Cerkev pri Gospe Sveti | (foto: Wallner/Maria Saal)
»Hvala Bogu, stvari se premikajo. Ljudje bodo prišli v cerkev na nedeljo Božjega usmiljenja. Čimveč naj jih pride. Nič slabega ne bodo slišali, mogoče pa se le kdo spreobrne,« pravi poslušalec France.
Smo tik pred volitvami, ki se tičejo prav vsakega med nami, saj vsi živimo v isti družbi, ki za svoje delovanje potrebuje pravila in demokraciji zavezano oblast. Zato je politična odgovornost in dolžnost vsakega državljana odhod na volišče. Volilna kampanja je, milo rečeno, brutalna in na nizkem nivoju, zato je toliko bolj pomembno, da vklopimo razum, je skupni imenovalec mnenj naših poslušalk in poslušalcev. Nekaj njihovih misli objavljamo na koncu zapisa.
Dr. Štuhec: »Kristjani odločno nasprotujemo vsaki obliki anarhičnosti …«
S tem se strinja tudi teolog in pozorni opazovalec družbenih dogajanj, dr. Ivan Štuhec. Na vprašanje kakšen naj bo odnos kristjana do volitev in po katerih kriterijih naj se odloča, odgovarja:
»Kristjani odločno nasprotujemo vsaki obliki anarhičnosti ali revolucionarnega spreminjanja ali menjave oblasti. Za to imamo izdelana pravila, ki se jih je potrebno držati. Naša temeljna dolžnost je, da se udeležimo volitev in izbiramo odgovorno in razumno. Upokojeni papež Benedikt XVI. je pred leti izdal okrožnico, kjer je zapisal, da je politika kraljestvo razuma. Pomeni, da izbiramo kandidate v luči družbenega nauka Cerkve. Po poti razuma raziščemo kako daleč ali blizu tega so in kaj so do zdaj kot politiki v svojem delovanju uresničili. To so glavni kriteriji odločanja,« pravi Štuhec in dodaja: »Seveda za nas politične odločitve in vlade niso božje kraljestvo – to je nekaj drugega – a to še ne pomeni, da ne smemo z vidika vere presojati tosvetnih položajev in situacij države in družbe.«
Dr. Ivana Štuheca smo prosili tudi za komentar nastopa aktivistke Civilne iniciative Glas ljudstva, ki je napovedala, da bo na volilno nedeljo prevzela vlogo inšpektorjev in po slovenskih cerkvah preverjala morebitne kršitve volilnega molka:
»Kar zadeva Tejo Jarc je jasno, da nas želi peljati nazaj v neke stare čase, v čase komunizma, ko so ovaduhi prihajali v cerkev, zabeležili izjave župnika ter jih nosili na UDBO, ki je župnika par ur kasneje obiskala. To le kaže, da je še bolj odločno treba podpreti tiste kandidate in stranke, ki jim na kraj pameti ne pade, da bi takšno civilno družbo poslušale, ji sledile in podpirale.«
In česa duhovnik pri bogoslužje ne sme izreči med volilno kampanjo in na dan volitev?
»Duhovnik nikakor ne sme vpletati strankarsko političnih zgodb in oseb. Tudi ni primerno, da omenja npr. politike, ki so prej prebrali berilo ali so aktivni v liturgičnem življenju. Nikakor ni dopustno, da bi duhovnik pri pridigi ali oznanilih nagovarjal navzoče, da naj volijo točno tega ali onega kandidata, kajti paleta strank in kandidatov omogoča dovolj široko izbiro tistega, ki ustreza kriterijem cerkvenega družbenega nauka,« še pravi dr. Ivan Štuhec.
Božo Rustja »Ne oglašam se na politične teme. Toda ob tem se moram. Gospa ni izvirna. Primorske duhovnike so hodili nadzirat že fašisti in njihovi špijonski hlapci, izdajalci svojega naroda. Naj si gospa in njeni privrženci preberejo roman Kaplan Martin Čedermac. Duhovnikov, ki so to doživeli žal skoraj ni več med nami, da bi ji povedali. Ji pa jaz lahko posredujem njihova pričevanja. Veliko sem jih slišal iz njihovih ust in prebral. Torej prvi so duhovnike pri nas nadzirali fašisti. Drugi pa komunisti. Se še spominjam tega. Tudi lahko povem, kako je to zgledalo. Je pa lepo, da je gospa pokazala, pri kom se navdihuje glede nadziranja Cerkve – pri fašistih in komunistih. Ti so to delali. Gospa lahko vzklikne: živel fašizem in živel stalinizem!«
»Čimveč naj jih pride. Nič slabega ne bodo slišali!«
Z našimi poslušalkami in poslušalci smo se včeraj v živo pogovarjali o tem, kako sprejemajo napoved aktivistk skupine Glas ljudstva »da bodo poostrili nadzor nad kršitvami ter v cerkve poslali svoje opazovalce«. Nekaj njihovih odzivov si lahko preberete v nadaljevanju.
Poslušalka Jožica: »Mene skrbi, ker se vračamo v čase moje mladosti. Ko sem bila še mlado dekle so vohunili po cerkvah … Nikoli ne bom pozabila, kako so potem ti ljudje pritiskali, da je župnik govoril to in to, kar v resnici ni bilo res in to toliko časa, da so ga zlomili … Bog nas varuj, da bi to nazaj prišlo!«
Poslušalka Martina: »Mislim da smo kristjani popolnoma enakopravni člani te družbe, da oni nimajo nobene pravice po udbovskih manirah nas kontrolirati in tudi če župnik reče, pejte na volitve, to ni nič takega … Ni dobro, Bog ne dej, da bi nam ulica vladala.«
Poslušalka Marija: »Zdaj imamo kristjani priložnost, da pokažemo, da nas je veliko, da smo ponosni Slovenci in da smo ponosni ljudje. Vsi pejmo na volitve in vsi vemo, kaj volit!«
Poslušalka Katarina: »Ga. Jarčeva ni poklicana, da bi karkoli preverjala. Ampak če bo prišla v cerkev, bo lepo sprejeta, naj se dobro počuti med kristjani. Smili se mi, ker imajo polna usta prepričanja, da bodo zmagali, v isti sapi pa jih je tako zelo strah … Zato prosim vse, da gredo na volitve in volijo tiste, ki za nas delajo dobro!«
Branko Cestnik: »Za trenutek naj odloži zlato žlico znana lj. komsomolka. Sem župnik in jo vabim na poostren nadzor cerkve. Ampak odpiram ob 6:30.«
Robert Božič, Radio Ognjišče