripravili zanj; vendar ga tam niso sprejeli, ker je bil namenjen v Jeruzalem. Ko sta to videla učenca Jakob in Janez, sta rekla: »Gospod, ali hočeš, da rečeva, naj pade ogenj z neba in jih pokonča?« Jezus se je obrnil k njima in ju pograjal.
Nato so odpotovali v drugo vas. Ko so potovali, mu je nekdo rekel: »Za teboj bom hodil, kamor koli pojdeš.« Jezus pa mu je dejal: »Lisice imajo brloge in ptice neba gnezda, Sin človekov pa nima, kamor bi glavo naslónil.« Nekomu drugemu pa je rekel: »Hôdi za menoj!« A ta je dejal: »Gospod, dovôli mi, da prej grem in pokopljem svojega očeta.« Rekel mu je: »Pústi, naj mrtvi pokopljejo svoje mrtve, ti pa pojdi in oznanjaj Božje kraljestvo!« Spet drug mu je rekel: »Hodil bom za teboj, Gospod, a dovôli mi, da se prej poslovim od svojih domačih.« Jezus pa mu je rekel: »Nihče, kdor položi roko na plug in se ozira nazaj, ni primeren za Božje kraljestvo.«
PAPEŽ FRANČIŠEK:
»V današnjem evangeliju, sv. Luka začne s pripovedjo o poslednji Jezusovi poti proti Jeruzalemu, kar bo zaključil z 19. poglavjem. To je dolga pot ne samo po geografski razsežnosti, marveč tudi duhovno in teološko naproti dovršitvi Mesijevega (Odrešenikovega) poslanstva. Jezusova odločitev je korenita in celostna, in tisti, ki mu sledijo, so poklicani, da se merijo z njo. Evangelist nam danes predstavi tri osebnosti – lahko bi rekli tri primere poklica – ki osvetlijo kar se zahteva od tistega, ki hoče slediti Jezusu vse do konca, popolnoma.
Prva oseba Mu obljubi: »Za teboj bom hodil, kamor koli pojdeš.« (v. 57). Velikodušen! A Jezus odgovori, da Sin človekov za razliko od lisic, ki imajo brloge, in ptic, ki imajo gnezda, »nima, kamor bi glavo naslonil« (v. 58). Jezusovo popolno uboštvo. Jezus je namreč zapustil očetov dom in se odrekel vsaki gotovosti, da bi oznanjal Božje kraljestvo izgubljenim ovcam svojega ljudstva. Tako je Jezus pokazal nam, svojim učencem, da naše poslanstvo v svetu ne sme biti statično, ampak je na poti. Kristjan je popotnik. Cerkev je po svoji naravi gibanje, ne stoji negibna in mirna v svoji staji. Odprta je najširšim obzorjem, poslana – Cerkev je poslana! – da ponese evangelij na pota in da doseže obrobja človeštva in življenja. To je prva oseba.
Druga oseba, ki jo Jezus sreča in naravnost od Njega prejme klic, pa odgovori: »Gospod, dovoli mi, da prej grem in pokopljem svojega očeta« (v. 59). To je legitimna prošnja, ki temelji na zapovedi, da spoštujemo očeta in mater. Vseeno pa Jezus ugovarja: »Pusti, naj mrtvi pokopljejo svoje mrtve« (v. 60). S temi res izzivalnimi besedami namerava dati prednost temu, da slediš in oznanjaš Božje kraljestvo, celo pred pomembnimi stvarmi, kot je družina. Potreba po oznanjevanju evangelija, ki pretrga verigo smrti in začenja večno življenje, ne prenese zamujanja, marveč zahteva pripravljenost in razpoložljivost. Cerkev je torej potujoča, in v tem je odločna, ravna z naglico, v trenutku, brez odlašanja.
Tretja oseba tudi hoče slediti Jezusu, a s tem pogojem: to bo šele, ko se poslovi od sorodnikov. In od Učitelja sliši tole: »Nihče, kdor položi roko na plug in se ozira nazaj, ni primeren za Božje kraljestvo« (v. 62). Slediti Jezusu ne prenese objokovanj in pogledov, ki so usmerjeni nazaj, ampak zahteva krepost odločnosti.
Ko Cerkev hoče slediti Jezusu, je potujoča, deluje takoj, hitro, in je odločna. Vrednost teh pogojev, ki jih postavi Jezus – potovanje, pripravljenost in odločnost – ni v celi vrsti “ne”, ki jih izrečemo dobrim in pomembnim stvarem v življenju. Poudarek je namreč treba postaviti na prvi namen: postati Kristusov učenec! Svobodna in zavestna izbira, storjena iz ljubezni, da bi odgovorili na neprecenljivo Božjo milost, in ne način, da bi promovirali sami sebe. To je žalostno! Gorje tistim, ki nameravajo hoditi za Jezusom, da bi se uveljavljali, se pravi, da bi napravili kariero, da bi bili pomembni ali da bi dosegli kak stolček. Jezus hoče, da bi bili navdušeni zanj in za evangelij. Navdušenost srca, ki se spremeni v konkretna dejanja prijateljstva, bližine bratom, ki so potrebni sprejemanja in nege. Prav kakor je On sam živel. Naj nam pomaga Devica Marija, ikona Cerkve na poti, da bomo z veseljem sledili Gospodu Jezusu in z obnovljeno ljubeznijo oznanjali bratom veselo Oznanilo odrešenja.«
OZNANILA
Godovi ta teden: jutri Ema (Hema) Krška, kneginja, v torek Irenej (Hotimir) Lyonski, škof, mučenec, v sredo slovesni nezapovedani praznik prvakov apostolov Petra in Pavla, v četrtek se spominjamo Prvih mučencev rimske Cerkve, petek je prvi v juliju, sobota prav tako, nedelja je 14. med letom – nedelja Slovencev po svetu, goduje Tomaž, apostol.
Svete maše bodo: jutri zjutraj ob 7h, v torek zvečer ob 20h; v sredo, na slovesni praznik, bosta dve sv. maši: zjutraj ob 7h in zvečer ob 20h. V četrtek bo sv. maša drugje, v petek in v soboto zvečer ob 20h.
V petek bom dopoldne obiskoval bolnike in ostarele. Pokličite k vsem, ki so oslabeli zaradi starosti ali bolezni. Po večerni maši bo izpostavljeno Najsvetejše za osebno in skupno molitev. Vmes bo priložnost za prejem zakramenta sv. spovedi.
V noči s sobote na nedeljo bo vso noč izpostavljeno Najsvetejše. Na lista na klopi pred tabernakljem se vpišite vsi, ki ste pripravljeni »dežurati« pol ure v imenu cele župnije.
V nedeljo, danes teden, bo redno mesečno darovanje za cerkev. Že vnaprej Bog povrni za vaše darove.
Na Gori (Malenskem vrhu) bo prihodnjo nedeljo, (3. 7.) ob 16h zaobljubljena sv. maša za odvrnjenje hude ure s farani Stare Oselice.
SVETE MAŠE
PO 27. 6. 7,00: Za blagoslov družine in sorodstva
TO 28. 6. 20,00: ++ Starši in sorodniki
SR 29. 6. 7,00: + Pavle Košir, Srniški
20,00: + Pavle Peternel, Poljane
ČE 30. 6. Drugje: Po namenu
PE 1. 7. 20,00: + Marija Jelovčan, 30. dan
++ p. Damjan in Stanko Frlan
SO 2. 7. 14,00: Po namenu zaročencev
20,00: + Andrej Tominc, 30. dan
NE 3. 7. 7,00: ++ Marjan in Frančiška Železnik
10,00: Za župljane
Spoštovani Slovenke in Slovenci, dragi prijatelji Slovenije,
vabljeni na tradicionalno srečanje Slovencev iz zamejstva, izseljenstva in matice Dobrodošli doma, ki se bo letos odvijalo med 30. junijem in 2. julijem v Ljubljani in Novem mestu.
Program se bo začel v četrtek, 30 junija pod večer v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani. Z vodstvom po razstavi in koncertom bo posvečen vlogi arhitekta Plečnika. V petek bo v Novem mestu posvet o slovenskih migracijah na območju nekdanje Jugoslavije, popoldne pa bomo s predavanjem o slikarju Maksimu Gaspariju odprli več razstav. Osrednje dogajanje bo v soboto popoldne, ko bodo nastopale slovenske skupine tako rekoč celega sveta, koncert pa bodo izvedli Prifarski muzikanti.
Program:
ČETRTEK, 30. JUNIJ, LJUBLJANA
• 18.00 voden ogled razstave Plečnikova knjižnica: ustvarjena za vse čase in koncert Ljubljanskih madrigalistov, NUK
PETEK, 1. JULIJ 2022, NOVO MESTO
• 13.00 posvet: Prva, druga in post-Jugoslavija v včerajšnjih in sodobnih slovenskih selitvah, sejna dvorana Mestne občine Novo mesto, Glavni trg 7
• 16.30 odprtje slikarske razstave Dragana Gačnika iz Zenice z naslovom Ab ovo, Galerija Kocka Kulturni center Janeza Trdine
• 18.00 odprtje treh razstav in predavanje o Maksimu Gaspariju, Knjižnica Mirana Jarca
SOBOTA, 2. JULIJ 2022, NOVO MESTO
• 9.00−13.00 finale 7. nogometnega prvenstva Slovencev po svetu, stadion Portoval
• 10.00−22.00 Karavana okusov, Glavni trg
• 16.00 lutkovna predstava Mala čarovnica, skupina Mladi Celovčani, Glavni trg
• 17.00−22.00 Osrednja predstavitev Slovencev iz zamejstva in sveta, Glavni trg
Vodita: Mateja Feltrin Novljan in Matjaž Merljak
Dobrodošlica Mestne godbe Novo mesto
Uvodni pozdravi: Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon
Župan Mestne občine Novo mesto mag. Gregor Macedoni
Nastopi zamejskih in izseljenskih skupin:
Vokalna skupina Lipa (Avstrija)
Marina Cernetig in Beneška folklorna skupina Živanit (Italija)
Komorni zbor Zveze Slovencev na Madžarskem iz Monoštra (Madžarska)
Armando Nuñez in Urban Debevec (Venezuela, Italija)
Mešani pevski zbor Encijan (Hrvaška)
Klementina Savnik in Danni Stražar (Švedska)
Folklorna skupina Drava Augsburg (Nemčija)
Mešani pevski zbor Camerata Slovenica (BIH)
Rast 51 (Argentina)
Glasbena skupina Mimo ritma (Hrvaška)
Društvo Slovencev Kredarica (Srbija)
Otroška folklorna skupina Društva Slovencev Triglav Banjaluka (BIH)
Branko & Dani (Argentina)
Koncert Prifarskih muzikantov
NEDELJA, 3. JULIJ 2022, LJUBLJANA
• 17.00 28. tabor Slovencev po svetu in razstava akademske slikarke Klavdije Nose iz Argentine, Zavod sv. Stanislava