1. BERILO
Bog sklene zavezo z Abrahamom
Berilo iz 1. Mojzesove knjige (1 Mz 15,5-12.17-18)
Tiste dni je Bog popeljal Abrama na plano in mu rekel: »Poglej proti nebu in preštej zvezde, če jih moreš prešteti!« Potem mu je rekel: »Tako bo s tvojim potomstvom.« Veroval je Gospodu in ta mu je to štel v pravičnost. Rekel mu je: »Jaz sem Gospod, ki sem te izpeljal iz Ura Kaldejcev, da bi ti dal to deželo v posest.« Abraham je rekel: »Gospod Bog, po čem bom spoznal, da jo dobim v posest?« Pa mu je rekel: »Vzemi zame triletno telico, triletno kozo, triletnega kozla, grlico in mladega goloba!« Vzel je torej zanj vse te živali, jih razpolôvil in položil vsako polovico nasproti drugi, le ptic ni razpolovil. Ptice roparice so se spuščale na trupla, Abram pa jih je odganjal. Ko se je sonce nagibalo k zatônu, je Abrama obšel trden spanec in glej, polastila se ga je groza in gost mrak je padel nanj. Sonce je zašlo in legel je mrak. In glej, lonec za ogenj, iz katerega se je kadilo, in plameneča bakla sta se premikala med kosi živali. Tisti dan je Gospod sklenil z Abramom zavezo in rekel: »Tvojemu potomstvu dajem to deželo od Egiptovske reke do vélike reke, reke Évfrata.«
PSALM 27
Odpev: »Gospod je moja luč in moja rešitev.«
Gospod je moja luč in moja rešitev,
koga bi se moral bati?
Gospod je varuh mojega življenja,
pred kom bi moral trepetati?
Odpev: »Gospod je moja luč in moja rešitev.«
Poslušaj, Gospod, moj glas, s katerim te kličem,
izkaži mi milost in mi odgovôri!
O tebi govorí moje srce: »Išči njegovo obličje!«
Tvoje obličje, Gospod, hočem najti.
Odpev: »Gospod je moja luč in moja rešitev.«
Ne skrivaj svojega obličja pred mano!
Ne zavračaj v jezi svojega služabnika!
Moja pomoč si bil, nikar me ne zavrzi
in ne zapusti me, Bog moje rešitve.
Odpev: »Gospod je moja luč in moja rešitev.«
Verujem, da bom videl dobroto Gospodovo,
da jo bom užival v deželi živih.
Upaj v Gospoda, bodi pogumen,
tvoje srce naj se okrepi, upaj v Gospoda.
Odpev: »Gospod je moja luč in moja rešitev.«
2. BERILO
Kristus bo tudi nas poveličal
Berilo iz pisma apostola Pavla Filipljanom (Flp 3,17-4,1)
Vsi skupaj me začnite posnemati, bratje, in ozirajte se po tistih, ki živijo po zgledu, kakršnega imate v nas. Mnogi namreč živijo – večkrat sem vam jih že omenil, zdaj pa jih omenjam jokaje – kot sovražniki Kristusovega križa. Njihov konec je pogubljenje, njihov bog je trebuh, njihova slava je v njihovi sramoti, premišljujejo zemeljske stvari. Naša domovina pa je v nebesih, od koder tudi pričakujemo odrešenika, Gospoda Jezusa Kristusa. Ta bo z močjo, s katero si more podvreči vse, preobrazil naše bedno telo, tako da ga bo narédil podobno telesu svojega veličastva. Zato, moji ljubi in tako zaželeni bratje, moje veselje in moj venec, stojte trdno v Gospodu, kakor sem vam rekel, ljubi.
EVANGELIJ
Prim. Mt 17,5
Vrstica pred evangelijem
Očetov glas se je zaslišal iz svetlega oblaka: Ta je moj ljubljeni Sin, njega poslušajte.
Jezus se med molitvijo spremeni
Iz svetega evangelija po Luku (Lk 9,28-36)
Tisti čas je Jezus vzel s seboj Petra, Janeza in Jakoba in šel na goro môlit. Medtem ko je molil, se je videz njegovega obličja spreménil in njegova oblačila so belo sijala. In glej, dva moža sta se pogovarjala z njim; bila sta Mojzes in Elija. Prikazala sta se v veličastvu in govorila o njegovem odhôdu, ki ga bo dopolnil v Jeruzalemu. Petra in druga dva, ki sta bila z njim, pa je premagal spanec. Ko so se zdramili, so videli njegovo veličastvo in oba moža, ki sta stala ob njem. In ko sta odhajala od njega, je Peter rekel Jezusu: »Učenik, dobro je, da smo tukaj. Postavimo tri šotore: tebi enega, Mojzesu enega in Eliju enega.« Ni namreč vedel, kaj govorí. Medtem ko je to govóril, pa se je narédil oblak in jih obsenčil, in ko so šli v oblak, jih je obšla groza. Iz oblaka se je zaslišal glas: »Ta je moj Sin, moj Izvoljenec, njega poslúšajte!« In ko se je ta glas zaslišal, je bil Jezus sam. Oni pa so molčali in tiste dni niso nikomur povedali, kaj so videli.
Velike Božje skrivnosti
Kako težko si je vzeti čas in stopiti iz vsakdanjosti na goro. Zapustiti stvari, ki nenehno grabijo in kličejo ter zavestno stopiti v samoto z Gospodom. Da bi zrli. Ne samih sebe ali drugih niti ne zato, da bi kaj proučevali. Vse to znamo predobro tudi v dolini, ampak da bi zrli obličje Boga. Da bi gledali Njega in svoje oči naslonili in odpočili v sijaju Njegove navzočnosti.
V tem zrenju Boga in njegovega delovanja, pa se pred nami izriše nepričakovana komponenta. Božja zaveza in človekovo spanje.
Že prvo berilo nas popelje k Abramu, ki je Božji obljubi veroval, je pa potreboval znamenje. In Gospod z Abramom sklene zavezo potem, ko nanj leže trdno spanje. Kakor da bi Bog edino tako lahko omogočil človeku, da sprejme veliki božji dar.
Prevečkrat namreč mislimo, da moramo sami nekaj narediti, da moramo stegniti roko in si utrgati sad sami, da moramo biti protagonisti (prevzeti pobudo, vodstvo). S tem samo oviramo Boga pri izvrševanju njegovih velikih del.
Dogodek z Abramom nas uči, da je s strani človeka potrebna le vera, nato pa ponižno in potrpežljivo srce, ki v mirovanju doseže izpolnitev Obljube. Zavezo sklepa Bog in zdi se, da svoje skrivnostno delovanje lahko zaščiti pred človeškim protagonizmom (premočjo) po edino tako, da na človeka pošlje “spanje”. Edino tako da človek roke proč in se pusti obiskati, presenetiti, osvojiti. Zanimivo, tudi na Adama je leglo trdno spanje, medtem ko je Bog ustvarjal Evo, s katero sta sklenila zavezo moža in žene.
Medtem torej, ko človek spi, Gospod dela velike reči. Apostol Pavel Filipljane že uvaja v novo zavezo, ki jo je Kristus sklenil s svojim križem. In tudi tu se pojavi ista skrivnostna kombinacija.
Medtem ko Gospod poti krvavi pot in človeško voljo združuje z Božjo, učenci spijo. Ko pade v grešne roke, se učenci razbežijo.
Gospod sam sklepa z nami nepreklicno zavezo. Ve namreč, da bo naša zvestoba vedno vprašljiva. In vendar Pavel spodbuja, naj to veliko in nezasluženo zavezo, sprejmemo in v njej trdno stojimo.
Moji ljubi in tako zaželeni bratje, moje veselje in moj venec, stojte trdno v Gospodu, kakor sem vam rekel, ljubi.
Tudi na gori se Jezus pogovarja z Mojzesom in Elijem o odhodu, ki ga bo dopolnil v Jeruzalemu. Pogovarja se torej o tej isti, novi, večni in trajni zavezi, ki jo bo Sin sklenil z nezvestim človeštvom.
In glej, Petra in druga dva, ki sta bila z njim, pa je premagal spanec. Ponovno.
Ko so se naposled zdramili, niso vedeli, kaj bi rekli. Tako zelo so Božja presenečenja nad človeškim razumom in srcem, tako presegajoča je njegova skrb za nas. Peter, ki je znal biti tiho le med spanjem, v zmedi presenečenja takoj prične s človeškim govorjenjem o šotorih. Ni namreč vedel, kaj govori. Zato ga obsenči oblak in preglasi Očetov glas: “Ta je moj Sin, moj Izvoljenec, njega poslušajte!” Ne boj se Peter, ne boj se človek, ni ti potrebno izumljati besed, ki so prazne, ni ti potrebno vsega razumeti, temveč raje poslušaj Besedo, ki preseneča in bo razodela vse. Evangelij je ta utelešena Beseda, izpolnitev in dopolnitev postave in prerokov, ki jih predstavljata Mojzes in Elija. Postava in preroki so napovedovali, kar lahko naše oči gledajo. O ko bi med tem zrenjem velikih božjih del znali tudi spoštljivo molčati in naše oči privajati na Lepoto!
K temu smo poklicani. K rednemu vzponu na goro Tabor, k rednemu sestopu v tiho kamrico svojega srca, kjer smo povabljeni poslušati Sina in pustiti, da je On akter, da je On tisti, ki z nami sklepa zavezo.
Naš del je tako poslušanje. In je vera, ko Gospod pokaže “zvezde na nebu”, kajti pri Njem ni nič nemogoče.
In naposled je naše poslanstvo vračanje v dolino človeštvu dajati duhovni pogled. Vračati oči, ki bodo znale videti in sredi vsakega dneva prepoznavati velika Božja dela, ki jih vrši v življenju slehernega izmed nas. Ker smo njegovi Izvoljeni.
Vir: blog Anje Kastelic, Bom vrgla mreže Foto: Unsplash Obj.: M. B.
OZNANILA
Godovi ta teden: jutri Matilda, kraljica, v torek Ludovika de Marillac, redovnica, v četrtek Patrik, škof misijonar, v petek Ciril Jeruzalemski, škof, cerkveni učitelj, v soboto slovesni praznik sv. Jožefa, Jezusovega rednika, nedelja je tretja postna.
Svete maše med tednom bodo: jutri in v sredo drugje, v torek, četrtek in petek zvečer ob 18h, v soboto, na praznik sv. Jožefa, bo tokrat sveta maša samo zjutraj ob 8h. V petek po maši bo izpostavljeno Najsvetejše in molitev križevega pota. V nedeljo bo prva sv. maša ob 7h, druga ob 10h.
Med 19. in 25. marcem tradicionalno obhajamo Teden družine. Lani smo z 19. marcem, na praznik sv. Jožefa, vstopili v Leto družine, ki se bo zaključilo letos junija z 10. svetovnim srečanjem družin (SSD) v Rimu. Teden družine je zato letos pod istim geslom kot 10. SSD: »Družinska ljubezen: poklicanost in pot k svetosti.« Več spodaj.
Na Tiho nedeljo (3. 4.) bo dekanijski križev pot v Kočevskem rogu (Križev pot slovenskih mučencev). Prijavite se lahko v zakristiji do nedelje, 27. 3. Avtobus se bo ustavil na poljanski avtobusni postaji ob 13,05.Vrnitev bo do 20. ure. Cena prevoza tja in nazaj je 10 Eur.
Po namenu + Jožefa Jelovčana so darovali domači 150 EUR za venec, ki ne ovene; sorodniki in sosedje pa so darovali za pokojnega tri svete maše. Vsem Bog povrni!
V Ignacijevem domu duhovnosti v Ljubljani bo priprava na zakon preko spleta od 1. do 3. aprila 2022. Več glej spodaj.
Bog povrni za marčevsko darovanje! Aprilsko darovanje bo na Veliko noč pri vseh mašah.
SVETE MAŠE
PO 14. 3. Drugje: + Milan Bonča
TO 15. 3. 18,00: ++ Starši Frlan
SR 16. 3. Drugje: + Martin Justin
ČE 17. 3. 18,00: + Jožef Jelovčan, 7. dan
+ Janez Pintar
PE 18. 3. 18,00: + Stanka Bogataj, 30. dan
+ Jože Tušek, obl.
SO 19. 3. 8,00: + Jože Miklavčič
NE 20. 3. 7,00: + Jože Božnar
10,00: Za župljane
V Ignacijevem domu duhovnosti bo priprava na zakon preko spleta od 1. do 3. aprila 2022.
Zaročenci se lahko prijavijo preko spleta ali pa na e-naslovu pripravanazakon@ignacijevdom.si.
Več informacij o pripravi je na spletu. Na njem najdete tudi odmeve na pripravo.
Na drugi petek letošnjega postnega časa lahko prisluhnete drugemu postnemu razmišljanju z naslovom Voda in kruh, ki nas kliče, da izstopimo iz naglice in hitenja današnjega časa ter si vzamemo čas…
Misel ob kratkem filmu: Kakšna vrsta posta nam je blizu? Kaj pri postu zares šteje? Kruh in voda, prepletena z molitvijo, omogočata, da tudi mi postajamo “kruh” za druge.
Posredujem link na tabelo in povabilo, da se vključite v 24-urno
molitev rožnih vencev za mir v Ukrajini. Nekateri ste se pridružili že v
prvem tednu, ker pa se vojna še ni končala in se napetosti stopnjujejo,
nadaljujemo z molitvijo v zaupanju naši veliki priprošnjici Mariji pri
nebeškem Očetu. Pošljite link tudi vašim znancem in prijateljem, članom
skupin.
https://docs.google.com/document/d/1LSB4u0sIuZQzvuq2_TfiSRHnHbjzkzUGYuur_ug9wZk/edit
Po Mariji povezani v Njem, ki je naša moč
Teden družine 2022: od 19. do 25. marca
Med 19. in 25. marcem tradicionalno obhajamo Teden družine. Lani smo z 19. marcem, na praznik sv. Jožefa, vstopili v Leto družine, ki se bo zaključilo letos junija z 10. svetovnim srečanjem družin (SSD) v Rimu. Teden družine je zato letos pod istim geslom kot 10. SSD: »Družinska ljubezen: poklicanost in pot k svetosti.« V tem kontekstu bomo uporabljali tudi logo, simbole in himno 10. SSD.
Od 19. do 25. marca 2022 bomo lahko vsak dan od 20.00 do 20.20 ure preko spleta prisluhnili družinam iz vseh slovenskih škofij in večjih družinskih organizacij, ki delujejo v Katoliški Cerkvi v Sloveniji, pa tudi družinam, ki živijo v tujini. Prav vse družine so povabljene, da se pridružijo na zoom-u in prisluhnejo njihovim pričevanjem, kako dajejo prostor Bogu v svojem vsakdanjem življenju. Skupaj se povežimo v petju in molitvi rožnega venca. Vsak dan bo škof posamezne škofije molil naprej desetko rožnega venca, družine pa bodo v to molitev vključile konkretne prošnje. Na koncu bo škof družinam podelil svoj blagoslov.
Razpored za celoten teden najdete na plakatu: Plakat, Teden-druzine 2022
Prenos bo mogoče spremljati preko Zoom-a, Facebook strani in YouTube kanala. Povezave so objavljene na plakatu in tukaj:
https://zoom.us/j/96097073697?pwd=TnpkMUlYeWhWcXlzcWlMV1hyZkFadz09
https://www.facebook.com/skofovskakonferenca/
Povezave bodo objavljene tudi na spletnih straneh posameznih škofij in portalu Katoliška Cerkev.
Teden družine organizira Urad za družino pri Slovenski škofovski konferenci.