Poslanka Tadeja Šuštar | (foto: FB Tadeja Šuštar)
Rezultati medijskega razpisa še naprej ostajajo predmet političnega obračunavanja. Odbor za kulturo je včeraj opravil razpravo o tem razpisu. Predsednica odbora Violeta Tomić je prepričana, da je bila sestava strokovne komisije na javnem razpisu za sofinanciranje medijev neuravnotežena in je predstavljala eno politično linijo, sredstva na razpisu pa je razdelila izključno politično motivirano. S tem se ne strinja članica tega odbora, poslanka NSi Tadeja Šuštar.
Na ministrstvu za kulturo ocenjujejo, da je strokovna komisija svoje delo opravila dobro. Kot je dejal minister Vasko Simoniti, je prepoznala projekte z najboljšim potencialom, komisijo pa so sestavljali kompetentni člani. Dodal je, da projektni razpisi ne morejo biti socialni korektiv za zasebne medijske projekte, ampak so namenjeni spodbujanju medijskih vsebin, ki prispevajo h kakovostnemu informiranju državljanom na vseh ravneh.
»Nisem si mislila, da bo tak pogrom nad rezultati razpisa. Spet se izraža sovraštvo do vseh drugače mislečih, spet do kristjanov in tistih, ki zagovarjamo tradicionalne vrednote. Zelo negativno so me presenetila mnenja, da mediji s krščanskim pogledom na življenje niso primerni za javno financiranje, kamor posebej spada izjava Društva novinarjev Slovenije, ki jih skrbi financiranje medijev blizu Katoliški cerkvi. Po drugi strani pa bi se takšnim zgodbam lahko izognili z rešitvijo, ki jo zagovarjamo v Novi Sloveniji. Z ukinitvijo javnih razpisov in povečanjem odstotka dohodnine, ki bi ga lahko državljani namenili različnim organizacijam, bi se izognili pogovoru o strokovnosti komisij, o privilegiranih in neprivilegiranih. Tako bi imeli organizacije, ki bi na trgu preživele s podporo ljudi. Zavzemamo se, da bi dali ljudem možnost, da sami razpolagajo s svojim denarjem,« je za Radio Ognjišče dejala Šuštarjeva.
Poslanka SDS Mojca Škrinjar je menila, da je bila seja odbora sklicana zgolj zato, ker je subvencijo poleg mnogih drugih medijev dobila tudi Nova24TV, in sicer 19.500 evrov od 2,5 milijona evrov, kot je bila skupna vrednost razpisa. Na še en drug primer pa je opozorila Šuštarjeva: »Opažam, da so nastopi na odboru za kulturo zelo nekulturni – kar je očitno protislovje. Želimo si več kulture, po drugi strani pa je predsednica prva, ki daje zgled nekulture. Včerajšnji nastopi so bili polni gneva, jeze in sovraštva. V takšnem vzdušju je zelo težko priti do tega, da so argumenti slišani. Ne vem, če je gledalec ali poslušalec iz včerajšnjih nastopov lahko razbral, da so se financirali določeni projekti različnih medijev npr. Dialogos spletnega portala Domovina, kjer soočajo mnenje dveh strokovnjakov z različnih političnih polov. V razpravi pa so kar naprej poudarjali, da so financirali tiskan medij Domovina, ki je svoj prihod na slovensko medijsko sceno napovedal pred slabim mesecem, kar seveda ni res.«
Več opozicijskih poslancev je je sicer opozorilo, da je zaradi rezultatov razpisa ogrožen obstoj številnih lokalnih in regionalnih medijev.
Poslanko NSi Tadejo Šuštar smo vprašali še, kako ocenjuje slovensko medijsko krajino: »Slovenska medijska krajina je zelo levo usmerjena. Imamo nekaj medijev, ki se trudijo gledalcem, poslušalcem in bralcem predstaviti tudi drugo stran, ki je v osrednjih medijih ni slišati. Tukaj lahko izrečem vso pohvalo Radiu Ognjišče in vsem novinarjem, ki svoje poslanstvo odlično opravljate. Velika večina medijev pa podpira trenutno opozicijo in nas skuša predstaviti v najslabši luči in si zgodbe in afere kar izmišljuje kot po tekočem traku. To vsekakor ni poslanstvo novinarjev, niti ni higienično niti etično. Zavedati se moramo, da ko je neka tudi lažna novica enkrat zunaj, škode nikoli ni mogoče v celoti popraviti.«
Alen Salihović