3. nedelja med letom, nedelja Božje besede, 24. januarja 2021
»Takoj sta pustila mreže in šla za njim.« (Mr 1,18)
1. berilo
Ninivljani se spreobrnejo
Berilo iz knjige preroka Jona (Jon 3,1-5.10)
Gospodova beseda je prišla Jonu, rekoč: »Vstani, pojdi v Ninive, velíko mesto, in mu oznani, kar ti povem!« Jona je vstal in šel v Ninive po Gospodovi besedi. Ninive pa so bile velíko mesto pred Gospodom, tri dni hoda. Jona je začel hoditi po mestu, en dan hoda; klical je in pravil: »Še štirideset dni in Ninive bodo razdejane!« Ninivljani so verovali Bogu, oklicali so post in se oblekli v raševino, od največjega do najmanjšega. Bog je videl njihova dela, kako so se obrnili od svoje slabe poti; in Bogu je bilo žal zaradi hudega, o katerem je govóril, da jim ga bo narédil, in ga ni stóril.
Psalm 25
Odpev: »Svoje potí, Gospod, mi daj spoznati.«
Ps 25,4-5.6-7.8-9
Svoje potí, Gospod, mi daj spoznati,
svojih stezà me naúči.
Vôdi me v svoji resnici in me úči,
saj si ti Bog moje rešitve; ves dan zaupam vate.
Odpev: »Svoje potí, Gospod, mi daj spoznati.«
Spomni se, Gospod, svojega usmiljenja,
svojih dobrot, ki so od vekomaj.
Pozabi grehe moje mladosti in moje prestopke,
spomni se me, Gospod, po svoji zvestobi, zaradi svoje dobrote.
Odpev: »Svoje potí, Gospod, mi daj spoznati.«
Gospod je iskren in dober,
zato poučuje grešnike o pravi póti.
Ponižne vódi v pravici,
ponižne učí svojih potov.
Odpev: »Svoje potí, Gospod, mi daj spoznati.«
2. berilo
Podoba tega sveta bo prešla
Berilo iz 1. pisma apostola Pavla Korinčanom (1 Kor 7,29-31)
To pa rečem, bratje, da je odmerjeni čas kratek. Odslej naj bodo tisti, ki imajo žene, kakor da jih ne bi imeli, tisti, ki jočejo, kakor da ne bi jokali, tisti, ki se veselijo, kakor da se ne bi veselili, tisti, ki kupujejo, kakor da ne bi nič imeli, in tisti, ki ta svet uporabljajo, kakor da ga ne bi izrabljali, kajti podoba tega sveta mineva.
Aleluja
Aleluja. Čas se je dopólnil in Božje kraljestvo se je približalo. Spreobrnite se in vérujte evangeliju! Aleluja.
Evangelij
Spokorimo se in verujmo evangeliju
Iz svetega evangelija po Marku (Mr 1,14-20)
Ko so Janeza zaprli v ječo, je šel Jezus v Galilejo. Oznanjal je Božji evangelij in govóril: »Čas se je dopólnil in Božje kraljestvo se je približalo. Spreobrnite se in vérujte evangeliju!« Ko je šel ob Galilejskem jezeru, je zagledal Simona in Andreja, Simonovega brata, ki sta metala mrežo v jezero; bila sta namreč ribiča. Jezus jima je rekel: »Hodita za menoj in narédil vaju bom za ribiča ljudi!« Takoj sta pustila mreže in šla za njim. Ko je šel malo naprej, je zagledal Jakoba, Zebedêjevega sina, in njegovega brata Janeza, ki sta bila tudi v čolnu in popravljala mreže. Takoj ju je poklical. In pustila sta očeta Zebedêja z najemniki v čolnu ter odšla za njim.
Obrniti smer
Čas se je dopolnil. Pride čas; in pri živem človeku je ta čas nenehno prisoten, ko je potrebno preveriti, v katero smer smo zazrti, kam je usmerjeno naše življenje in iz katerega temelja črpamo.
Čas se je dopolnil, da zapustimo nekatere naše gotovosti in se obrnemo k tistemu, ki prihaja in kliče. Za tiste 4 ribiče je bilo Galilejsko jezero njihovo delovno mesto. Kristus je prišel k njim v službo in jih poklical tam, kjer so preživljali svoj povprečen vsakdan. Da bi jim dal pravi temelj in vrnil okus. Še več, človek, ki prejme notranji okus, posledično postane ribič ljudi, ker postane užiten in privlačen.
Če je Jezus pred 2000 leti izbral tak stil, ne vem, zakaj danes mislimo, da ne prihaja v naše službe, na naša delovna mesta, v naše vsakdane in naše odnose… To je vendar Njegov način! Da bi nam obrnil pogled in nas potegnil iz naših ujetosti:
1) Klic iz slabega v dobro
Jona je bil poslan v Ninive, veliko mesto, da bi jim oznanil resnico in jih povabil k izbiri dobrega. V prvem berilu srečamo Klic, ki človeka vabi iz slabega v dobro, iz greha v svobodo.
Ninivljani so verovali in se spreobrnili. Spreobrnili so se prej kakor Jona, kajti Jona na koncu še vedno ostaja “daleč” in se jezi nad usmiljenjem in dobroto Boga. Še potrebuje spreobrnjenje, ki so ga Ninivljani že sprejeli. To je tudi za nas, ki mislimo, da smo “blizu”, spodbuda in opozorilo. Spodbuda, da lahko Gospod po nas dela dobro celo, ko smo sami še daleč, opozorilo pa, da smo mi prvi poklicani k spreobrnjenju in ne toliko tisti, katere bi mi radi spreobrnili in jih naredili take, da bi ustrezali nam.
2) Klic iz nebistvenega v bistveno
Ta klic srečamo v drugem berilu, v katerem Pavel z jasnimi in močnimi besedami spodbuja: “To pa rečem, bratje, da je odmerjeni čas kratek. Odslej naj bodo tisti, (…), ki jočejo, kakor da ne bi jokali, tisti, ki (…) kupujejo, kakor da ne bi nič imeli, in tisti, ki ta svet uporabljajo, kakor da ga ne bi izrabljali, kajti podoba tega sveta mineva.”
V vsem, kar se okrog nas vrti in svetlika, v ritmu, ki je bistveno hitrejši kot je bil še dve generaciji nazaj, ob vseh ponudbah, ki trdijo, da so temeljne za našo srečo, se človek hitro izgubi v nebistvenem. Doktorira na nalepkah, spregleda pa vsebino. Poglablja se v stvari, ki minevajo in spregleda cilj, za katerega je ustvarjen. Spregleda večnost in spregleda odnose, ki so ustvarjeni za večnost.
Drugi Klic nas tako kliče od nebistvenega, ki uspava z udobjem, k bistvenemu, ki prebuja z življenjem.
3) Klic iz dobrega v boljše.
Tretji Klic doživita Simon in Andrej, ki sta ob obali jezera metala mreže v vodo. Najverjetneje sta spirala svoje mreže po celonočnem lovu, ki je bil bolj ali manj uspešen. Jezus tako vstopa v njuno dokončano delo, katerega uspeh ali neuspeh sta pripisovala sebi in jima obrne smer ter pokliče na pot, na kateri bo Drug vodi in pokazal morje, iz katerega bo potrebno rešiti ljudi. Drug bo odslej akter, ona dva pa sodelavca.
Poklicana sta od dela, ki je dobro in ki sta ga dobro opravljala, v delo, v katerem bosta morala prav tako zavihati rokave, vendar ne več kakor bi sama hotela, temveč kakor bo usmerjal Drug.
Bog tudi danes nemalokrat vstopa v naše dobre stvari, dobra dela, dobre lastnosti in nas pokliče v drugo smer, v boljše, v tisto, kar gre “čez”. Ker ve, da je samo tam naša sreča in izpolnjenost.
4) Klic iz ranjenosti v odrešenje
Četrti klic je Klic, ki ga prejmeta Zebedejeva sinova, ki skupaj s svojim očetom popravljata mreže. Popravljata in rešujeta odnose in tisto, kar se je na poti pretrgalo, strgalo in ranilo. Vsi imamo vsaj nekaj lukenj v svojih mrežah in vsi mi si želimo, da teh prask in raztrganin ne bi bilo. In zato največkrat porabimo ogromno časa in moči za to, da bi te rane rešili, ozdravili ali celo izbrisali.
Gospod pa nas ne kliče iz ranjenosti v ozdravljenje, ampak v odrešenje. To ne izključuje, da so nekatere rane deloma ali v celoti ozdravljene in vendar se ne ustavi pri tem. Premalo je to. On nas kliče v odrešenost bivanja, v odrešen pogled, ki nam omogoča, da težke stvari svojega življenja nič več ne gledamo z očmi, ki le ocenjujejo, kaj še manjka ali celo nosijo zamero do tistih, ki so mreže trgali, temveč z očmi, ki vidijo, kako je ta mreža – ponekod cela in ponekod potrgana – ljubljena in poklicana ljubiti.
Poklicani smo namreč naprej, iz ujetosti nenehnega reševanja v nov pogled, ki je zazrt v poslanstvo, ki ga daje Klic. Prav je, da se znamo ustaviti in popraviti, kar se popraviti da, prav pa je tudi, da znamo ob pravem času naprej, kajti odrešenost je več kot ozdravljenost, saj vključuje tudi rane.
Večkrat se šele na poti ozdravi, kar mora biti ozdravljeno, kar ostane “nepopravljeno”, pa preko Njegove milosti postane vir okusa in celo blagoslova. Skrivnost, ki jo obvlada Bog.
Kako aktualen je torej danes Klic, ki nas vabi, da se naučimo umetnosti vsakdanjega življenja, ki vključuje nešteto dejanj odpuščanja. Odpuščanje pa pomeni prav to – (spre) obrniti se od nenehnega popravljanja lastnih mrež, k Pogledu, ki kliče onkraj in dlje.
OZNANILA
Godovi ta teden: jutri Spreobrnitev apostola Pavla, sklep tedna molitve za edinost kristjanov, v torek Timotej in Tit, škofa, v sredo Angela Merici, redovnica, ustanoviteljica uršulink, v četrtek Tomaž Akvinski, duhovnik, cerkveni učitelj, nedelja je četrta med letom, goduje Janez Bosko, ustanovitelj salezijancev.
Svete maše bodo vse zvečer ob 17,30 z upoštevanjem navodil (do deset posameznikov oziroma družin, razkuževanje rok, nošenje zaščitnih mask, medsebojna razdalja 1,5 m).
Nedeljsko sveto mašo spremljajte ob 9h preko spletne strani ali drugih elektronskih medijev. Po prenosu svete maše ste povabljeni k prejemu obhajila v cerkvi. Na razpolago bom od 9,45 do 11h. V cerkvi je lahko navzočih 10 posameznikov ali družin hkrati, zvrstite se na 5 minut. Držimo se Navodil slovenskih škofov! Upoštevajte varnostjo razdaljo 1,5 metra tako v cerkvi kakor pred cerkvijo!
Z veroukom v učilnici bomo v dogovoru z gospo ravnateljico ta teden še počakali in bo preko spleta.
Boglonaj vsem, ki ste poravnali naročnino za verski tisk, še posebej tistim, ki ste ceno zaokrožili navzgor. Čakam še sedem naročnikov za Družino in dvanajst za Ognjišče.
Priprava na zakon v Ignacijevem domu duhovnosti PO SPLETU od 5. do 7. februarja 2021. Teme priprave so predstavljene skozi pričevanja petih zakonskih parov in zdravnika. Priprava se začne v petek, od 17.00 do 19.30. Nadaljuje v soboto od 8.30 do 12.30. Popoldanski program je od 14.15 do 18.30. V nedeljo je program od 8.30 do 14.00. Na koncu »vikenda« vsak par dobi potrdilo o opravljeni pripravi na zakon. Preberite si odmeve udeležencev na decembrski. Pripravi na zakon in več o celotni pripravi. Pripravo vodi in koordinira p. Ivan Platovnjak DJ. Prijave: pripravanazakon@ignacijevdom.si.Več informacij na povezavi.
Eden izmed odmevov na pripravo: »Generalno gledano je ravno to, kar sem hotel!«
»Zelo sem vesel, da sem našel to pripravo na zakon. Generalno gledano je ravno to, kar sem hotel. Želel sem realne izkušnje iz življenja. To sem prejel s pričevanjskimi pari. Prav je, da je zraven duhovnik z nasveti, literaturo, seznanitvijo, kaj sploh je zakon in kako poteka obred. Trajalo je ravno prav, da me ni odbilo na začetku. Želel sem nekaj več od tistih priprav, ki so končane v štirih urah. Nisem vedel, kaj sploh so priprave, zato se nisem odločil za tiste, ki trajajo mesece, leto … In tako sedaj že razmišljam o obisku zakonske skupine.«
Več odmevov najdete na tej povezavi.
Škofijska klasična gimnazija in Jegličev dijaški dom v Šentvidu v Ljubljani vabita na DNEVE ODPRTIH VRAT od 30. januarja do 11. februarja 2021. Zaradi epidemije bodo vsi dogodki potekali preko spleta na naslovu vpis.stanislav.si
SVETE MAŠE
PO 25. 1. 17,30: + Pavel Kokelj, 50. obletnica smrti
TO 26. 1. 17,30: + Janez Prevodnik
SR 27. 1. 17,30: + Lenka Pintar
ČE 28. 1. 17,30: + Janez Stanonik, Volča, obl.
PE 29. 1. 17,30: + Valentina Štravs
SO 30. 1. 17,30: + Janko Železnik
NE 31. 1. 9,00: ++ Ana in Vinko Cankar
Za župljane