Po mesecu dni znova opoldanska molitev s papežem na Trgu sv. Petra v Vatikanu.
FOTO: Vatican Media
Papež Frančišek je prvič po mesecu dni včerajšnjo opoldansko molitev Raduj se, Kraljica nebeška znova molil z okna apostolske palače in tako neposredno nagovoril vernike, ki so se zbrali na Trgu sv. Petra v Vatikanu, poroča avstrijski Kathpress. V tradicionalnem nedeljskem nagovoru je opozoril, da krščanstvo »v prvi vrsti ni nauk ali moralni zgled«, temveč živ odnos z vstalim Jezusom Kristusom. Kot je zatrdil sveti oče, »krščanstvo na razdaljo ne obstaja«.
Vera po papeževih besedah živi od »gledanja, dotikanja in skupnega uživanja jedi«, Frančišek pa je v svojem nagovoru izhajal iz včerajšnjega evangeljskega odlomka, ki govori o tem, kako se vstali Jezus v dvorani zadnje večerje predstavi skupini učencev. Jezus ob tem naleti na čudenje in nejevero, zato učence spodbudi, naj si ga dobro ogledajo in se ga dotaknejo, nato pa bodo skupaj jedli. Ta dejanja »v nekem smislu odsevajo naše osebno in občestveno življenje: gledati, dotakniti se in jesti. To so dejanja, ki lahko dajo veselje resničnemu srečanju z živim Jezusom,« je zatrdil sveti oče.
Evharistična gostija je prepoznavno znamenje krščanske skupnosti
Nekoga gledati po Frančiškovih besedah pomeni »prvi korak zoper ravnodušnost, proti skušnjavi, da bi odvrnili obraz in gledali v drugo stran, proč od težav in trpljenja drugih«. To pomeni, da gledamo z ljubeznijo, kar pa od nas zahteva tudi bližino in stik. Krščanstvo na razdaljo namreč ne obstaja. Tudi usmiljeni samarijan »ni zgolj gledal človeka, ki ga je našel napol mrtvega ob poti, ampak se je ustavil, se sklonil nadenj in mu oskrbel rane, dotaknil se ga je in ga naložil na svoje živinče ter ga odpeljal v gostišče«. Tako je tudi z Jezusom, saj ljubiti pomeni vstopiti v življenjsko in konkretno občestvo z Njim.
Tretji glagol, jesti, pa izraža našo človeškost v njeni najbolj naravni pogojenosti, »v potrebi po hranjenju, da lahko živimo«: »Hranjenje, kadar to počnemo skupaj v družini ali med prijatelji, prav tako postane izraz ljubezni, občestva, praznovanja,« je dejal papež. Evharistična gostija je postala prepoznavno znamenje krščanske skupnosti in skupaj jesti Kristusovo Telo predstavlja središče krščanskega življenja.
Papež zaskrbljen zaradi naraščanja napetosti v vzhodni Ukrajini
Po končanem nagovoru in opoldanski molitvi je papež izrazil »živo zaskrbljenost« zaradi dogodkov na nekaterih območjih v vzhodni Ukrajini, kjer so se v zadnjih mesecih povečale kršitve premirja, krepijo pa se tudi vojaške dejavnosti. Sveti oče je izrazil željo, da bi se vse strani v Ukrajini »izogibale povečevanju napetosti in vzpostavile dejanja, sposobna spodbujati medsebojno zaupanje in naklonjena spravi in miru, ki sta tako zelo potrebna in tako zelo zaželena«. Prebivalcem Ukrajine je izrazil svojo bližino in vernike na Trgu sv. Petra povabil k skupni molitvi.