Sveti oče se je v četrtek, 19. maja, udeležil konference ob začetku delovanja Šole Laudato Si’. V veliki dvorani Papeške univerze Urbaniana ga je pričakalo 50 mladih študentov. Navzoča pa sta bila tudi pevec skupine U2 Bono Vox in nekdanji brazilski nogometaš Ronaldino.
Dogodka so se udeležile znane osebnosti iz sveta umetnosti, glasbe, športa in tehnologije ter predstavniki civilne družbe iz različnih držav, v katerih deluje mednarodno združenje Scholas Occurrentes, ki je tudi pobudnik Šole Laudato Si’. Petdeset mladih študentov prihaja iz Argentine, Bolivije, Brazilije, Čila, Kolumbije, Španije, Haitija, Italije, Mehike, Paname, Paragvaja in Portugalske.
Eno leto se bodo posvečali področju skrbi za stvarstvo ter razvijali projekte družbenega in okoljskega vpliva v svojih skupnostih. Mladi so papežu našteli izzive, s katerimi se je treba soočiti danes. Dejali so, da bo »ta skupina odšla na dve celini oznanjat veselo novico in povedat, da moramo poskrbeti za skupni dom«. Zavezali so se, da bodo skrbeli za stvarstvo in »oznanjali skrb za skupni dom«.
Papež in Bono Vox
Moč žensk, da spremenijo svet
Bono Vox se je organizatorjem zahvalil za povabilo na slavnostni dogodek, za vlaganje v kulturo srečanja in za promocijo Scholas Occurrentes kot »mednarodnega vzgojnega gibanja«. Izpostavil je pomembno vlogo izobraževanja žensk ter papeža Frančiška vprašal, ali je »supermoč, ki jo imajo ženske, da spremenijo svet, tudi supermoč, da spremenijo skrb za okolje na planetu«. Sveti oče je odgovoril, da običajno »govorimo o materi zemlji, ne o očetu zemlji«. Izpostavil je tudi, da imajo ženske naravni dar, da znajo spremeniti stvari.
Papež in Ronaldino
Zaščita narave in boj za harmonijo
Ena od udeleženk srečanja je papeža vprašala, zakaj je izbral ravno Scholas Occurrentes za širjenje okrožnice Laudato Si’ po svetu. Pojasnil je, da sta za seznanjanje z okrožnico potrebna »poezija in pogum«. In da se poezije v življenju ne naučimo iz knjig, ampak z delom in kontemplacijo narave. Izpostavil je, da so »ženske poklicane dati življenje«. »Gre za preživetje. Braniti naravo pomeni braniti poezijo stvarstva, pomeni braniti harmonijo. In ženske vedo več o harmonijo kot pa moški.« In združenje Scholas je sposobno »ustvarjati poezijo in spremembo«.
Andreja Červek – Vatikan