Odmev z Madagaskarja na kandidaturo Pedra Opeke za Nobelovo nagrado za mir.
»Ni pomembno, kdo ga predlaga. Pomembno je njegovo dolgoletno delo v predmestju Antananariva, kjer je kraj iz gore smeti spremenil v naselje upanja za revne z ulice. Mnogi so znova odkrili človeško dostojanstvo.« FOTO: Wikipedia
Kandidatura slovenskega misijonarja na Madagaskarju Pedra Opeke za Nobelovo nagrado za mir, ki jo je pred dnevi sprožil predsednik slovenske vlade Janez Janša, je požela tudi precej mednarodnega zanimanja in odobravanja. Tako se je nanjo odzval tudi spletni portal AllAfrica, vodilni generator novic z afriške celine, ki je povzel članek iz madagaskarskega dnevnika L’Express de Madagascar.
Iz gore smeti v naselje upanja
V njem je izpostavljeno, da je Oče Pedro letos že šestič predlagan za najprestižnejše vsakoletno svetovno priznanje. »Ni pomembno, kdo ga predlaga. Pomembno je njegovo dolgoletno delo od ustanovitve Akamasoe (1989) v predmestju Antananariva, kjer je kraj iz gore smeti spremenil v naselje upanja za revne z ulice. Danes v okviru združenja živi 25.000 ljudi. Mnogi so znova odkrili človeško dostojanstvo.«
Izpolnjuje vse kriterije
Ali bo tokrat kandidatura uspešna, ne vemo, bi si pa Oče Pedro, obdarjen s karizmo, zagotovo zaslužil to nagrado, saj izpolnjuje vse kriterije, veliko namreč prispeva k zbliževanju med narodi, zbira sredstva in širi napredek v smeri več miru po svetu, je med drugim poudaril avtor. S pomočjo združenja Akamasoa je 25.000 ljudi rešil iz revščine in 15.000 otrokom in mladim zagotovil šolanje.
Za uboge naredil več kot vsak predsednik
»Oče Pedro je veliko naredil v boju proti revščini, kar je gotovo začetek miru med ljudmi in narodi, za kar si prizadeva že 50 let. V mnogih predelih otoka je združenje Akamasoa za uboge naredilo več kot kateri koli predsednik države. Rezultati so vidni in otipljivi. Zgrajenih je bilo že 4000 stanovanj ali okrog 100 novih stanovanj letno za tiste, ki so prej brskali po smetišču Andralanitra, in za druge uboge družine,« nadaljuje avtor.
https://youtu.be/Y6dieobs5kc
Lani zbral 60 milijonov za pomoč žrtvam suše
Z zbranimi sredstvi je bilo zgrajenih na stotine šolskih objektov, tudi večja stavba univerze – vse v blagor ubogih. Boj združenja Akamasoa se ne omejuje le na hrib Ambohimahitsy, temveč na širše okolje. Lani je Oče Pedro povabil malgaška podjetja k donaciji za pomoč žrtvam suše na jugovzhodu otoka in zbral 60 milijonov ariaryjev za prizadeto prebivalstvo.
Številna priznanja
Oče Pedro je prejel že mnogo priznanj. »Predlanskega septembra mu je malgaški predsednik Andry Rajoelina ob 30-letnici obstoja Akamasoe podelil visoko odlikovanje veliki križ. Sedanji predsednik je edini pokazal hvaležnost za izjemne napore tega duhovnika, ki pomaga vsej deželi v borbi zoper revščino, ki pa je nikakor noče biti konec. Tudi sicer sedanja oblast pomaga združenju Akamasoa pri olajšavah ob pridobivanju raznih dovoljenj, denimo pri nakupu zemljišč za revne družine ali pri gradnji drugih objektov,« še opozori avtor.
Sadove bodo uživali najbolj ubogi
Vse to dovolj zgovorno potrjuje, da si Pedro Opeka zares zasluži Nobelovo nagrado za mir, konča avtor prispevka: »Naj vse zapisano prispeva k temu, da bi nagrada prišla v prave roke. Sadove bodo uživali najbolj ubogi.«
Prevedel: Rok Gajšek
SORODNE VSEBINE:
Janez Janša predlagal Pedra Opeko za Nobelovo nagrado za mir
Dokler me Bog potrebuje tukaj, bom tukaj
Glasbena uspešnica s Petrom Opeko [VIDEO]
Letno poročilo Pedra Opeke in Akamasoe