Božja beseda za nedeljo, 25. oktobra 2020
1. berilo
Bog pričakuje od nas usmiljenje
Berilo iz 2. Mojzesove knjige (2 Mz 22,20-26)
To govorí Gospod: »Tujca ne izkoriščaj in ne zatiraj, kajti tujci ste bili v egiptovski deželi! Ne zatirajte nobene vdove in sirote! Če bi jih zatirali, bodo vpile k meni in gotovo uslišim njihovo vpitje. In moja jeza se razvname in pomorim vas z mečem, tako da bodo vaše žene postale vdove in vaši otroci sirote. Če posodiš denar mojemu ljudstvu, ubožcu zraven sebe, mu ne bodi kakor oderuh, ne nalagaj mu obresti! Če vzameš v zastavo plašč svojega bližnjega, mu ga vrni do sončnega zahóda! Kajti to je njegova edina odeja, ogrinjalo za njegovo kožo. V čem naj sicer spi? Če se bo zgodilo, da bo vpil k meni, ga bom uslišal, ker sem milostljiv.«
Psalm 18
Odpev: »Ljubim te, Gospod, moja moč in moja skala.«
Ps 18,2-4.47.51
Ljubim te, Gospod, moja moč in moja skala,
Gospod, moja trdnjava, moj osvoboditelj,
moj Bog, moja pečina, kamor se zatekam.
moj ščit, rog moje rešitve, moje zavetje.
Odpev: »Ljubim te, Gospod, moja moč in moja skala.«
Hvaljen bodi, kličem Gospodu,
in že me reši mojih sovražnikov.
Naj živí Gospod, slavljena moja skala,
naj bo vzvišen Bog moje rešitve!
Odpev: »Ljubim te, Gospod, moja moč in moja skala.«
Zato te bom, Gospod, slavil med narodi.
Pel bom tvojemu imenu.
Svojemu kralju naklanjaš velike zmage.
Ti izkazuješ dobroto svojemu maziljencu.
Odpev: »Ljubim te, Gospod, moja moč in moja skala.«
2. berilo
Služimo Bogu in pričakujmo njegovega Sina
Berilo iz 1. pisma apostola Pavla Tesaloničanom (1 Tes 1,5-10)
Bratje in sestre, veste, kakšni smo postali med vami v vaše dobro. In vi ste začeli posnemati nas in Gospoda: besedo ste sprejeli v veliki stiski in z veseljem Svetega Duha, tako da ste postali zgled vsem verujočim v Makedoniji in v Aháji. Kajti od vas je Gospodova beseda odjeknila ne samo po Makedoniji in po Aháji, ampak se je vaša vera v Boga razširila po vseh krajih, tako da nam o ničemer ni treba govoriti. Sami namreč govorijo o nas, kako ste nas sprejeli in kako ste se spreobrnili k Bogu: odvrnili ste se od malikov, da bi služili živemu in resničnemu Bogu ter pričakovali iz nebes njegovega Sina. Tega je obúdil od mrtvih, Jezusa, ki nas rešuje pred prihodnjo jezo.
Aleluja
Aleluja. Če me kdo ljubi, se bo držal moje besede, govorí Gospod, moj Oče ga bo ljubil in prišla bova k njemu. Aleluja. Jn 14,23
Evangelij
Ljubi Boga in svojega bližnjega
Iz svetega evangelija po Mateju (Mt 22,34-40)
Tisti čas so farizeji slišali, da je Jezus saduceje prisilil k molku, in so se zbrali na enem kraju. Eden izmed njih, učitelj postave, ga je preizkušal z vprašanjem: »Učitelj, katera je največja zapoved v postavi?« Rekel mu je: »Ljubi Gospoda, svojega Boga, z vsem srcem, z vso dušo in z vsem mišljenjem. To je največja in prva zapoved. Druga pa je njej enaka: Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe. Na teh dveh zapovedih stoji vsa postava in preroki.«
Nedeljski Božji besedi ob rob: Naši medsebojni odnosi pričujejo o našem odnosu z Bogom
Odnosi med nami so in ostajajo merilo naše duhovnosti. Način, kako živimo med seboj, kako se družimo, kako se izražamo, kako se jezimo in kako si odpuščamo, kako se vključujemo ali tekmujemo, kaže na to, v koga verujemo – Boga po svoji podobi ali Boga, ki se nam resnično razodeva. Boga, ki mora ponižno stopiti za naš “jaz” ali Boga, ki lahko postane središče.
Današnji psalm je čudovita podoba lepote in varnosti, ki se zgodi, ko Bog postane središče življenja: “Gospod je moja moč in moja skala, moja trdnjava, moj osvoboditelj, moj Bog, moja pečina, kamor se zatekam.” On je središče mojega življenja in ne jaz.
Če pa je usmiljeni Bog središče mojega življenja, se to preprosto mora poznati tudi v odnosih, ki jih živim. Že druga Mojzesova knjiga spodbuja k pravičnosti, ki je v tem, da se ljudje usmilijo vdov in sirot, tujcev in ubožcev zraven sebe, kajti prav ti imajo v očeh Boga posebno mesto. On je njihova edina obramba, zato njihov glas predira nebesa, medtem pa jih med ljudmi opazijo samo tisti, ki imajo središče že v Bogu in ne več v samem sebi. Drugega lahko sliši samo tisti, ki je izstopil iz lastnega monologa ter pripravil prostor za dialog.
Tako drugačno od drže farizejev, ki ponosni in napuhnjeni pritečejo k Jezusu potem, ko so slišali, da je utišal saduceje, njihove zagrizene nasprotnike. Pridejo polni samih sebe, da bi Ga preizkusili in ne, da bi se ob Njem tudi spreobrnili. Oni tega ne potrebujejo.
Zato jim Jezus hitro razjasni pojme in reče: “Ljubi Gospoda, svojega Boga, z vsem srcem, z vso dušo in z vsem mišljenjem.” Kakor bi jim rekel: ” Stopi iz sebe in se obrni k Drugemu. Nehaj se vrteti okrog samega sebe, kajti tam ni odrešenja”. To je temeljno in edino nujno spreobrnjenje. Šele potem, ko se svet ne vrti več okrog lastnega jaza, ko ni vse le še okupirano s tekmovanjem, z zmago, z navideznim in dokazovanji lastnega “prav”, je možno opaziti bližnjega, zaznati njegovo potrebo, prisluhniti njegovim besedam in dati prostor drugemu svetu. Taka drža seveda pomeni tudi vključitev samega sebe, vključitev lastnih čustev in lastnega telesa. Kdor nima rad samega sebe tudi drugega ne more opaziti in še manj nanj sočutno odgovoriti.
Odpoved lastnemu “jazu” je torej nekaj povsem drugega, kot prepoved ljubezni do sebe. To mi mešamo in ne Kristus. Ljubezen do sebe je temeljno spoštovanje Boga in Njegovega daru, je temeljna izbira, da se življenje v polnosti rodi in je predpogoj, da se katerikoli zdrav odnos sploh lahko začne. Ko pa ljubimo in sprejemamo sebe, smo povabljeni, da se odpovemo “sebi”, tistemu “jazu”, ki bo vedno hotel uveljaviti le svoje ideje in tako umremo lastni potrebi po opaženosti, vidnosti, potrditvah in tekmi, v center pa položimo v Drugega. Če to storimo, se začnejo nebesa. Takrat je namreč pripravljen teren za resnične odnose, kjer bo tudi drugi lahko imel mesto, imel bo svoj glas, ki bo slišan, ker ne bo več vse zasedeno z lastnimi potrebami po uveljavljanju.
V tem stoji ljubezen, v tem vsa postava in preroki, v tem se rojeva skupnost, o kateri beremo tudi danes v drugem berilu. Pavel, Silvan in Timotej so Solunčanom oznanjali evangelij kot odrešeno občestvo, saj jih je združeval Sveti Duh in ne skupni sovražnik. Zato so med ljudmi upali postati majhni, za njihovo dobro. V ospredje namreč niso več polagali samih sebe in lastne uveljavitve, temveč Boga, ki jih je poklical in izvolil ter zaupane jim ljudi, za katere so bili pripravljeni dati življenje. Njihovo občestvo je bilo tako privlačno, da oznanjevanje evangelija ni temeljilo samo na besedi, temveč na privlačnosti odnosov, ki so jih živeli. Občestvo, ki predstavlja in v sebi nosi Kraljestvo je edino prepričljivo do te mere, da naleze še druge.
“Tako je Gospodova beseda odjeknila ne samo po Makedoniji in po Ahaji, ampak se je vaša vera v Boga razširila po vseh krajih, tako da nam o ničemer ni treba govoriti. Sami namreč govorijo o nas (…)”
In ta govorica, ki edina podira stene src, je dejansko edina resnična odvrnitev od malika – ki je lastni “jaz”, lastna kariera, lastna uveljavitev – k služenju živemu in resničnemu Bogu. Tu not naše življenje postane okusno in privlačno, občestveno in zato ljudem prinaša živega in resničnega Boga.
Tega pa so žejni vsi. Ljudem se namreč upira naša farizejska drža moralizma in potreba po “imeti prav”, nagovarja pa jih naše umiranje sebi, ki rojeva drugačne odnose, take, ki odslikujejo edinega živega in troedinega Boga.
Besedilo: Anja Kastelic (blog: Bom vrgla mreže)
Foto: Matevž Trdan
Obj.: M. B.
ŠE POSNETEK EVANGELIJA ZA OTROKE
Spoštovani gospod župnik, dober dan!
Pri Liturgičnem zvezku Mavrica smo v času, ko se ne moremo kot občestvo zbrati okrog oltarja, za otroke pripravili posnetek evangelija za to nedeljo, 25. 10. 2020.
To je povezava na posnetek: https://youtu.be/y6OjZ8OfaQU
Če želite, lahko povezavo po elektronski pošti posredujete vašim veroučencem ali jo dodate na vašo spletno ali fb stran.
Na FB strani Mavrice bo posnetek, dokler bodo veljali ukrepi, na voljo od sobote od 18.00 naprej. Vabljeni, da ga podelite na fb strani župnije.
POVABILO: če bi vi ali morda vaša katehistinja ali veroučenec bili pripravljeni prebrati in posneti nedeljski evangelij, mi prosim pišite na melita.kosir@druzina.si Tako bomo lahko prisluhnili različnim glasovom iz vse Slovenije, kako berejo nedeljski evangelij.
Naj nas Božja beseda krepi in povezuje.
Želimo vam obilo milosti, zdravja in poguma.
Melita Košir z ekipo Liturgičnega zvezka Mavrica
Melita Košir, urednica Mavrice
Krekov trg 1
SI – 1001 Ljubljana, Slovenia
Tel: 0038 6 -1 – 3602 851
E-mail: melita.kosir@druzina.si
www.druzina.si/mavrica
OZNANILA
Godovi ta teden: v sredo Simon in Juda Tadej, apostola, v petek Marcel, mučenec, v soboto Volbenk (Volfgang), škof, zavetnik podružnične cerkve na Logu, v nedeljo je praznik Vseh svetih.
Z novembrom se spremeni urnik nedeljskih in prazničnih maš, kar pomeni, da bodo ob nedeljah, ko bo spet možno, prva javna sveta maša ob 8h, druga ob 10h. Delavniške maše v večernem času bodo ob 17.30, morebitne jutranje ob 8,15 (po končani veroučni uri).
Ta teden bomo poskušali ponovno vzpostaviti možnost prenosa nedeljske sv. maše ob 10h iz farne cerkve v Poljanah (1. novembra na Vse svete). Na spletni strani župnije boste našli pravočasno obvestilo.
Kakor veste, so svete maše z ljudstvom do nadaljnjega odpovedane. Dovoljene so zasebne maše duhovnika brez vernikov. Maševal bom po vaših namenih. Imate pa vso pravico priti v cerkev molit (do deset oseb v medosebni razdalji dveh metrov) v času, ko bo cerkev odprta. Ta teden bo glede na premik ure na zimski čas cerkev odprta za molitev in možnost prejema obhajila vsak dan od 17,15 do 18,30; jutri v nedeljo (25. 19.) od 6,45 do 11h, v nedeljo 1. 11. (na Vahti) od 7,45 do 11h in od 13,45 do 15h. Tudi prejem svetega obhajila je možen in sicer tako, da upoštevate medosebno razdaljo dveh metrov in se postavite v vrsto. V cerkvi ne sme biti več kot deset oseb, zato spoštljivo počakate zunaj (upoštevajoč medosebno razdaljo) ali v dvorani pod cerkvijo, da boste na vrsti in se v tišini pripravite na srečanje z živim Jezusom (brez zbiranja v gručah). Dvorana pod cerkvijo bo ob nedeljah ozvočena in bo omogočen prenos molitve iz cerkve. Sveto obhajilo bo ta teden možno prejeti ob delavnikih ob 18.15 – 18.30, v nedeljo (25. 10.) ob 7,30 – 8h ali ob 10,30 – 11h. Z novembrom bo možnost prejeti sv. obhajilo ob nedeljah od 8,30 do 9h ali ob 10,30 – 11h. Na Vse Svete tudi popoldne ob 14,30 do 15h. Po telefonu se je možno dogovoriti tudi za kakšen drug termin.
V času omejitev sem ves dan na razpolago po telefonu (direkten klic ali SMS sporočilo). Za naročilo svetih maš bom na razpolago v župnijski pisarni v kulturnem domu. Preden osebno pridete, se najavite po telefonu, da ne bo nepotrebnega iskanja. Telefon je zvonec, ki ga s pridom uporabljajte (drugega zvonca nimam).
Hvala vsem, ki me v času zaprtja gostiln povabite na kosilo… Kako je že v Evangeliju: »Lačen sem bil in ste mi dali jesti…«
Spomnimo se vseh naših pokojnih pri večerni družinski molitvi, darujmo zanje sveto obhajilo in namesto onesnaževanja okolja s pretiranim številom sveč raje darujmo v dober namen ali za sv. maše. Naj nas družinsko večerno druženje v skupni molitvi še bolj med seboj poveže in nas uči biti živa Cerkev!
SVETE MAŠE
PO 26. 10.: Po namenu za umirajoče
TO 27. 10.: V dober namen
SR 28. 10.: + Jožef Benedičič
ČE 29. 10.: Za starše in njihovo zdravje
PE 30. 10.: V zahvalo po namenu
SO 31. 10.: + Minka Kresal, ob 100 letnici rojstva
NE 1. 11.: Za župljane
: + Franc Alič
: + Pavel Končan