Papež izpostavlja moralno moč športne dejavnosti, ki ob pravilnem načinu življenja pomaga oblikovati dobra prijateljstva in spodbuja gradnjo bolj mirnega in bratskega sveta, v katerem se medsebojno podpiramo in si pomagamo. Me srečanjem s člani veslaškega kluba spomni tudi na Ukrajino.
V Vatikan na srečanje s svetim očetom so prišli člani Veslaškega kluba Tevere Remo, ki letos praznuje 150. obletnico delovanja. »Ta obletnica ponuja priložnost za premislek o pomenu in slogu vaše navzočnosti v družbi, v Rimu in Laciju. Ste predstavniki športne stvarnosti, katere člani tekmujejo v več disciplinah, in to zahteva gibanje, odpraviti se na pot,« je dejal papež Frančišek.
Spodbujati vrednote zdrave tekmovalnosti, prijateljstva in solidarnosti
Spodbudil je k širjenju športne kulture, ki vključuje človekovo celostno rast: »Za vse starostne skupine, še posebej za mlade, je pomembno, da se ne ustavijo pred življenjskimi ovirami, ampak težave premagujejo z vztrajnostjo, zaupanjem v Boga in vase ter v pomoč drugih. S športom ste poklicani, da spodbujate vrednote zdrave tekmovalnosti, prijateljstva in solidarnosti. Gre za širjenje športne kulture, ki športa ne razume le kot dejavnika za dobro fizično počutje, temveč kot pogumni ideal, kot sredstvo za celostno rast osebe.«
Moralna moč športa
Kot je dejal, so si člani veslaškega kluba skozi leta prizadevali, da bi klub postal »telovadnica človeške formacije«. »Spodbujam vas, da vztrajate, da bi otroci, mladi in odrasli prek različnih športnih disciplin gojili temeljne vrednote: ljubezen do resnice in pravičnosti, spoštovanje stvarstva, občutek za lepoto in dobroto, iskanje svobode in miru. Včasih se zdi, da svet športa pogojujejo logike dobička in razjarjene tekmovalnosti, ki se lahko sprevržejo tudi v nasilje. Naloga stvarnosti, kot je vaša, je tudi, da pričajo o moralni moči športne dejavnosti, ki ob pravilnem načinu življenja pomaga vzpostaviti dobra prijateljstva in spodbuja gradnjo bolj mirnega in bratskega sveta, v katerem se medsebojno podpiramo in si pomagamo.« Po papeževih besedah je zelo pomembno gojiti »ljubiteljsko razsežnost«, saj »če šport ni ljubiteljski, ni šport, nekaj mu manjka – gojiti to ljubiteljstvo, da ne bi podlegli drugim vrstam interesov«.
Pogumno in pošteno, z veseljem in mirnim zaupanjem
Sveti oče se je obrnil na mlade: »Predvsem vam, dragi mladi športniki, želim, da bi se s športom ukvarjali pošteno in v zdravem tehmovalnem duhu. Pomagal vam bo, da se boste z zahtevno tekmo življenja soočili pogumno in pošteno, z veseljem in mirnim zaupanjem v prihodnost ter potrpežljivo počakali na tistega, ki je počasnejši in težje hodi.«
Športni duh preprečuje, da pademo v okrutnost
Ob koncu je omenil še Ukrajino: »V teh dneh ne moremo govoriti o nekih stvareh, ne da bi vsaj spomnili na okrutnost, do katere se lahko pride. Športni duh, to vaše ljubiteljstvo, je priprava, da ne bi padli v te stvari. Gojiti človeško prijateljstvo nas pripravlja, da ne podležemo tej tragediji in mislimo na tiste ljudi, ki so žrtve te tragedije.«
Andreja Červek – Vatikan