Italijanski poslanci in senatorji so se na pepelnično sredo, ko je potekal dan molitve in posta za mir v Ukrajini, zbrali v cerkvi svetega Gregorija Nazianškega v središču Rima ter podpisali Poziv k zaustavitvi nasilja v Ukrajini. Molitev je vodil namestnik vatikanskega državnega tajništva Edgar Peña Parra. Kot je zatrdil, je danes preveč orožja in preveč poslovnih povezav, kar ne preprečuje konfliktov, ampak predstavlja grožnjo uničenja.
Več kot 270 italijanskih poslancev in senatorjev, ne glede na strankarsko pripadnost, tako verniki kot neverni, se je pridružilo msgr. Edgarju Peñi Parri z državnega tajništva v skupnem pozivu za mir v Ukrajini. Več kot polovica se jih je udeležila molitvenega srečanja, med katerim se je bral odlomek o blagrih iz Matejevega evangelija. Rektor cerkve svetega Gregorija Nazianškega Francesco Pesce je spomnil na papeževe besede, da je namreč Bog na strani delavcev za mir, ne tistih, ki posegajo po nasilju. Brali so se tudi odlomki iz poslanice za 55. svetovni dan miru.
Zbrane je nagovoril nadškof Peña Parra in posredoval papeževo prošnjo, naj molijo tudi zanj in za mir na svetu. Italijanskim parlamentarcem se je zahvalil, da »so v teh tragično zaskrbljujočih dneh bili lep zgled, ko so pred politične distance in trenja postavili ustrezno kohezijo«.
Peña Parra je ostro obsodil »demona vojne«, ki smo mu priča. »Proti takšnemu nečloveškemu nasilju se je treba boriti na višji, duhovni ravni,« je dejal. »Zato molimo za mir. Za kristjana je to prvi korak, ki mu sledi dejanje, ki vključuje vse, tudi tiste, ki ne verujejo. Delati za mir.« Spomnil je na besede preroka Izaija: »Svoje meče bodo prekovali v lemeže in svoje sulice v srpe.« O tem je govoril tudi papež Frančišek med svojim potovanjem v Irak lansko leto, ko je z bolečino dejal, da se prerokba ni uresničila, kajti meči in sulice so postale rakete in bombe. To je res tudi danes, je dejal nadškof in poudaril potrebo po spremembi.
Delo za mir pomeni vsakodnevno prizadevanje, ki je potrpežljivo in daljnovidno ter zna odpraviti tako neposredne kot daljne vzroke nasilja. »Delati za mir v tem smislu pomeni delati za razorožitev,« je zatrdil. »Jasno je, da je preveč orožja na Zemlji, s številnimi poslovnimi posli, ki so pogosto zakriti z neprepustnimi dimnimi zavesami, kar predstavlja nevarnost, da bo prej ali slej uporabljeno: namesto da bi odvračali od konfliktov, predstavljajo, kot vidimo v teh urah, grožnjo uničenja.«
Sicer pa je Peña Parra poudaril, da je Sveti sedež pripravljen posredovati med stranema ter izrazil veliko zaskrbljenost zaradi nedavnih jedrskih groženj. Prav tako je izpostavil pomembnost humanitarnih koridorjev. »Mir je edina rešitev. Naj Bog v srcih vseh odgovornih spodbudi odgovornost do človeštva in gradnjo miru, ki ga je treba ustvarjati iz dneva v dan.«
Andreja Červek – Vatikan