Podaljšanje naj bi omogočilo, da si v romarskem središču opomorejo od posledic koronaepidemije.
Papež Frančišek je sveto Jakobovo leto 2021 zaradi epidemije koronavirusne bolezni podaljšal do leta 2022, poroča avstrijski Kathpress. Presenetljiva odločitev je bila oznanjena ob uradnem začetku svetega leta, med slovesnim odprtjem svetih vrat v stolnici romarskega središča Santiago de Compostela na severu Španije. Tam po izročilu počivajo posmrtni ostanki apostola Jakoba, svetnikov grob pa je cilj številnih romarjev, ki se podajo na romarsko pot sv. Jakoba.
Podaljšanje svetega leta naj bi omogočilo, da si v romarskem središču in vzdolž najbolj znane evropske romarske poti opomorejo od posledic koronaepidemije ter da navdušeni Jakobovi romarji ne bi občutili prevelikega pritiska, da se morajo na pot odpraviti čim prej, tudi v teh zdravstveno negotovih časih. Španija zaradi velikega števila koronaokužb namreč še vedno velja za deželo z visokim tveganjem.
Ker je s svetimi Jakobovimi leti vedno povezan tudi učinek na gospodarstvo in turizem, bi lahko papeževa odločitev glede podaljšanja svetega leta koristila tudi upravnikom romarskih prenočišč in hotelov ter vsem turističnim delavcem, ki na kakršen koli način oskrbujejo romarsko pot. Dodaten čar za obiskovalce predstavlja tudi stolnica v Santiagu de Composteli, ki je po dolgotrajnih obnovitvenih delih naposled znova zasijala v vsej svoji lepoti.
Nadškof v Santiagu, Julian Barrio Barrio, se je papežu Frančišku zahvalil za presenetljivo odločitev in izrazil upanje, da bi Jakobov romarski kraj postal »svetilnik za celotno družbo«. Sveta Jakobova leta obhajamo takrat, ko je god priljubljenega apostola, 25. julij, nedelja.
Papež: izstopimo iz sebe in hodimo z drugimi
Ob začetku svetega Jakobovega leta je papež namenil tudi posebno sporočilo vsem pristojnim v tem romarskem središču in romarjem, ki bodo v tem letu obiskali apostolov grob. Sveti oče v svojem sporočilu, kot poroča Radio Vatikan, vabi k spreobrnjenju in solidarnosti.
Tema jubilejnega leta je »Pojdi iz svoje dežele. Apostol te pričakuje«. Po besedah nadškofa Barria je tokratno sveto leto »leto milosti in odpuščanja«, pogumno pričevanje apostola Jakoba pa je priložnost, da znova odkrijemo vitalnost vere in poslanstva, ki smo ju prejeli po krstu, kot je nadškof zapisal v pastoralnem pismu ob razglasitvi začetka svetega leta.
Papež v svojem sporočilu zagotavlja »bližino in naklonjenost vsem, ki se udeležujejo tega trenutka milosti za vso Cerkev, predvsem pa za Cerkev v Španiji in Evropi … Po sledeh apostola izpustimo sebe, tiste gotovosti, ki se jih oklepamo, a z jasnim ciljem v mislih, da namreč nismo blodeča bitja, ki se vrtijo okoli samih sebe, ne da bi kamorkoli prišla. Gospodov glas nas kliče in kot romarji ga sprejmimo z držo poslušanja in iskanja ter se podajmo na to potovanje, da bi srečali Boga, druge in sami sebe.«
Spremlja nas Božje usmiljenje
Cilj je pomemben kakor sama pot proti temu cilju, kajti gre za pot spreobrnjenja, ko hodimo za Jezusom, ki je Pot, Resnica in Življenje, piše sveti oče. Na tej poti nas po papeževih besedah spremlja Božje usmiljenje in »četudi stanje slabotnosti zaradi greha ostaja, jo preseže ljubezen, ki nam omogoča, da gledamo v prihodnost z upanjem in da smo pripravljeni svoje življenje postaviti na pravo pot«.
Da bi se podali na pot, pa se moramo najprej ločiti od stvari, ki nas bremenijo. V življenju ne hodimo sami, zato je treba tovarišem na poti zaupati brez sumničavosti in nezaupljivosti. To nam bo »pomagalo znova odkriti bližnjega kot dar, ki nam ga je Bog dal kot spremstvo na tem potovanju«. Pomembno je, da »izstopimo iz sebe in se pridružimo drugim«, da se čakamo in od blizu podpiramo, skupaj delimo napore in osvojitve. Ob koncu potovanja bomo imeli nahrbtnik prazen, »srce pa polno izkušenj, oblikovanih v nasprotju in uglašenosti z življenjem drugih naših bratov in sester, ki prihajajo iz drugačnih življenjskih in kulturnih okoliščin,« piše papež, ki znova poudarja našo dolžnost, da kot učenci misijonarji »vse pozivamo v domovino, proti kateri hodimo«.
Po besedah svetega očeta je romar nekdo, ki sebe izroči v Božje roke in se zaveda, da je obljubljena dežela že navzoča v Kristusu, ki mu je blizu. Na ta način se »dotakne srca brata, brez izumetničenosti, brez propagande«, temveč z »iztegnjeno roko, ki je pripravljena dajati in sprejemati«.
Orjaška kadilnica FOTO: Wikipedia
Nadškof Barrio Barrio: romanje kot pot preoblikovanja misli in srca
Zaradi koronaepidemije je romarsko svetišče v Santiagu de Composteli leta 2020 samevalo in tudi znana Jakobova romarska pot je bila brez popotnikov. Ta čas so izkoristili za obnovo stolnice, ki je sedaj dobila nov sijaj. Prihod vernikov v svetišče je že dovoljen, seveda ob upoštevanju strogih varnostnih ukrepov, romanja po Jakobovi poti pa so zaenkrat še prepovedana.
Nadškof Julián Barrio Barrio je v pastoralnem pismu ob začetku jubilejnega leta zapisal, kako romanje današnjih romarjev pripravlja spreobrnjenje jutrišnjih: »Vaša vera je torej sad izročila, obenem pa je novo seme za prihodnje rodove, ki nenehno prihajajo v Santiago. Zemljepisni cilj vašega romanja je Jakobova hiša, toda vaš namen je svoboda vašega srca, svoboda Božjih otrok, h kateri vas kliče Bog Oče. Spodbujam vas, da imate med romanjem oči vedno uprte v ta cilj, da bo vaše romanje tako postalo pot preoblikovanja misli in srca.«