3. adventna nedelja (Gaudete) (leto C), 12. decembra 2021
»Kdor ima dve suknji, naj ju deli s tistim, ki nima nobene, in kdor ima živež, naj stori enako.« (Lk 3,11)
1. berilo
Odrešenik se veseli odrešenja
Berilo iz knjige preroka Zofonija (Sof 3,14-18)
Vriskaj, hči síonska, vzklikaj, Izrael! Vesêli in raduj se iz vsega srca, hči jeruzalemska! Gospod te je rešil obsodbe, odstranil je tvoje sovražnike. Izraelov kralj, Gospod je v tvoji sredi, ne boš se več bala hudega. Tisti dan bodo rekli prestolnici Jeruzalem: »Ne boj se, Sion, naj ti roke ne omahujejo! Gospod, tvoj Bog, je v tvoji sredi, tvoj močni rešitelj. Veselí se nad teboj v radosti, nemí v svoji ljubezni, vriska nad teboj v prepevanju.« Odpravil bom od tebe te, ki žalujejo zaradi praznovanj – nakopavali bi ji sramoto.
Spev z odpevom
Odpev: »Velik je med vami Izraelov sveti.«
Glej, Bog je moja rešitev,
ne bojim se, saj vanj zaupam.
Gospod Bog je moja moč in moja pesem,
v njem je moja rešitev.
Odpev: »Velik je med vami Izraelov sveti.«
Z veseljem boste zajemali vodo iz studencev odrešenja.
Zahvaljujte se Gospodu, njegovo ime kličite,
oznanjajte med narodi njegova dela,
razglašajte, da je njegovo ime vzvišeno.
Odpev: »Velik je med vami Izraelov sveti.«
Pojte Gospodu, ker je stóril velika dela,
naj jih razglašajo po vsej zemlji.
Vzklikajte in vriskajte síonski prebivalci,
velik je med vami Izraelov Sveti.
Odpev: »Velik je med vami Izraelov sveti.«
2. berilo
Odrešenik je blizu
Berilo iz pisma apostola Pavla Filipljanom (Flp 4,4-7)
Bratje in sestre, veselíte se v Gospodu zmeraj; ponavljam vam, veselite se. Vaša dobrota naj bo znana vsem ljudem. Gospod je blizu. Nič ne skrbíte, ampak ob vsaki priložnosti izražajte svoje želje Bogu z molitvijo in prošnjo ter z zahvaljevanjem. In Božji mir, ki preséga vsak um, bo varoval vaša srca in vaše misli v Kristusu Jezusu.
Aleluja
Aleluja. Duh Gospoda Boga je nad menoj, poslal me je, da oznanim blagovest ubogim. Aleluja.
Evangelij
Pripravimo se na odrešenje
Iz svetega evangelija po Luku (Lk 3,10-18)
Tisti čas so množice spraševale Janeza: »Kaj naj storimo?« Odgovarjal jim je: »Kdor ima dve suknji, naj ju deli s tistim, ki nima nobene, in kdor ima živež, naj stori prav tako.« Tudi cestninarji so se prišli krstit in so mu rekli: »Učitelj, kaj naj storimo?« Odvrnil jim je: »Ne terjajte nič več, kakor vam je ukazano.« Spraševali so ga tudi vojaki: »In mi, kaj naj storimo?« Rekel jim je: »Nikomur ne grozite in nikogar ne izsiljujte, ampak bodite zadovoljni s svojo plačo.« Ker pa je ljudstvo živelo v pričakovanju in so se v srcu vsi spraševali o Janezu, če ni morda on Mesija, je Janez vsem odgovóril: »Jaz vas krščujem z vodo, pride pa močnejši od mene, in jaz nisem vreden, da bi mu odvezal jermen njegovih sandal; on vas bo krstil s Svetim Duhom in ognjem. Velnico ima v roki, da bo počistil svoje mlatišče in spravil žito v svojo kaščo, pleve pa sežgal z neugasljivim ognjem.« Tako je torej Janez še z mnogimi drugimi opomini oznanjal ljudem evangelij.
In mi, kaj naj storimo?
Pred nami se ponovno dviguje glas tega velikega preroka, Janeza Krstnika, največjega od teh, ki jih je rodila človeška mati. Rada bi se nekoliko zaustavila ob njegovi veličini, ki nam ima kaj povedati.
Janez je v ljudeh znal prebujati hrepenenje, znal je biti majhen in znal je v srcu nositi evangelij. Tri temeljni stebri, ki jih o prerokovem poslanstvu opisuje današnji Lukov evangelij.
Prerokova naloga je vedno v tem, da s svojim življenjem, ko je potrebno pa tudi s svojo besedo, v ljudeh prebuja žejo po neskončnem, po presežnem, po Bogu. To ni lahko takrat, ko si ljudje praznino polnijo z lučkami in drobnimi stvarmi, ki so postale edino bogoslužje veselega decembra.
Janez je to uspel, ker je svoje srce prej dolgo časa polnil, polnil v Prisotnosti. Bil je mož nenehne molitve, nenehne povezanosti s tistim, ki ga je poslal in navdihoval. Zato so njegove besede imele moč in življenje. Preprosto, dalo se jih je slišati!
Evangelist Luka ob koncu odlomka piše, kako je s temi in drugimi opomini ljudem oznanjal evangelij.
Janezu je bil evangelij položen v srce še preden se je zares odvil. Kakor bi ga Bog skupaj z Devico Marijo vnaprej pripravil na to, kar šele prihaja. Bila sta zarji novega jutra in sta prav v moči Svetega Duha, ki ju je obsenčil – Marijo po oznanjenju, Janeza ob obiskanju tete Elizabete – v srcu nosila tisto, kar je šele prihajalo. Nositi v srcu evangelij je temelj za to, da se lahko potem rodi tudi v svetu, po konkretnosti našega življenja.
Nenazadnje pa je Janez velik tudi zato, ker je zmogel ostati majhen. Nenehno se je zavedal, da je poslan, da si tega ni izmislil sam, da vsega tega ne počne zaradi želje po samouveljavitvi, ampak zato, ker ga je nekdo poslal. Zato ob vprašanju ljudi, ki so se v hrepenenju spraševali ali ni morda on Mesija, ne odlaša in brez sence izrabljanja svojega položaja stvari postavi na pravo mesto. “Nisem jaz. Jaz vas krščujem z vodo, pride pa močnejši od mene, in jaz nisem vreden, da bi mu odvezal jermen njegovih sandal.”
S tem nam Janez nehote izprašuje vest o tem ali smo se v to, kar počnemo in živimo, poklicali sami ali nas je poklical nekdo drug. Kajti od tega zavisi, kdo bo v središču našega delovanja, koga bodo ljudje videli, ko bodo gledali nas in komu bodo dajali čast.
Prerok torej, ki se prvi prepozna potreben odrešenja, ki se prvi spozna grešnik in tisti, ki hrepeni po Mesiju, ki se spozna poklican in ne autopoklican, lahko stopi pred ljudi drugačen, s pristno in iskreno besedo, ne da bi v svojem poslanstvu iskal čast, ki gre edino Bogu.
K Janezu tako prihajajo prebujeni ljudje. Tisti, ki so v sebi zaznali hrepenenje in željo po spreobrnjenju. To je božič, to je edini božič. Ko se v srcu rodi Beseda, ga prebudi ter sproži željo in odločitev po spreobrnjenju.
Prihajajo preprosti ljudje, prihajajo cestninarji, prihajajo vojaki … ne prihajajo pa farizeji. Ti že imajo vse odgovore in ne potrebujejo Boga.
Prav enako velja v nas. Po Bogu ne zahrepenijo tisti deli našega bitja, ki so postali lažni preroki, samouveljavitveni farizeji, ki morajo le še prepričati svet o tem, da so pomembni in da veliko zmorejo. Ne zahrepenijo tisti deli, ki ne smejo imeti napake, ker se morajo pokazati perfektne, ne zahrepenijo tisti, ki se ne smejo pustiti objeti usmiljenju in nežnosti. To so deli, ki so nasilni in izvajajo nasilje nad drugimi.
Zahrepenijo pa tisti preprosti, ubogi predeli in izkušnje, v katerih smo spoznali, da ne moremo sami, da nismo izpolnjeni in da se brez odnosov, torej brez drugega ne moremo izpolniti, ker se ne moremo podariti.
In tem Janez odgovarja, naj razdelijo suknje in živež s tistimi, ki nimajo ničesar. Poziva jih k sočutju in usmiljenju.
Cestninarje kliče k zvestobi in pravičnosti, k resnici, ki ne pozna prevare, manipulacije in preigravanj. Vojakom, ki se tako hitro zbudijo v nas, pove, naj se odpovejo vsakršni grožnji in izsiljevanju. Kako pomembno za naše odnose!
In mi, kaj naj storimo mi? Ne vem, kaj bi rekel Janez danes, če bi si ga upali vprašati. Najbrž ve vsak zase, če si upa prisluhniti in so se farizeji že uspeli umakniti.
Zagotovo pa nas v tem svetem času in svetem letu kliče k usmiljenju, sočutju, pravičnosti, zvestobi. Kliče nas, naj popravimo medsebojne odnose, naj se pustimo objeti in objamemo z milino, z majhnostjo in preprostostjo, ki jo prinese na ta svet vsako novorojeno dete.
Kako ganljivo je gledati odrasle, zgrbančene in utrujene obraze ljudi, ki se popolnoma spremenijo in raznežijo ob pogledu na malo dete. Tega potrebujemo danes. Morda je to tisto glavno sporočilo, ki bi nam ga Janez rad posredoval danes. Naj mi, otrdeli ljudje, ki zmrzujejo v tem hladnem svetu, sprejmemo toploto, ki prihaja v obilju. Naj tvegamo in se odpremo vsakršni nežnosti in sočutju, vsakršni dobroti in medsebojnemu spoštovanju. Naj postanemo kakor tisti, ki gledajo dete.
Nenazadnje nas k temu pozivata tudi prerok Sofonija v prvem berilu in apostol Pavel v drugem. Oba namreč govorita o veselju v Gospodu, o veselju nad tem, da je Gospod v naši sredi. Imeti torej Gospoda, to nežno dete, v svoji sredi, pomeni nositi sočutje in toplino. Pomeni začeti gledati sebe, svet in drugega z usmiljenjem.
“Gospod je v tvoji sredi, ne boš se več bala hudega.” In spet: ” Ne boj se, Sion, naj ti roke ne omahujejo! Gospod, tvoj Bog, je v tvoji sredi, tvoj močni rešitelj. Veseli se nad teboj v radosti, nemi v svoji ljubezni, vriska nad teboj v prepevanju.”
Nositi to resnico v svojem srcu, pomeni vstopiti v božič. Sprejeti Boga, ki hoče prebivati v sredi našega srca kot dete, izvir vsakršne miline, veselja in sočutja, in celo sprejeti Boga, ki se veseli, ker sme prebivati v nas in nas greti od znotraj.
To je resnica, ki spreminja svet. Beseda, ki spreminja življenja. Beseda, ki ima moč, da v tem svetu ponovno prebudi hrepenenje, hrepenenje po Bogu, ki prihaja, da bi nas ogrel in povezal. Nas, zmrznjene otroke tega rodu.
Nadškof Stanislav Zore je posnel misel ob tretji adventni nedelji. Ogledate si jo lahko na Youtube kanalu nadškofije: https://youtu.be/DBDEShF6T1I
OZNANILA
Godovi ta teden: jutri Lucija, devica, mučenka, v torek Janez od Križa, duhovnik, cerkveni učitelj, v sredo Antonija, Krizina in druge drinske mučenke, v četrtek začenjamo božično devetdnevnico, nedelja je 4. adventna.
Maše med tednom bodo vse zvečer ob 17. uri razen srede, ko bo drugje in četrtka, ko bo ob 8,15. V petek in soboto vabljeni k pol urnemu češčenju Sv. Rešnjega Telesa.
Šolarji imajo ta teden reden verouk. Otroci šestega in sedmega razreda naj pridejo kar k cerkvi.
V nedeljo bo božično spovedovanje od 7,30 dalje in ves dopoldan; na razpolago bo pater kapucin. Popoldne od 14.30 dalje bosta na razpolago dva spovednika od drugod; ob 15,30 bo tiha sveta maša.
Lansko leto nismo imeli Trikraljevske akcije, ko bi naše domove po vseh vaseh v župniji obiskovali koledniki. Letos bodo šli ponovno na pot. Zbirali bodo darove za slovenske misijonarje po svetu. Sprejmite jih in z veseljem darujte. K Trikraljevski Akciji ste povabljeni vsi dosedanji koledniki pa tudi novi: otroci, mladi, še zlasti letošnji kandidati – birmanci; povabilo velja tako fantom kot dekletom. Starše prosimo, da spodbudite svoje otroke za to plemenito poslanstvo, in seveda za pomoč pri prevozu koledniških ekip. Kot vsako leto, bo tudi letošnje koledovanje potekalo od praznika sv. Štefana 26. decembra, ko bo pri 10. maši blagoslov kolednikov, končano pa bo v nedeljo, 9. januarja, po Sv. Treh Kraljih. Za vse, ki boste koledniki, za njihove starše in vse voznike bo srečanje danes teden, 19. decembra po drugi maši, to je ob 11. uri, spodaj v prostoru pod cerkvijo. Takrat boste prevzeli oblačila in ostali material.
V mesecu decembru podaljšujemo naročilo verskih časopisov. Vsi, ki se želite naročiti na novo na Družino ali Ognjišče, povejte v zakristiji pravočasno (vsaj do Božiča), prav tako vsi, ki se za prihodnje leto želite naročiti po pošti. Vsaka sprememba naročnine mora biti znana vsaj do Novega leta. Naročnino boste poravnali predvidoma tretjo nedeljo v januarju (16. januarja) po obeh mašah. Še naročnina za leto 2022: Družina do konca januarja 130€, kasneje 140,10€, izvod pa bo 2,70€. Ognjišče v župnišču 35€, po pošti pa 36,50€. Mohorjeve knjige v prednaročilu do konca februarja 51€, samo Mohorjev koledar 20€, kasneje 69,50€, samo Mohorjev koledar pa 22€. Misijonska obzorja 9€. Glasnik kraljice miru 6€.
V zakristiji je na razpolago Marijanski koledar po 2,5 EUR-a in Vincencijev koledar. Za ostale stvari, ki so povezane z Božičem, povejte in jih bomo naročili.
Oznanilo skavtov: »Zopet prihaja Luč miru iz Betlehema s svojim vsakoletnim sporočilom. V naši občini jo bomo vsi skupaj sprejeli v soboto, 18.12., pri sveti maši ob 17h, ki bo darovana v cerkvi svetega Martina v Poljanah. Plamen se bo delil tudi v nedeljo, 19.12., pri vseh treh svetih mašah in nato vse do Božiča. Na voljo bodo tudi svečke, sicer pa vas skavti spodbujamo, da le te prinesete od doma in tako naredimo kakšen odpadek manj.
Skavti bomo hkrati zbirali prostovoljne prispevke, ki bodo letos namenjeni za gradnjo nove skavtske hiše in za Lucijin sklad, ki pomaga v zdravstvenih stiskah naših skavtov in njihovih družin. Že vnaprej se vam tudi letos zahvaljujemo za potrpežljivo sodelovanje v akciji in vam želimo mirne in radostne Božične praznike, v katerih naj veselo odzvanja novica o rojstvu Odrešenika.
Po namenu + Vide Leskovec so darovali sosedje 110 EUR za cerkev na Volči. Bog povrni!
SVETE MAŠE
PO 13. 12. 17,00: + Miroslava Marolt, obl.
TO 14. 12. 17,00: + Janez Končan
SR 15. 12. Drugje: Po namenu
ČE 16. 12. 8,15: Za birmance in njihove starše, da bi imeli odprto srce
PE 17. 12. 17,00: + Franc Cankar
SO 18. 12. 17,00: Po namenu za pravo odločitev
NE 19. 12. 8,00: Za župljane
10,00: Za vse ++ udeležence poljanske vstaje ob 80. letnici
15,30: + Gabrijel Završnik, 10. obl.
Obvestilo
Zadeva: Razdelitev dela dohodnine med upravičenci v Katoliški cerkvi v Sloveniji
Spoštovani,
v noveli zakona o dohodnini iz leta 2019 je prejšnja vlada sklenila, da se za leto 2020 namenski del dohodnine nameni zgolj verskim skupnostim in ne njihovim sestavnim delom (npr. župnija, redovne skupnosti itd.). Tako je FURS vse dotedanje izjave o namenitvi dohodnine za sestavne dele Katoliške cerkve prenesla na Katoliško cerkev.
Obenem vam sporočamo, da je sedanja vlada sprejela Uredbo o namenitvi dela dohodnine za donacije (Uradni list RS, št. 155/2021, z dne 29. 9. 2021), v kateri je uvrstila na seznam dohodninskih upravičencev vse sestavne dele Katoliške cerkve (vse župnije). To pomeni, da z letom 2021 sestavni deli Katoliške cerkve (vsaka župnija) ponovno lahko prejemajo namenski del dohodnine. Glede na to, da so bile izjave o namenitvi dohodnine posameznemu sestavnemu delu Katoliške cerkve leta 2020 preklicane, vas lepo prosimo, da obvestite donatorje v župnijah:
1. da podpišejo novo izjavo o namenitvi dela dohodnine vaši župniji ter
2. da zdaj lahko namenijo 1 % svoje dohodnine (prej 0,5 %).
Tako izpolnjeno izjavo naj sami posredujejo na FURS ali oddajo v župniji, da jih župnik skupaj zbrane odda na FURS osebno ali s priporočeno pošto.
V prilogi vam pošiljamo osnutek izjave in predlagamo, da podatke o nazivu svoje župnije in davčni številki župnije že vpišete v izjavo pred tiskanjem.
Rok za oddajo izjav je 31. december.
Lep pozdrav, Blaž Gregorc, ekonom
PODATKI O DAVČNEM ZAVEZANCU:
__________________________
(ime in priimek davčnega zavezanca)
__________________________
(podatki o bivališču: naselje, ulica, hišna številka)
__________________________
(poštna številka, ime pošte)
__________________________
(davčna številka)
__________________________
(pristojni finančni urad)
ZAHTEVA
za namenitev dela dohodnine za donacije
Ime oziroma naziv upravičenca | Davčna številka upravičenca | Odstotek (%) |
ŽUPNIJA | 1 |
V/Na ________________, dne_________
_______________
podpis zavezanca/ke
V obrazec vnesite svoje podatke, ga podpišite in pošljite na: Finančni urad Ljubljana, Davčna
ulica 1, p. p. 107, 1001 Ljubljana.
Namenitev dela dohodnine lahko oddate tudi preko spleta na portalu: https://edavki.durs.si.
P.s. Pri odločitvi je seveda vsak svoboden. Bomo pa hvaležni! Vaš župnik