Pozdravljeni!
Naj gre svetonočni mir božiča v vse dni novega leta!
Vem, da ste že slišali za recept za srečno novo leto. Nič ne de, če ga ponovno preberete, prinaša odlično »jed«. Vzemi 12 mesecev, jih skrbno očisti zagrenjenosti, zavisti, dlakocepstva in strahu ter razdeli vsak mesec na 30 ali 31 delov tako, da bo vse skupaj zneslo natanko eno leto. Vsak dan posebej pripravi iz enega dela truda ter dveh delov dobre volje in humorja. Dodaj k vsemu temu tri zvrhane jedilne žlice optimizma, eno čajno žlico strpnosti, zrnce ironije (posmeha) in ščepec taktnosti. Dobljeno maso potem bogato prelij z ljubeznijo. Pripravljeno jed okrasi še s šopki drobnih pozornosti in jo vsak dan serviraj z vedrino. (Božo Rustja, Zgodbe za advent in božič, str. 116)
Zanimivo bi bilo slišati, kako ste se pripravljali na božič, preživeli sveti večer, božični dan, božično osmino in »skozi« silvestrovo vstopili v novo leto. Radi se spominjajte vaših prazničnih dni v preteklosti. Tako boste tam, kjer ste zdaj, v mislih obiskali vaše drage. Vem in čutim z vami, da pogrešate obiske. Prav tako tudi sveto mašo. Upam, da vas duhovnik obišče na domu. Prepričan pa sem, da spremljate svete maše na radiu Ognjišče in na TV Exodus. Obema ustanovama sem se tudi v vašem imenu zahvalil za možnost molitve, bogatih oddaj in prenosov svetih maš. Na tem lističu v rubriki Priporočamo zapišemo, kdaj in kje so prenosi svetih maš.
Tudi v prihodnje, v Letu sv. Jožefa, bo ta skromni listič prihajal k vam s podobno vsebino, tudi s kratkim zapisom o sv. Jožefu. V imenu vas bralcev se zahvaljujem mag. Romanu Starcu, ki je pripravljal predstavitev priprošnjikov v sili. Od aprila pa nas bo spodbujal p. Pij z mislimi iz knjige Besede upanja. Ob vseh dobrih željah in »jedeh« po receptu sklenem te vrstice z besedami ene od bralk Besede in velike romarice (Izidore Darinke): »Ne morem biti sonce, želim biti zvezda. Božje bližine in človeške topline želim vse leto 2021.« Z njo tudi jaz in vse blagoslavljam in priporočam Bogu in Mariji.
Vaš bolniški duhovnik Šlibar
Liturgični koledar
Januar 2021, leto B/I
1. januar: Marija, sveta Božja Mati, Dan miru, novo leto, začetek meseca verskega tiska, prvi petek
2. januar: Sv. Bazilij in Gregor Nacianški, prva sobota
3. januar: 2. nedelja po božiču, Presveto Jezusovo ime
4. januar: Gospodovo razglašenje
5. januar: Nedelja Jezusovega krsta
6. januar: 2. nedelja med letom
7. januar: Začetek tedna molitve za edinost kristjanov
8. januar: 3. nedelja med letom, nedelja Božje besede
9. januar: Spreobrnitev apostola Pavla
10. januar: 4. nedelja med letom
Molitveni namen svetega očeta 2021
Apostolat molitve od vsega začetka, danes pa kot Papeževa svetovna mreža molitve, ki se posebej hrani z nameni, ki jih predlaga Sveti oče, ohranja in širi pobožnost Srca Jezusovega. Vabim vas, da se vsi, posebno starejši in bolni, pridružite tej molitvi.
Molitveni namen za januar 2021 je za evangelizacijo: Občečloveško bratstvo.
Molimo, naj nam Gospod podeli milost, da bi v vsej polnosti zaživeli bratstvo z brati in sestrami drugih ver in da bi molili drug za drugega, odprti za vse.
Priprošnjiki v sili
K nekaterim svetnikom so se ljudje v različnih boleznih in stiskah najpogosteje zatekali. Zanje se je uveljavil naziv »štirinajst priprošnjikov v sili«. Vsak mesec se bomo srečali z enim izmed njih. Za tisk jih pripravlja mag. Roman Starc, župnik stolne cerkve v Ljubljani.
Sveti Dionizij, škof in mučenec (3. stoletje, goduje 9. oktobra)
Dionizij, prvi pariški škof, spada med francoske narodne svetnike. O njem poroča sv. Gregor Tourski, da ga je papež Fabijan okoli leta 250 poslal s šestimi drugimi škofi iz Rima v Galijo, da bi tu opravljal misijonsko delo. Pri tem naj bi bil zelo uspešen, saj je postavil cerkve v številnih mestih, med drugim tudi v Chartresu in Parizu. Verjetno je postavil tudi prvo krščansko cerkev na otoku sredi Siene.
Med strašnim preganjanjem kristjanov v drugi polovici 3. stoletja so ga skupaj z duhovnikom Rustikom in diakonom Elevterijem prijeli. Umrl naj bi mučeniške smrti, bil naj bi obglavljen na Montmartru, vendar je poročilo o tem, kako so ga mučili, legendarno.
Po njem je dobil ime samostan Saint Denis, z znamenito katedralo pred pariškimi mestnimi vrati, ki je nastala nad Dionizijevo grobnico okoli leta 625. Nad sto metrov dolga katedrala je bila kraj, kjer so bili pokopani skoraj vsi francoski kralji.
Sv. Dionizij je zavetnik Francije in Pariza, priporočajo se mu zlasti proti glavobolu, pri ugrizu psa in proti steklini. Upodabljajo ga kot mučenca z odsekano glavo v roki. Po legendi naj bi škof s svojo glavo v naročju prišel do kraja, kjer so pozneje postavil cerkev St. Denis.
Priporočamo
* Svete maše na Radiu Ognjišče bodo v januarju iz župnijske cerkve sv. Marka v Kopru ob 19h.
* Svete maše so na TV Exodus ob delavnik ob 6h, 12h, 18h in 24h; ob nedeljah pa ob 8.30h, 12h, 13h, 18h in 19h.
* Vsakodnevni rožni venec na radiu Ognjišče ob 5. uri.
* Vsako tretjo soboto v mesecu je na radiu Ognjišče Kateheza za bolnike. Tokrat bo 16. januarja ob 21. uri.
* NOVO! Molitev za zdravstveno osebje. Vsako jutro ob 7.35 smo na FB in TV T-2 povezani v molitvi rožnega venca. Po blagoslovu z Najsvetejšim sledi sveta maša, ki bo darovana za zdravstveno osebje. Pridružite se in širimo mrežo molitve!
Leto svetega Jožefa
Marijin mož v ozadju
Papež je na praznik Brezmadežne, 8. decembra v letu 2020 z apostolskim pismom »Patris corde« (Z Očetovim srcem), napovedal Leto sv. Jožefa, ki bo potekalo do 8. decembra 2021. V omenjenem pismu nežno in ganljivo opisuje sv. Jožefa kot ženina Device Marije za zavetnika katoliške Cerkve, moža ustvarjalnega poguma, delavca, človeka vedno v senci, Jezusovega krušnega očeta. V ozadju Apostolskega pisma je pandemija covid – 19, ki nam je dala razumeti pomen navadnih ljudi, tistih ki so daleč od središča pozornosti, vsak dan potrpežljivi in vlivajo upanje, sejejo soodgovornost. Prav kakor sv. Jožef, »mož, ki je ostal neopažen, mož vsakdanje obzirne in skrite prisotnosti. In vendar je njegova vodilna vloga brez primere v zgodovini zveličanja«. – Sv. Jožef, najpokornejši, izprosi nam, da bomo sprejemali, da smo tolikokrat neopaženi in se bomo zavedali veličine skrite prisotnosti! (Vir: Vatican News – slovenska redakcija)
Nasmejmo se! (Marjan Bunič, Radio Ognjišče, prirejeno)
Nič mi ni prav. Po praznikih žena odpre hladilnik in pravi, kako ji je vse všeč. Potem pa odpre omaro in ugotovi, da ji ni nič prav.
Natakarju. Mož vpraša natakarja, če bo dočakal zrezek? Natakar mu odgovori, da ga najbrž bo, ker izgleda še kar dobro.
Vročina. Mož kliče zdravnika in mu pove, da ima žena vročino. On pa ga vpraša, če je visoka. Odvrne, da ne, samo 160 cm.
Pri zdravniku. Mož prosi zdravnika za potrdilo, da ne more delati. Kaj pa ti manjka, ga vpraša zdravnik? On pa, da mu manjka potrdilo.
Sirup. Zdravnik priporoča pacientu naj vzame 3-krat na dan 6 žličk sirupa. Pacient mu odgovori, da to ne bo mogoče, ker imajo v predalu samo 4 žličke.
V šoli. Učiteljica prosi učenca, da pove nekaj stvari, ki jih še ni bilo pred 10 leti. Hiter odgovor: mene.
Teža. »Koliko tehtaš?« vpraša žena svojo prijateljico. Odgovori ji, da 80 kg z očali. »Pa brez očal?« »Brez očal pa ne vidim.«
Pripravil: Miro Šlibar (miro.slibar@rkc.si)
Foto: Unsplash, Obj.: M. B.