Predsednik Irske škofovske konference vse prizadete prosil za odpuščanje.
Obeležje v Tuamu FOTO: Vatican Media
Na Irskem so včeraj tudi širši javnosti predstavili sklepno poročilo o dvomljivem dogajanju v nekdanjih materinskih domovih v Katoliški cerkvi na Irskem, s posebnim poudarkom na materinskem domu v Tuamu, ki ga je vodila redovna skupnost sester Bon Secours, na tamkajšnjem zemljišču pa so odkrili ostanke okoli 800 otroških trupel.
Primer je globoko pretresel Katoliško cerkev na Irskem; že pred bolečim odkritjem v Tuamu se je papež Benedikt XVI. v obsežnem pismu odzval na tamkajšnje škandale zaradi spolnih zlorab. Papež Frančišek je leta 2018 med obiskom na Irskem prosil za odpuščanje za vse storjene krivice in zlo s strani predstavnikov Cerkve v preteklosti.
Nadškof Eamon Martin FOTO: Vatican Media
Predsednik Irske škofovske konference: prosim za odpuščanje
Predsednik Irske škofovske konference, nadškof Eamon Martin, je pojasnil, kako poročilo dokazuje odnos »stigmatizacije in zavračanja ljudi«. Cerkev, pa tudi drugi deli družbe so v preteklosti za vse storjene napake krivili ženske: »Strinjam se, da je bila Cerkev vsekakor del kulture, v kateri so bili ljudje pogosto ožigosani, sojeni in zavračani.« Nadškof Martin je iskreno pozdravil objavo poročila, ki »prikazuje temno poglavje v zgodovini Cerkve in družbe«: »Vse preživele in prizadete prosim za odpuščanje za vse krivice, ki so jim bile storjene v preteklosti.«
Nadškof je pozval vse, ki bi imeli kakršne koli dodatne informacije o krajih pokopa posmrtnih ostankov otrok iz materinskih domov, naj jih posredujejo pristojnim organom: »Vse kraje pokopa je treba odkriti in primerno označiti, da bodo pokojni in njihove družine končno priznani in nikoli pozabljeni.«
Nauk za prihodnje rodove
Nadškof Martin je izrazil upanje, da poročilo »ne govori le o preteklosti, ampak vsebuje tudi nauke za sedanje in prihodnje rodove«. Poudaril je, kako morajo »kot Cerkev, država in širša družba skupaj zagotoviti, da se bodo v sodobni Irski vsi otroci in njihove matere čutili zaželjeni, sprejeti in ljubljeni«.
Obeležje v Tuamu FOTO: Vatican Media
Združenje žrtev: poročilo prikazuje le en vidik
Po navedbah irskega ministra za otroke, invalidnost, enakost in vključevanje, Roderica O’Gormana, poročilo jasno kaže, »da je Irsko več desetletij zaznamovala zatiralna in nasilna, ženskam sovražna kultura«. Tudi predsednik irske vlade Micheál Martin se je vsem prizadetim uradno opravičil za ravnanje v materinskih domovih. Pretekli sistem je obsodil kot »nezakonit in nesprejemljiv« ter priznal skupno odgovornost države in njenih političnih voditeljev za odnos zavračanja in hinavščine. Premier Martin je žrtvam in njihovim dedičem obljubil odškodnine in podporo.
Vlada bo torej poskrbela za finančno odškodnino žrtvam, pomoč pa bo nudila tudi pri izkopu posmrtnih ostankov in dostojnem pogrebu številnih preminulih otrok. Eno izmed združenj žrtev materinskih domov je poročilo označilo kot »resnično pretresljivo«, po njihovem mnenju pa vloga države v njem ni dovolj jasno predstavljena. »Poročilo prikazuje le en vidik,« so zapisali v izjavi za javnost; »Irska je bila na splošno močno sovražna ženskam, tako v svojih zakonih kot kulturi.«
Mojca M.Štefanič