Proslava ob dnevu državnosti | (foto: ARO)
Praznovanje dneva državnosti je vrh doseglo z državno proslavo na Trgu republike. Zelo domovinsko obarvan program je predstavil lepote Slovenije in uspehe. Proslava je bila hkrati namenjena tudi prevzemu predsedovanja Svetu Evropske unije. Osrednja nagovora sta imela predsednik republike Borut Pahor in predsednik vlade Janez Janša. Sloveniji so ob dnevu državnosti čestitali tudi premierji Avstrije, Hrvaške in Madžarske ter italijanski zunanji minister. Na slovesnosti je bil tudi ljubljanski nadškof Stanislav Zore.
blob:https://www.facebook.com/efc0f4c1-e48f-4c1d-84e9-61c6048b5f86
Pahor: Nobene barve ne smemo izločiti iz mavrice
Predsednik republike Borut Pahor je na proslavi ob dnevu državnosti izpostavil pomen skupnih ciljev, sodelovanja in premagovanja razlik za gradnjo boljše skupne prihodnosti. Ob tem je dejal, da smo vsi različni, na nek način vsak svoje barve, a nobene ne smemo izločiti iz mavrice.
Za politično sodelovanje in oblikovanje potrebne enotnosti je po njegovih besedah bistvena tudi vodilna misel, ideja o prihodnosti, okrog katere se sodeluje in oblikuje soglasje oziroma enotnost. Ob praznovanju treh desetletji samostojne Slovenije je po oceni Pahorja najboljši in najbolj primeren čas za oblikovanje soglasja o zelenem in digitalnem, socialno in gospodarsko trajnostnem razvoju Slovenije za naslednjih 30 let.
Tistemu, ki se bo sposoben najbolj prepričljivo ponuditi temeljne zamisli o tem in se bo na to osredotočil brez skušnjav po posebnih strankarskih ali ideoloških ciljih, se po Pahorjevi oceni ni treba bati za široko ljudsko podporo. Iz 30 let naše državnosti smo lahko naučili, da Slovenijo temeljno premika naprej koalicija za nekaj, ne koalicija proti. »Koalicija za neke velike cilje namreč vedno gradi na tistem, kar nam je skupno, ne na tistem, kar nas razdvaja, drugače ne more biti uspešna,« je prepričan predsednik republike.
Čudovito se mu zdi, da je Slovenija v tem večeru simbolno prevzela vodenje Sveta EU. Razumimo to kot kompliment, veliko odgovornost in kot priložnost, da se spomnimo, zakaj smo se Slovenci v prvi vrsti zavzeli za evropsko družino, je pozval. »Hoteli smo razumeti njene temeljne vrednote, od svobode medijev in vladavine prava, do demokracije in človekovih pravic na enak način, kot je to veljalo za zahodno evropske države članice,« je spomnil. Evropski javnosti je še sporočil, da se bomo glede visokih ciljev predsedovanja v Sloveniji potrudili po naših najboljših močeh.
Janša ob prevzemu predsedovanja Svetu EU: Najhitrejša pot v razgradnjo skupnosti je uporaba dvojnih meril
Premier Janez Janša je na od portugalskega zunanjega ministra Augusta Santosa Silve simbolično prevzel štafeto predsedovanja Svetu EU. Ob tem je posvaril pred uporabo dvojnih meril, zato se bodo borili za enake vatle za vse.
Napovedal je, da bo Slovenija v prihodnjih šestih mesecih v svoji usklajevalni vlogi naredila vse, da bo okrevanje po epidemiji v Evropi hitro in učinkovito ter da bodo čim prej vzpostavili bistvene elemente za večjo odpornost unije zoper naslednje krize.
Ob 30. rojstnem dnevu samostojne in neodvisne Slovenije pa je po oceni Janše čas, da se ozremo tudi v naslednja tri desetletja. »Vidimo Evropo, vodilno po svobodi in kvaliteti življenja, dom pravičnosti in blaginje. Vidimo Slovenijo in Evropo kot prostor dinamičnega in svobodnega izražanja mnenj, medsebojnega sodelovanja, spoštovanja človekovih pravic in vladavine prave,« je še dejal.
Dodal je še, da vidijo Slovenijo z dokončano tranzicijo, spravljeno samo s seboj, polno veselja do življenja. Vidijo Evropo, utemeljeno na evropski civilizaciji, svobodno in čim bolj celo, z močnimi državami članicami, podprtimi z učinkovitimi in vitkimi institucijami EU.
Demokracijo, svobodo in državnost smo si po njegovih besedah izborili: »Niso nam bile podarjene in nismo bili rojeni v blagostanje. Smo trdoživ, vendar odprt in optimističen narod. Cenimo sebe in spoštujemo druge. Znamo graditi, ustvarjati, sodelovati in povezovati«. Ko se je bilo treba odločiti in tvegati, smo se odločili prav, ravnajmo tako tudi v prihodnje, je pozval Janša.
»Nikoli ne bomo največji, lahko smo pa najboljši. Najbolj varni, najbolj trajnostni, najbolj povezovalni in vztrajni. Samozavestni in pogumni, kot smo bili pred 30 leti,« je prepričan predsednik vlade.
Janša se je v govoru še zahvalil tudi vsem zdravstvenim delavcem, predvsem tistim, ki so bili v prvih vrstah v boju z epidemijo covida-19.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa je poudaril pomen evropske skupnosti, ki temelji na vrednotah svobode, demokracije in vladavine prava. Po njegovi oceni so raznolikost, strpnost in spoštovanje moč EU, in ne šibkost.
Voditelji sosednjih držav Sloveniji voščili ob prazniku in ji zaželeli uspešno predsedovanje Svetu EU
Premierji Avstrije, Hrvaške in Madžarske ter italijanski zunanji minister so na današnji državni proslavi ob dnevu državnosti v Ljubljani čestitali Sloveniji ob 30. obletnici osamosvojitve.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je Slovenijo v nagovoru označil za pomembno sosedo in gospodarsko partnerico Avstrije, ki je ni mogoče več odmisliti iz evropskega prostora. Ob tem se je slovenskemu premierju Janezu Janši zahvalil, da bo med poudarki slovenskega predsedovanja tudi regija Zahodnega Balkana.
Hrvaški premier Andrej Plenković je Sloveniji zaželel, da bi Slovenija kot predsedujoča EU čim več prispevala k prihodnosti Evrope.
Tako kot Plenković in Kurz je tesno povezanost svoje države s Slovenijo poudaril tudi madžarski premier Viktor Orban. Povezanost med Italijo in Slovenijo pa je izpostavil italijanski zunanji minister Luigi Di Maio.
ODMEV:
Draga država Slovenija! Danes je tvoj rojstni dan, moj, naš praznik in kot v takih trenutkih pritiče ti želim vse najboljše. Lepa si in hvaležen sem za teh dosedanjih 30 let, ki so nam bila s teboj podarjena.
Različni trenutki in časi so bili v tem obdobju, včasih bolj, drugič morda manj uspešnih, vendar smo s plebiscitarno enotno odločitvijo šele začeli novo pot, tako rekoč stopili v neznano in kot takrat je od vsakega med nami, ne le od politikov od katerih pogosto pričakujemo čarobno palico za dober ali boljši danes in jutri, odvisno kakšna boš tudi v prihodnosti, draga slavljenka. Želim ti srčnih, pozitivno naravnanih, povezovalnih ljudi, usmerjenih v dobro, ne le za sebe ampak tudi za skupnost. Ljudi, ki bodo zastavili sebe za dialog, ljudi, ki ne bodo videli in povdarjali le črno ampak bili sposobni videti in priznavati tudi dobro. Kadar vidim kakšno slabo stvar se vprašam, kaj sem pa jaz storil, da ne bi bilo tako. Samo glas na plebiscitu je premalo.
Pravkar sem se vrnil iz veličastne državne proslave ob 30. obletnici slovenske državnosti in ob prevzemu predsedovanja Slovenije Svetu EU. Na istem kraju sem bil tudi pred 30. leti, ko smo se evforično veselili novega rojstva, nad nami pa so hrumela letala Jugoslovanske armade.
Nocoj je bil odmev na Trgu republike mogočnejši, polnejši realnega optimizma in dobrih želja! Program in vsi, ki so nas nagovorili, vse je bilo usmerjeno v to. Ganljiva je bila glasna molitev velike večine prisotnih, ko smo skupaj z nadškofom Zoretom, polni upanja in zaupanja molili Očenaš.
Zelo povedno se mi zdi to, kar je v pogovoru ob današnjem prazniku, povedal škof Anton Jamnik. Spomnil se je besed nemškega kanclerja Kohla ob obisku pri nadškofu Šuštarju: ” Ko nas obsije svetloba z neba, jo ne spreglejmo, da ne bomo zamudili trenutka, ki se nikoli več ne vrne.”
Tako, kot je bilo plebiscitarno obdobje milostni čas, je to tudi danes, v našem sedanjem trenutku. Drugačen je kot takrat, a prav tako odvisen tudi od mojega deleža.
Čestitam in vam voščim vse dobro! Srečno Slovenija! Arif